Reklama

Autorzy „2015 Security Report” zaznaczają, że cyberprzestępcy coraz częściej przeprowadzają ataki typu „bot”. Pozwalają one na przejęcie kontroli nad komputerami (w tym należącymi do firm i instytucji) i wykorzystanie ich w celu prowadzenia dalszej działalności przestępczej, np. przez rozsyłanie wirusów. Według raportu aż 83% firm miało paść ofiarą tego typu ataków w 2014 roku.

W treści dokumentu podkreśla się, że zagrożenie związane z ryzykiem wystąpienia błędów ludzkich istnieje nawet w podmiotach, które wdrażają zabezpieczenia informatyczne. Jako przykład obszaru ryzyka przytacza się używanie oprogramowania przeznaczonego do dzielenia się dokumentami. Według Check Point w ciągu każdej godziny ma miejsce średnio 12,7 ataków na aplikacje takie jak programy przechowywania danych, systemy zapewniające zdalny dostęp administratora, P2P i serwery anonimizujące.

Innym czynnikiem, na jaki zwrócili uwagę autorzy raportu, jest wykorzystywanie słabo zabezpieczonych urządzeń mobilnych. Zgodnie z treścią dokumentu ofiarami ataków w tym obszarze, powodujących każdorazowo koszty powyżej 250 tys. USD miało paść 42% badanych przedsiębiorstw. Jednocześnie przedstawiciele firm wskazują jednoznacznie, że zwiększenie zabezpieczeń urządzeń mobilnych jest jednym z kluczowych obszarów, gdzie powinny zostać podejmowane wzmożone środki w zakresie bezpieczeństwa.

W raporcie wskazano ponadto, że w 81% spośród badanych przedsiębiorstw doszło do utraty danych wskutek wewnętrznych problemów sieci, bądź łamania zasad bezpieczeństwa przez pracowników. Jednocześnie 72% podmiotów uznało poufne dane za najbardziej wrażliwy zagrożony ze strony cyberprzestępców obszar prowadzonej działalności gospodarczej.

Reklama
Reklama

Komentarze