Reklama

Za Granicą

Szef czeskiego kontrwywiadu: zagrożenia bezpieczeństwa pochodzące z Chin są bardziej podstępne niż te z Rosji

Autor. Pixabay

Szef Biura Informacji Bezpieczeństwa (BIS) Michal Koudelka oświadczył w poniedziałek, że Chiny są zagrożeniem dla bezpieczeństwa i stabilności w Europie. Jak mówił, chińskim działaniom trzeba się przeciwstawiać i nie lekceważyć ich.

Reklama

Koudelka uczestniczył w seminarium, zorganizowanym przez Izbę Poselska Czeskiego Parlamentu, a poświęconym stosunkom z Chinami w czasie ostatniego dziesięciolecia. Zdaniem szefa BIS, które w Czechach spełnia rolę kontrwywiadu i odpowiada za bezpieczeństwo wewnętrzne, Chiny stanowią groźbę "nawet jako producenci leków".

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jego zdaniem "zagrożenia bezpieczeństwa dla Republiki Czeskiej pochodzące z Chin są bardziej podstępne niż zagrożenia pochodzące np. z Federacji Rosyjskiej". Konieczna w jego opinii jest komunikacja z Pekinem, ale nie może ona mieć narzuconych ram, jak to miało miejsce w przeszłości. Dodał, że wcześniejsze ostrzeżenia wywiadu dotyczące Rosji były często bagatelizowane, więc powtarzanie tych samych błędów byłoby kolejnym błędem.

Proszę, posłuchajcie nas, teraz gdy mówimy, że działania Chin stanowią zagrożenie dla Republiki Czeskiej i musimy być gotowi i zdeterminowani, aby skutecznie im przeciwdziałać.
Michal Koudelka, Szef Biura Informacji Bezpieczeństwa Republiki Czeskiej

Jak zauważył, prochińskie podmioty skutecznie wpłynęły na opinię publiczną do tego stopnia, że w czeskim środowisku utrzymuje się iluzja, że Chiny są jednym z głównych partnerów gospodarczych Czech. Według Koudelki wzrost ryzyka związanego z Chinami rozpoczął się wraz z tzw. restartem w relacjach czesko-chińskich jesienią 2013 roku, po objęciu urzędu prezydenta przez Milosza Zemana, a punktem zwrotnym była wizyta przewodniczącego Senatu Czech Milosza Vystrczila na Tajwanie w 2020 r.

W opinii Koudelki Chiny teraz zrozumiały, że sytuacja w Czechach uległa zmianie.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze