Reklama

Za Granicą

W Bruzgach nie ma już imigrantów. Białoruś organizuje "rejsy ewakuacyjne"

Straż Graniczna, granica, patrol, słup graniczny
Autor. Straż Graniczna/Twitter

Na Białorusi w centrum logistycznym w Bruzgach przy granicy z Polską nie ma już imigrantów i punkt ten zakończył pracę - poinformowały we wtorek służby prasowe białoruskiego Państwowego Komitetu Granicznego. Z informacji przekazanych przez polską Straż Graniczną wynika jednak, że na polsko-białoruskiej granicy sytuacja nadal jest napięta. Minionej doby nielegalnie do Polski próbowało przedostać się aż 134 osoby. To najwięcej od początku roku.

Reklama

Jak podał białoruski Państwowy Komitet Graniczny, w nocy z 21 na 22 marca 98 imigrantów odleciało z Mińska rejsem ewakuacyjnym do Irbilu w irackim Kurdystanie. "Pozostali cudzoziemcy zostali na własną prośbę rozlokowani w hotelach i sanatoriach, gdzie oczekują na następne rejsy wyjazdowe" - głosi oświadczenie Komitetu.

Reklama

Według szacunków portalu Zerkalo.io, jeszcze 20 marca w Bruzgach pozostawało 409 osób.

Na granicy wciąż niespokojnie

Reklama

Jak poinformowała we wtorek rzecznik prasowa komendanta głównego Straży Granicznej por. Anna Michalska, białoruskie służby dwukrotnie zaatakowały kamieniami polskich funkcjonariuszy SG. 

W Dubiczach Cerkiewnych ok. godz. 22 podczas próby przekraczania granicy przez 9 obywateli Iraku białoruscy funkcjonariusze rzucali kamieniami w kierunku polskich służby. Uszkodzili budkę wartowniczą oraz elewację.

Następnie ok. 23.15 doszło do kolejnej prowokacji. Białoruscy pogranicznicy znów rzucali kamieniami w stronę polskich patroli. "Nie widzieliśmy tam cudzoziemców" – podkreśliła por. Michalska.

Wcześniej SG poinformowała na Twitterze, że minionej doby aż 134 osoby próbowały dostać się nielegalnie do Polski z Białorusi. To najwięcej od początku roku. "Najwięcej cudzoziemców zatrzymano w Narewce, bo aż 40 osób" - podała Straż Graniczna. Dodano, że miała tam miejsce akcja ratownicza, podczas której wspólnie ze strażakami udało się pogranicznikom wydostać z bagien 16 obywateli Iraku.

Czytaj też

Do 30 czerwca 2022 r. obowiązuje rozporządzenie MSWiA w sprawie wprowadzenia czasowego zakazu przebywania na terenie 183 miejscowości przy granicy z Białorusią w województwach podlaskim i lubelskim. Weszło ono w życie 2 marca, jako przedłużenie poprzedniego, które obowiązywało od 1 grudnia 2021 r. do 1 marca 2022 r. Wcześniej na tym terenie od 2 września do 30 listopada 2021 r. był wprowadzony stan wyjątkowy.

W rozporządzeniu podano, że dalszy zakaz przebywania na wyznaczonym obszarze przy granicy jest uzasadniony, bo wciąż mają miejsce próby nielegalnego przekraczania granicy i incydenty w bezpośredniej bliskości granicy i mogą być one wykorzystywane do - jak napisano - eskalacji trwającego obecnie kryzysu migracyjnego.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama