Policja osiągnie rekordowy stan zatrudnienia?

17 listopada 2021, 14:26
policja, święto, sztandar,  fot. twitter policja
Fot. Podlaska Policja/Twitter

Choć policja z wakatami walczy od lat, z zapowiedzi rzecznika prasowego szefa formacji wynika, że już niebawem stan zatrudnienia może osiągnąć rekordowy poziom ponad 100 tys. mundurowych. Jak zapowiada insp. Mariusz Ciarka, największa służba mundurowa podległa MSWiA taką liczbę funkcjonariuszy zanotować może już za niespełna 1,5 miesiąca.

"Jest też szansa, że nowy rok rozpoczniemy z liczbą policjantów ponad 100 tysięcy, czego nie było prawie od kilkudziesięciu lat" – powiedział we wtorek rzecznik prasowy komendanta głównego policji insp. Mariusz Ciarka. Oznacza to, że poziom wakatów – przed zapowiadanym zwiększeniem stanu etatowego wynikającym z nowej ustawy modernizacyjnej – wynieść może (przy założeniu, że z formacji nie odejdzie wielu policjantów) niewiele ponad 3 proc.

Z danych udostępnionych przez KGP wynika, że (wg. stanu na 1 listopada) w policji brakowało 4336 mundurowych. Stan wakatów, biorąc pod uwagę ogólną liczbę etatów, wyniósł więc 4,2 proc. Najwyższy odsetek wolnych miejsc, bo wynoszący przeszło 20 proc., odnotowano w Centralnym Pododdziale Kontrterrorystycznym Policji "BOA" (na 225 etatów, służbę pełniło 178 mundurowych). 

Choć liczba wakatów wciąż jest dość spora, to biorąc pod uwagę zapowiedzi insp. Mariusza Ciarki  mówiące o tym, że służbę w formacji, do końca tego roku, rozpocząć ma ponad 1000 mundurowych  policja zanotować może już niebawem historycznie wysoki stan zatrudnienia. Patrząc na dane kadrowe od 2010 roku, w policji pod czwartego kwartału służby nigdy nie pełniło więcej niż niecałe 100 tys. mundurowych (dokładnie 99 938), choć to liczba odzwierciedlająca poziom zatrudnienia z 31 grudnia 2016 roku, a więc na chwilę przed podniesieniem stanu zatrudnienia w formacji o 1000 etatów. Nie zmienia to faktu, że po 2016 roku, liczba funkcjonariuszy policji kształtowała się jedynie nieco niżej, nigdy nie przekraczając granicy 99 tys. 

Kiedy mowa o wakatach, i to nie tylko w policji, trzeba powiedzieć też o odejściach ze służby. Problem polega na tym, że relatywnie niewielu funkcjonariuszy decyduje się "zdjąć mundur" w listopadzie czy grudniu, a przeważająca większość czyni to w pierwszych miesiącach nowego roku. Policja ten rok zamknąć więc może rekordowym poziomem zatrudnienia, ale podstawowe pytanie, jakie należy zadać, dotyczy tego, z jaką falą odejść zmagać się będzie na początku 2022 roku i czy będzie w stanie zrównoważyć ją równie dużymi, jak te z końca 2021 roku, przyjęciami do służby, tak by zatrudnienie utrzymać mniej więcej na podobnym poziomie.

Zachęcić i zatrzymać

Nie od dziś wiadomo, że by prowadzić skuteczną politykę kadrową z jednej strony trzeba zachęcać do wstąpienia w mundurowe szeregi, a z drugiej starać się zatrzymać w służbie tych, którzy – choć mogliby przejść na emeryturę – skłonni będą z tej opcji nie skorzystać. 

MSWiA jakiś czas temu postanowiło "zawalczyć" o mundurowych, którzy posiadają staż ponad 25 lat służby i wprowadziło tzw. dodatek przedemerytalny. Świadczenie w wysokości 1500 i 2500 tys. złotych, zgodnie ze stanem na 1 lipca, pobierało łącznie ponad 9 tys. funkcjonariuszy (1500 zł brutto - 4996 mundurowych; 2500 zł brutto - 4109 mundurowych). Pozytywnie o dodatku przedemerytalnym wypowiadali się m.in. policyjni związkowcy. "Zapewne gdyby nie wprowadzono w życie świadczenia motywacyjnego dla funkcjonariuszy, którzy mają więcej niż 25 lat służby, to wakat który na dzień 1 października br. wynosi 4259, mógłby wynosić z dużym prawdopodobieństwem nie mniej niż 6500" – pisali w październiku mundurowi z NSZZ Policjantów woj. wielkopolskiego. Gdyby było tak, jak prognozowali związkowcy i bez wprowadzenia dodatku w policji brakowałoby ponad 6500 mundurowych, to uzupełnienie tej "dziury kadrowej" tak, by rok zakończyć z zatrudnieniem sięgającym ponad 100 tys. policjantów, byłoby bardzo trudne, by nie powiedzieć niemal niewykonalne. Po pierwsze dlatego, że znalezienie tylu kandydatów, którzy przeszliby przez sito policyjnej kwalifikacji nie jest zdaniem łatwym, po drugie, nawet jeśli ten etap zakończył by się sukcesem, ograniczeniem nie do przeskoczenia mogłaby się okazać "przepustowość" policyjnych szkół.

Policyjni związkowcy, choć pomysł dodatku przedemerytalnego generalnie chwalą, biją na alarm. Wszystko dlatego, że liczba odejść ze służby, w latach 2018 – 2020, funkcjonariuszy pomiędzy 15. a 25. rokiem w formacji rośnie. Biorąc pod uwagę tylko ten przedział, w roku 2018 z policji odeszło 1627 policjantów, w 2019 roku było ich 1769, a w 2020 roku już 2231. Jak można usłyszeć, tych mundurowych do pozostania w służbie przekonać mógłby np. progresywny dodatek służbowy lub inne alternatywne rozwiązanie, które gwarantowałoby cykliczny wzrost uposażenia. Kwestią zatrzymania odejść doświadczonych funkcjonariuszy, a mówiąc wprost wypracowaniem rozwiązań finansowych, które by ich do tego skłoniły, zająć miał się specjalny zespół MSWiA. Jak na razie jednak nie pojawiły się informacje czy rozpoczął on prace, choć biorąc pod uwagę to, co dzieje się na polsko-białoruskiej granicy i fakt, że policja działa tam na pierwszej linii, mogą się one nieco opóźnić.

Policjantów będzie więcej

Formacje podległe MSWiA, choć dziś zaangażowane (Policja, Straż Graniczna, PSP) w ochronę polskiej granicy wschodniej, wciąż czekają na publikację projektu nowego programu modernizacji. Ten został już wpisany do Wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, więc można się spodziewać, że niebawem zostanie przyjęty przez rząd. Z zapowiedzi szefa MSWiA, Mariusza Kamińskiego wynika bowiem, że ustawa zostanie uchwalona jeszcze w tym roku. Czasu nie pozostało zatem już za wiele. Wiadomo już jednak, że projekt zakłada m.in. zwiększenie stanów zatrudnienia służb podległych MSWiA. W ciągu najbliższych czterech lat liczba policyjnych etatów zwiększyć ma się o ok. 7,5 tys., co oznacza, że docelowo służbę w policji pełnić będzie mogło ponad 110 tys. mundurowych. Mimo że część etatów (1800) trafi do nowo powstającego Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, to najbardziej wzmocnione mają zostać działania prewencyjne – tam trafić ma 5,6 tys. nowych etatów. Jak tłumaczył komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, chodzi o to, by więcej patroli pojawiło się na ulicach miast i wsi. 

Czy policji uda się osiągnąć i utrzymać historyczny poziom zatrudnienia, a z czasem – wraz ze wzrostem liczby etatów – zwiększyć go? Nie będzie to łatwe zadanie. Wiele zależy od tego, ilu z mundurowych przejmowanych na początku lat 90-tych, którzy osiągnęli już emerytalny staż, zdecyduje się pozostać w służbie oraz tego, jak szybko policja będzie rekrutować nowych adeptów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w ramach nowej ustawy modernizacyjnej powstać może nowa policyjna szkoła, a w innych zwiększona liczba miejsc szkoleniowych, co proces kształcenia przyjmowanych kursantów bez wątpienia przyspieszy. Dziś kierownictwu policji pozostaje liczyć na to, że podejmowane działania przekonają do pozostania w służbie grupę tych mundurowych, którzy mogliby z formacji odejść, na tyle długo, by udało się zrekrutować i wyszkolić młodych fukcjonariuszy. 

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 95
Xyz
wtorek, 23 listopada 2021, 09:49

Na stronach RCL nic nie dzieje się ze zmianą art 15a, dlaczego projekt utknął w konsultacjach?

Mietek
poniedziałek, 22 listopada 2021, 19:43

Ja myślę że jak nie dadzą podwyżki konkretnej to w nastepnym roku będzie nieciekawie z ludźmi.500 zł to już infacja zjadla muszą dołożyć i to nie mało.

Niezależny
poniedziałek, 22 listopada 2021, 17:20

Pracownicy komunalni ze Szczecina chcą po tysiąc złotych podwyżki. Propozycja miasta ich denerwuje i obraża. Pielęgniarka i położna, inny pracownik wykonujący zawód medyczny inny niż w pkt. 1-4 wymagający tytułu magistra; pielęgniarka, położna wymagająca wyższego wykształcenia (studia 1 stopnia) i specjalizacji albo ze średnim wykształceniem i specjalizacją – wzrost współczynnika z 0,81 do 1,02. Szacunkowy wzrost o 1029 zł, co da prawdopodobnie około 5631 zł. Pielęgniarka, położna, inny pracownik medyczny wykonujący zawód medyczny inny niż określony w lp. 1-5 wymagający wyższego wykształcenia na poziomie studiów I stopnia pielęgniarka albo położna wymagająca średniego wykształcenia, która nie posiada tytułu specjalisty w dziedzinie pielęgniarstwa lub dziedzinie mającego zastosowanie w ochronie zdrowia - wzrost współczynnika z 0,73 do 0,94. Szacunkowy wzrost wynagrodzenia o 1443 zł, co daje po podwyżce około 5 215 zł. A co podpisał nasz Pan Przewodniczący ???? 500 zł. Inflacja galopująca juz zjadłą ta zapowiedziana podwyżkę

Jam
niedziela, 21 listopada 2021, 16:52

Kryteria doboru spadły na pysk, przyjmują każdego kto się zgłosi, na kursach podstawowych nie wymaga się nic, żeby tylko nie zrazić świeżo upieczonego kursanta do służby. Tym sposobem można zatrudnić nawet 200 tysięcy policjantów. Niestety z takiego materiału gliny nie będzie.

.
wtorek, 23 listopada 2021, 09:32

Szkoły mają prikaz, że jak ktoś się chce zwolnić, to niech doczeka końca kursu i zwalnia się po powrocie do jednostki. Jak się młody upiera to nawet komendant szkoły potrafi przyjść do niego ładnie poprosić...parodia

Nie_narzekajcie
niedziela, 21 listopada 2021, 14:21

Ludzie piszą tutaj o zwiększeniu zarobków. To naprawdę śmieszne. Uważacie, że 4000 netto samej podstawy dla młodej osoby to mało? Plus jakieś dodatki, w styczniu macie podobno dostać łącznie około 12 tys. W jakiej innej pracy ktoś poniżej 26 roku życia tylko zarobi, nawet jednorazowo? Tym bardziej, że nie robicie nic szczególnego, waszą pracę może wykonywać każdy zdrowy fizycznie człowiek. Zastanówcie się nad tym, ja też chciałbym zarabiać tyle ile Obajtek, ale niestety jesteśmy po prostu od niego stokroć głupsi.

Qn1
sobota, 27 listopada 2021, 16:45

Ja proponuję przestudiować troszeczkę przepisy i wczytać się ile młody funkcjonariusz ma podstawy jakie dodatki dostaje do wynagrodzenia. Wyższa pensja związana nieprzekraczalnym wiekiem 26 lat nie dotyczy tylko i wyłącznie funkcjonariuszy ale całego polskiego społeczeństwa. Niestety nikt nie zatrzyma się na wieku 25 lat i przez całe swoje życie będziesz zarabiał wyższe wynagrodzenie. Młody funkcjonariusz 13 pensji niestety nie dostanie od razu po przyjęciu do szeregów policji jak również nie jest powiedziane że młody funkcjonariusz dostanie premię w wysokości 4 k zł zważywszy że na przykład przyszedł do służby w listopadzie lub w grudniu tego roku. Ja proponuję zastanowić się nad tym zanim cokolwiek się napisze. Trzynastka oraz premię w wysokości 4 tysięcy jest to jednorazowy zastrzyk a nie co miesiąc

Tom
poniedziałek, 22 listopada 2021, 19:36

Taka 12 tys ciekawe kto i za co.moze komendant z premia.ja to może za drugie dziecko ale to i tak na raty mają wypłacać.

Polo
poniedziałek, 22 listopada 2021, 08:26

Do nie narzekajcie. Nie wiem skąd wziąłeś te kosmiczne kwoty. Twój wpis to prowokacja. Jeżeli jesteś 100 razy głupszy od Obajtka to ci współczuję. Nie znasz realiów z nim związanych.

Nie_narzekajcie
poniedziałek, 22 listopada 2021, 21:28

Kosmiczne kwoty? 4 tys samej podstawy, trzynastka (to już 8 tys) + te nagrody za brak l4, podobno kolejne 4 tys. To ile w końcu? 12 czy nie?

Stary
środa, 24 listopada 2021, 00:32

Jakie 8tyś? Podaj dokładne kalkulacje a nie wierz w bajki i kłam.

Olo
niedziela, 21 listopada 2021, 19:34

Przyjdź i pojedź na interwencje wtedy inaczej porozmawiamy. U nas powinni cyklicznie publikować nagrania z interwencji tak jak w krajach zachodnich to społeczeństwo by zobaczyło z czym to się je. 4000 netto to potrafi dostać młodziak na start w korporacji w finansach albo fmcg tylko trzeba coś potrafić.

Nie_narzekajcie
poniedziałek, 22 listopada 2021, 21:47

Dodatkowo, drogi Olo dotknąłeś sedna sprawy. Trzeba coś potrafić! No właśnie, nie każdy potrafi programować, nie każdy potrafi projektować, do tego wymaga jest dość konkretna wiedza. Mówisz o trudnościach na interwencjach. Ależ ja doskonale zdaję sobie sprawę, że one nie są łatwe. Ale chyba nie sądzisz, że za darmo, totalny laik dostanie te 4 tys NETTO (bez dodaktów). Myślisz, że ja w robocie nie muszę się namęczyć? Co mi po tych 4300, jak mam mnóstwo stresu, ustawiczne nadgodziny (nieszczególnie płatne), nawet na l4 słyszę od przełożonych, że "przecież możesz pracować zdalnie". Skoro masz tak źle w tej policji, to dlaczego nie idziesz do korpo? Czyżby właśnie dlatego, że "trzeba coś potrafić"? Proszę o konstruktywną odpowiedź, bez jadu i obelg.

Stary
czwartek, 25 listopada 2021, 17:25

Powiedz mi taką rzecz masz prokuratora na karku jeśli coś się nie uda i pójdzie nie po twojej myśli? Masz brak szans na awans chyba ,iż kogoś znasz? Bo emerytura po 25 latach obecnie to żaden luksu dla młodego. Zapraszam do służby terasz szkolenie krótkie i zaczniesz. Nie rozumiem malkontentów ,którzy tylko patrzą tam gdzie chcą a nie gdzie dzieje się nieciekawie i nie raz płaci się za to nerwami albo utratą zdrowia.

Paweł
wtorek, 23 listopada 2021, 17:31

To kolego zmień firmę a jeśli siedzisz z wygody to rób tak dalej. 4300 to dzisiaj nie są szałowe pieniądze.

Nie_narzekajcie
poniedziałek, 22 listopada 2021, 21:27

Zaprzeczasz jakoby osoba poniżej 26 roku życia zarabiała w policji okolice 4000 PLN netto?

Nnn
poniedziałek, 22 listopada 2021, 15:38

Bo to pisał sfrustrowany cywil pracujący gdzieś w kp kpp kmp

Olo
poniedziałek, 22 listopada 2021, 18:28

To niech ten cywil założy mundur i pojedzie na granice.

Tweets InfoSecurity24