Reklama

Za Granicą

Kontroli na polsko-niemieckiej granicy jednak nie będzie?

Autor. Pixabay

Niemiecka minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser odrzuca obecnie stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami. Wynika udostępnionej agencji dpa odpowiedzi federalnego MSW na pismo ministrów spraw wewnętrznych Brandenburgii i Saksonii, którzy apelują o wprowadzenia kontroli.

Reklama

Zdaniem niemieckiej minister tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach wewnętrznych "zawsze ma charakter ultima ratio (ostateczności)". Według federalnego MSW tymczasowe przywrócenie kontroli na granicach z Polską i Czechami nie jest obecnie rozważane. Taki środek byłby jedną z ostatnich możliwych reakcji.

Reklama

Z danych MSW wynika, że na granicy polsko-niemieckiej liczba osób nielegalnie wjeżdżających waha się i od końca lutego jest wyższa niż na granicy z Austrią. Na granicy niemiecko-czeskiej liczba nielegalnych wjazdów gwałtownie spadła od szczytu we wrześniu 2022 roku.

"Nie mam zrozumienia dla faktu, że federalna minister spraw wewnętrznych nie widzi sytuacji na granicy z Polską" - stwierdził we wtorek w oświadczeniu minister spraw wewnętrznych Brandenburgii Michael Stuebgen. Codziennie policja federalna zatrzymywać ma dziesiątki nielegalnych imigrantów. "Wielu z nich jest celowo przemycanych przez rosyjski reżim przez Białoruś i Polskę w celu destabilizacji naszego kraju" – stwierdził Stuebgen i dodał, że "ostatnie słowo w tej sprawie nie zostało jeszcze powiedziane".

Reklama

Szef MSW Brandenburgii powiedział kilka dni temu, że ma nadzieję na szybkie wprowadzenie tymczasowych kontroli granicznych, jeśli to możliwe, już na początku czerwca - przypomina portal dziennika "Welt". Wraz ze swoim saksońskim odpowiednikiem, Arminem Schusterem, napisał do federalnej minister spraw wewnętrznych Nancy Faeser, domagając się wprowadzenia stacjonarnych kontroli na granicy z Polską i Czechami w celu ograniczenia nieuprawnionych wjazdów uchodźców.

Wróciły kontrole na słowackiej granicy

Słowacja kontrole przywróciła od 24 czerwca do 8 czerwca na granicach z Polską, Czechami, Węgrami i Austrią oraz na lotniskach. Według mediów, pierwszego dnia kontrole nie spowodowały szczególnych utrudnień. Słowackie urzędy przypominają, że można przekraczać ją tylko na wyznaczonych przejściach.

Na granicy z Polską jest to 18 przejść drogowych: Skalite – Zwardoń (przejście na autostradzie), Novot – Ujsoły, Oravska Polhora – Korbielów, Bobrov – Winiarczykówka, Trstena – Chyżne, Sucha Hora – Chochołów, Circ – Leluchów, Kurow – Muszynka, Lesnica – Szczawnica, Lysa nad Dunajcom – Niedzica, Mnisek nad Popradem – Piwniczna, Vysny Komarnik – Barwinek, Tatranska Javorina – Łysa Polana, Palota – Radoszyce, Nizna Polianka – Ożenna, Podspady – Jurgów, Becherov – Konieczna oraz 3 przejścia kolejowe: Skalite – Zwardoń, Palota – Łupków oraz Plavec – Muszyna. Kontrole mogą obowiązywać także na lotniskach.

Ministerstwo spraw wewnętrznych podkreśliło, że kontrole będą podejmowane dopiero na polecenie sztabu operacyjnego, który ma podejmować decyzję na podstawie najnowszych informacji. Szef słowackiej policji Sztefan Hamran powiedział, że przywrócone kontrole będą nieznacznie odczuwalne.

"Aby przyspieszyć proces kontroli granicznej, zalecamy wszystkim osobom wjeżdżającym na nasze terytorium przygotowanie dokumentów podróży (dowodów osobistych lub paszportów) do kontroli (w tym dokumentów dzieci) oraz, szczególnie w okresach większego natężenia ruchu, rozpoczęcie podróży z niewielkim wyprzedzeniem" - stwierdziło w komunikacie MSW. Przypomniano, że przywrócenie kontroli oznacza możliwość przekroczenia granicy tylko na wybranych przejściach granicznych. Wyjątek zrobiono dla służb ratowniczych, osób pracujących na polach lub lasach w promieniu pięciu kilometrów od granicy wewnętrznej.

Czytaj też

Powodem przywrócenie kontroli jest kilka wydarzeń z udziałem także gości z zagranicy. Wymieniono m.in. międzynarodową konferencję o bezpieczeństwie Globsec, na której mają być obecni prezydenci lub premierzy. W tym czasie z oficjalną wizytą do Bratysławy ma przyjechać prezydent Francji Emmanuel Macron.

Hamran powiedział także, że największe problemy może spowodować przyjazd na Słowację grupy motocyklistów Hells Angels, którzy mają zlot na Słowacji na początku czerwca i kontrole skupią się w szczególności na tej grupie. Szef słowackich policjantów powiedział, że wprowadzenie dodatkowych środków bezpieczeństwa doradzili partnerzy z Niemiec. Wprowadzenie tymczasowych kontroli ma na celu stworzenie "pierwszego filtra" na granicy, który ma zapobiec przybyciu osób, które mogłyby zagrozić porządkowi publicznemu.

Źródło:PAP / InfoSecurity24.pl
Reklama

Komentarze

    Reklama