Za Granicą
Interpol będzie ścigać jeszcze skuteczniej
Nowa „broń” Interpolu przynosi pierwsze efekty. Dzięki Centrum Biometrycznemu, które na podstawie przesłanych zdjęć lub odcisków umożliwia szybką identyfikację podejrzanych, udało się zatrzymać poszukiwanego od 2021 roku mężczyznę zajmującego się handlem ludzi. Przestępca wpadł podczas policyjnej kontroli w Sarajewie, gdy razem z grupą migrantów próbował dostać się do Europy.
Centrum biometryczne Interpolu zostało zaprezentowane na początku tego roku, podczas konferencji szefów krajowych biur centralnych tej organizacji w Singapurze. Wdrożone zostało w październiku i według informacji Interpolu jest już dostępne dla wszystkich 196 krajów członkowskich.
Jak zapewnia Interpol, nowa „broń”, to najnowocześniejszy system identyfikacji. System umożliwia organom ścigania przesyłanie odcisków palców i zdjęć podejrzanych osób do Centrum, gdzie porównuje się je z danymi przechowywanymi w bazach danych Interpolu w celu potencjalnego dopasowania.
Czytaj też
Jak się okazuje, nowe Centrum ma na swoim koncie już pierwszy sukces. W połowie listopada podczas policyjnej kontroli w Sarajewie w Bośni i Hercegowinie zatrzymano groźnego przestępcę, który wraz z grupą migrantów próbował się przedostać przez Bałkany do Europy Zachodniej.
Podczas kontroli, mężczyzna poszukiwany od 2021 roku m.in. za udział w przestępczości zorganizowanej i handlu ludźmi, przedstawił się jako migrant. Posłużył się przy tym fałszywym nazwiskiem i „lewymi” dokumentami. Na nic to się jednak zdało, bo funkcjonariusze wysłali jego zdjęcie do Centrum Biometrycznego Interpolu, które od razu wskazało, że jest on poszukiwany w innym kraju europejskim. Mężczyzna został zatrzymany i obecnie oczekuje na ekstradycję.
Czytaj też
„Uciekinier może zmienić swoje imię i nazwisko oraz wiele aspektów swojego wyglądu, próbując uniknąć sprawiedliwości, ale zmiana danych biometrycznych jest trudna, jeśli nie niemożliwa. Dlatego dane biometryczne pozostają najbardziej niezawodnym sposobem identyfikacji danej osoby” – mówił dyrektor ds. wsparcia operacyjnego i analiz Interpolu Cyril Gout.
Gout zapewnił też, że nowe Centrum Biometryczne Interpolu pomaga funkcjonariuszom organów ścigania od razu dowiedzieć się, czy zatrzymana osoba może stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. „Jest to szczególnie ważne w sytuacjach, gdy dokumenty podróży nie są dostępne lub nie są godne zaufania” – dodał dyrektor ds. wsparcia operacyjnego i analiz Interpolu.
Czytaj też
Jak tłumaczy Interpol podstawą nowego Centrum jest tzw. rdzeń biometryczny, który obejmuje istniejące bazy danych Interpolu dotyczące odcisków palców i rozpoznawania twarzy wraz z systemem dopasowywania opartym na technologii opracowanej przez firmę IDEMIA.
Według zapowiedzi, w ciągu najbliższych dwóch lat, system ten będzie stopniowo udostępniany na punktach granicznych we wszystkich krajach członkowskich Interpolu. Od nowego Centrum oczekuje się, że docelowo będzie przeprowadzać do 1 miliona przeszukań kryminalistycznych dziennie - włączając w to odciski palców, odciski dłoni i zdjęcia.