ABW likwiduje infrastrukturę wykorzystywaną przez obce służby specjalne

14 maja 2021, 09:46
karty SIM
Fot. Pixabay

Funkcjonariusze ABW zatrzymali dwie osoby podejrzane o zakłócanie pracy sieci teleinformatycznej. Dzięki działaniom Agencji udało się zlikwidować infrastrukturę wykorzystywaną m.in. przez obce służby specjalne – przekazał w piątek Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzą śledztwo pod nadzorem Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie. Na polecenie PK zatrzymano dwie osoby, które miały zakłócać pracę systemów teleinformatycznych operatorów sieci komórkowych GSM, dopuszczając się tym samym przestępstwa wymierzonego w cyberbezpieczeństwo kraju.

"Zatrzymane osoby zorganizowały infrastrukturę teleinformatyczną, która składała się z modemów i urządzeń współpracujących z hurtową ilością kart SIM, zapewniającą anonimizację połączeń telefonicznych oraz działań wykonywanych w sieci Internet i ukrycie danych korzystających z niej osób. Infrastruktura ta była wykorzystywana m.in. przez obce służby specjalne do działań dezinformacyjnych prowadzonych na terenie Polski. Zatrzymani zarządzali systemem oraz nadzorowali jego prawidłowe funkcjonowanie" – wyjaśnił Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra-koordynatora służb specjalnych.

Podejrzani współpracowali z wieloma osobami, także ze świata przestępczego i działających w tzw. szarej strefie. Mieli zapewnione wsparcie w zakresie technicznym oraz logistycznym, w tym m.in. zakupie, sprzedaży, rejestracji hurtowych ilości kart SIM na fikcyjne dane.

Podczas zatrzymania podejrzanych dokonano także przeszukać ponad 20 lokalizacji na terenie całego kraju. Były to m.in. miejsca zamieszkania mężczyzn oraz siedziby podmiotów, z którymi współpracowali. "Zabezpieczono obszerny materiał dowodowy w postaci m.in. urządzeń typu simbox, kart SIM, nośników danych, w tym komputerów, telefonów, pamięci przenośnych, dysków twardych" - podał Żaryn.

Zatrzymani są pierwszymi podejrzanymi w tym śledztwie. Po przedstawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w wysokości po 20 tys. zł, policyjny dozór oraz zakaz kontaktowania się z osobami, których dotyczy postępowanie. Podejrzanym grozi do 5 lat pozbawienia wolności. 

Reklama
Reklama

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 22
Walko
sobota, 15 maja 2021, 16:08

Zlikwidowali TVN? Ktoś? Coś? Ja pierwsze słyszę.

Dark
piątek, 14 maja 2021, 19:51

To nawet smieszne nie jest, nie maja innych sukcesow to wymyslili afere z kartami sim

sobota, 15 maja 2021, 01:32

Nie wiem czy wiesz ale o to chodzi w służbach że nie ujawnia się zarówno porażek jak i sukcesów.

Qwe
piątek, 14 maja 2021, 18:29

Za puste faktury do 25 lat, za infrastrukturę do szpiegowania i popełniania innych przestępstw do 5 lat. Nie jestem w stanie pojąć polskiego prawa.

kibic
piątek, 14 maja 2021, 23:03

Za PRLu za szpiegostwo groziła kara śmierci. Radykalne obniżenie kar za takie przestępstwa to najwyraźniej efekt działania politycznej infrastruktury kierowanej z zewnątrz. Musi sprawnie funkcjonować, bo jakoś kolejne rządy nie są w stanie pochylić się nad tym problemem.

erhsrt
piątek, 14 maja 2021, 21:06

a za zabytkowy pistolet 10 lat. :-)

Hoho
piątek, 14 maja 2021, 17:47

Poręczenie... "majątkowe"? Po 20 tysi???? Żart? Przecież to nie Prima Aprilis!

płakać się chce
piątek, 14 maja 2021, 13:44

Te całe ABW to obca służba specjalna jeśli pozwoliła na wymazanie dorobku 3 pokoleń i doprowadzenie państwa do bankructwa. Powinna pierwsza iść do likwidacji, a pracownicy pod sąd

Ziutek
piątek, 14 maja 2021, 19:04

Własne służby mają tylko państwa suwerenne:))

Sześć
piątek, 14 maja 2021, 17:56

A niby kiedy coś takiego zrobili?

Tweets InfoSecurity24