Propozycje dotyczące art. 15a już za dwa tygodnie?

7 lipca 2020, 10:03
MSWiA_1
Fot. MSWiA

Nie jest tajemnicą, że funkcjonariusze od dawna czekają za załatwienie sprawy art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym. I choć podpisane w 2018 roku porozumienie, kończące mundurowy protest, gwarantowało, że stanie się to do końca ubiegłego roku, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie przedstawiło projektu konkretnych rozwiązań. Legislacyjne propozycje nie pojawiły się też w obszernym – procedowanym obecnie w Sejmie – projekcie superustawy. Jak informuje NSZZ Policjantów, sytuacja ta może ulec zmianie, bowiem – zgodnie z zapowiedziami wiceszefa MSWiA Macieja Wąsika - resort spraw wewnętrznych ma przedstawić założenia do projektu w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

"Artykuł 15a to niewątpliwie temat numer jeden na związkowej liście spraw wciąż niezałatwionych. W najbliższym czasie ma się to jednak zmienić. W ostatniej rozmowie z ministrem Maciejem Wąsikiem, Rafał Jankowski otrzymał bowiem zapewnienie, że w ciągu dwóch tygodni MSWiA przedstawi założenia do projektu ustawy regulujące tę kwestię" – poinformowało Biuro Prasowe Zarządu Głównego NSZZ Policjantów. Jak podkreślają związkowcy  "policjantom przyjętym do służby po 1 stycznia 1999 r., posiadającym <<lata z cywila>> nie trzeba przypominać, że art. 15a jest tym problemem, który NSZZ Policjantów chciałby mieć już za sobą". Zdaniem NSZZP rozwiązanie jest proste, "z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym znika art. 15a i znika automatycznie największa niesprawiedliwość". I choć teoretycznie takie rozwiązanie załatwiłoby sprawę, to wydaje się, że dla MSWiA taki krok może nie być taki oczywisty. Po pierwsze, chodzi o pieniądze, a tych w budżecie – także z uwagi na epidemię koronawirusa – nie ma w nadmiarze. Po drugie, jak argumentują sami związkowcy, "sprawa się komplikuje na tle sytuacji kadrowej". Resort – jak wynika z relacji NSZZP – obawia się "że po doliczeniu <<wysługi>> z cywila służbę opuścić może więcej doświadczonych funkcjonariuszy". Stąd, jak twierdzą związkowcy, ministerialny pomysł na dodatek przedemerytalny.

Czy to już? 

Jeszcze w maju, na spotkaniu ze związkowcami Maciej Wąsik miał deklarować, że kolejny krok rządu w sprawie art. 15a uda się wykonać jeszcze w tym roku", jednak na załatwienie sprawy mundurowi "będą musieli poczekać do chwili pojawienia się symptomów ożywienia gospodarczego po epidemii". Problemem, z jakim będzie musiało zmierzyć się MSWiA, jest kształt nowych regulacji. Jak informował NSZZP jeszcze w maju br., jednym z wariantów, jaki bierze się pod uwagę przy wyliczaniu skutków likwidacji art. 15a jest to, że z rozwiązania tego skorzystają funkcjonariusze przyjęci do służby w latach 2000 – 2003, którzy osiągną minimum 25 lat służby. Ich emerytura mundurowa miałaby wzrosnąć o lata pracy w cywilu na zasadach określonych w art. 15 ust. 1. Nie wiadomo jednak czy MSWiA zdecyduje się ostatecznie na taki wariant.

Emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o:
1) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy dalszy rok tej służby;
2) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata tych okresów;
3) 1,3% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa w pkt 2;
4) 0,7% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.

art. 15 ust. 1. ustawy o o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin 

Kwestia art. 15a jest bez wątpienia jedną z tych, które zarówno resort jak i związkowcy chcieliby jak najszybciej doprowadzić do finału. Obie strony zdają sobie sprawę z tego, że środowisko czeka na konkretne decyzje już dość długo, a poziom niezadowolenia narasta wraz z oczekiwaniem. Jeśli MSWiA przedstawi pomysł na to, jak można tę sprawę rozwiązać, będzie to pierwszy krok w stronę uspokojenia sytuacji. Problem jednak w tym, że diabeł z reguły tkwi w szczegółach, a każda z zainteresowanych stron będzie próbowała "ugrać" jak najwięcej. Funkcjonariusze dążyć będą do stworzenia jak najlepszych przepisów dla siebie, a MSWiA każdą złotówkę, która będzie miała być potencjalnie wydana, obejrzy – w obecnej sytuacji – nie dwa, a trzy albo nawet cztery razy. Jasne jest też to, że tylko wtedy, gdy obie strony ostatecznie dojdą do porozumienia, będzie można mówić o sukcesie. Jeśli MSWiA zdecyduje się na wprowadzenie pewnych rozwiązań wbrew środowisku, "na siłę", skutek może być odwrotny od zamierzonego. Wydaje się jednak, że jeżeli na horyzoncie pojawi się budżetowe zielone światło, istnieje szansa na szczęśliwy – dla obu stron – finał. Pytanie tylko kiedy... I to właśnie czas wprowadzenia zmian może być kluczowym elementem dyskusji, która toczyć się będzie już niebawem.

KomentarzeLiczba komentarzy: 120
Emeryt
środa, 8 lipca 2020, 13:34

Bzdury!!!! Worek z ustawami miał już być od 1 lipca 2020, teraz podobno od 1 sierpnia! A głupiej sprawy o ekwiwalent za urlop nie potrafią od dwóch lat zrealizować!!! Banda oszustów!

Piotr
środa, 8 lipca 2020, 12:37

A ja już przestałem liczyć na zmianę art.15A. Mam z wojskiem 21 lat ( dodatkowo z cywila 4 które jak wiemy teraz mi się nie wlicza) do emki i odchodzę. Szkoda zdrowia i własnej rodziny. Mam 44 lata i z palcem wiecie gdzie sobie te 2 tyś dorobię.Ps. nie dajcie się otumanić takimi obietnicami jeśli zmienią art. 15a to i tak coś zabiorą, na pewno nie będzie tak liczone jak tym przyjętym przed 1999r

Emeryt
niedziela, 12 lipca 2020, 15:15

Dokładnie kolego masz rację. Albo wszyscy rowni albo niech się cmokną w dysk oszuści. Dlaczego mamy mieć gorzej niż Ci sprzed 99. Z jakiej racji? Posypią się zbiorowe pozwy do sądów i muszą to oddać bo nikomu łaski nie robią. Tak nas oszukał Buzek z tamtejszego AWS. OBECNY RZĄD NA JEDNORAZOWE NAGRODY DLA JEDNEGO MINISTERSTWA WYDAJE PRAWIE 200 MLN. TO NIECH NIE KŁAMIĄ ŻE NIE MA NA TO PIENIĘDZY. Teraz chcą opłacić dziadków którzy nic nie robią i blokują stanowiska ludziom którym jeszcze chcę się pracować. Czekamy na rozwój sytuacji.

Ana
środa, 8 lipca 2020, 03:33

A co z pielęgniarkami już teraz zarabiają więcej w szpitalach A u nas wymagania coraz większe A my gdzie?

poll
niedziela, 12 lipca 2020, 17:57

czy p[ielgniarki dotyczy punkt 15a? nie ,wiec o czym mowa?. Mają swoje ZZ i niech tam walczą. One zawsze tracą przez lekarzy, bo tak sie przyjeło że jak wilki hałas w służbie zdrowia to mówi sei tylko o lekarzach i ich zarobkach, rżadko o nich mówi i to oni je ogrywają

Ilka
wtorek, 7 lipca 2020, 23:22

Jeśli wejdzie propozycja Wąsika to mundurowi będą jedyną grupą zawodową, która zgadza się na zabranie wypracowanych lat z cywila. Po 25 latach służby to tylko trzy lata z cywila doliczą do maxa, a reszta pójdzie w niebyt. Jeśli związki się na to zgodzą to będzie ich porażka i moja również. Przykro czyta się takie rzeczy.

Ira
środa, 8 lipca 2020, 19:34

Święta prawda

Balcer
środa, 8 lipca 2020, 16:13

Nie bardzo chyba w niebyt...reszta kasy po 60 z zus.

środa, 8 lipca 2020, 02:01

Czemu piszesz rzeczy o których nie masz pojęcia? Ktoś tu twierdzi, że ma to być obligatoryjne? Nie chcesz nie korzystasz i dostajesz te lata jak 99 % Polaków.

Funkcjonariusz
wtorek, 7 lipca 2020, 21:23

Oczekuję, że art. 15a nie zostanie zlikwidowany. Policjanci, którzy osiągną pełną wysługę, z tytułu dalszej pracy już na rynku cywilnym nie dostaną ani grosza. Jest to nie tylko niesprawiedliwe, ale i stoi w oczywistej sprzeczności z zasadą, iż wysokość emerytury jest zależna od stażu.

czwartek, 9 lipca 2020, 01:06

A czy słyszał kolega o sprawie Lisieckiego. Odszedł z wojska na pełną emeryturę i wygrał ostatecznie w sądzie walkę o emeryturę z cywila. Dostanie z odsetkami ponad 100000 za kilka lat zwłoki. I to pewne jak w banku. Facet jest z miasta w którym mieszkam.

Tweets InfoSecurity24