Wakaty przed nagrodami. Stan kadrowy spędza sen z powiek polskiej policji

19 lutego 2021, 15:48
policja ślubowanie krajów for policja
Fot. policja.pl

Ponad 5,7 tys. brakujących funkcjonariuszy - tak wyglądał stan kadrowy policji 1 lutego 2021 roku. Liczba wakatów w największej polskiej służbie mundurowej nabiera w tym roku jeszcze większego znaczenia, związanego z faktem, że w formacji nie uruchomiono funduszu nagród, a środki na nie powiązane będą właśnie z nieobsadzonymi miejscami. Stanowisko szefa formacji jest w tej sprawie jasne - uzupełnianie wakatów to priorytet.

Związkowcy z wielkopolskiego oddziału NSZZ Policjantów udostępnili dane przedstawiające sytuację kadrową formacji zgodnie ze stanem na 1 lutego 2021 roku. Jak się okazuje, w policji brakowało wtedy dokładnie 5757 funkcjonariuszy, czyli o blisko 700 mniej niż 1 grudnia 2020 roku. Nie jest to mało, ale tajemnicą nie jest też, że początek roku to zawsze czas odchodzenia ze służby największej liczby funkcjonariuszy, głównie tych, którzy zdecydowali się skorzystać ze swoich emerytalnych uprawnień. Do 1 lutego br. ze służby, od początku roku, odeszło ich 455. W tym samym okresie przyjęto jedynie 105 osób. Nadal jednak z podsumowaniem i oceną kadrowej sytuacji polskiej formacji i działania mechanizmów, które miały mundurowych zatrzymać w policji, jak np. wprowadzony w ubiegłym roku dodatek przedemerytalny, warto poczekać przynajmniej do końca pierwszego kwartału tego roku.

Wakaty ważne są w tym roku dla formacji jednak nie tylko ze względu na brak rąk do pracy, szczególnie w okresie, gdy ze względu na pandemię koronawirusa pracy tej jest dużo więcej, ale również ze względu na nagrody. Związane jest to oczywiście z nieuruchomieniem w bieżącym roku funduszu nagród. Nie oznacza to, że takie nie mogą trafić do funkcjonariuszy. Powiązane są one bowiem właśnie z oszczędnościami pochodzącymi m.in. z wakatów czy zwolnień lekarskich. Ustalenie jednak tego, jaki procent tych środków stanowił będzie źródło finansowania tegorocznych nagród, jak podkreślił w rozmowie z InfoSecurity24.pl gen. insp. Jarosław Szymczyk, komendant główny policji, "jest praktycznie nierealne". Jak tłumaczył, formacja obserwuje zwiększone zainteresowanie służbą, ale nie wiadomo oczywiście jak nabór wyglądał będzie w kolejnych miesiącach. Matematyka jednak nie wybacza i wszystko jest jasne, "każdy przyjęty do służby funkcjonariusz będzie powodował zmniejszenie tych środków wakatowych" i tym samym zmniejszenie środków na nagrody. Do komendantów wojewódzkich trafiła jednak transza 30 mln złotych, które mają zostać przeznaczone na nagrodzenie mundurowych, którzy wykażą się podczas służby czy poza nią. Niewykluczone również, że na ten cel przesuniętych zostanie w kolejnych miesiącach jeszcze więcej środków. Komendant główny policji nie ukrywa jednak, że pierwszeństwo ma uzupełnianie wakatów. "(...) dla mnie jest to absolutny priorytet przed nagrodami" - podkreślił gen. insp. Szymczyk podczas wywiadu. 

Komendant nie ukrywał również, że stan kadrowy w formacji to jeden z tematów, który spędza policji sen z powiek. Kluczowe są tu dwa czynniki, o których generał wspominał podczas rozmowy z redakcją. Chodzi mianowicie o przyjmowanie "młodych adeptów" do służby, a także zatrzymywanie w niej tych najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy. Szczególną rolę w tym roku odgrywa ten drugi czynnik. Jak przypomniał bowiem szef formacji, 30 lat temu, a więc w latach 1990-1991, do policji przyjęto łącznie ponad 20 tys. funkcjonariuszy, którzy teraz osiągają pełne wysługi emerytalne. "2021 rok jest więc naprawdę bardzo ważny pod względem kadrowym, pod względem tego, ilu funkcjonariuszy uda nam się przyjąć do służby i ilu z tych, którzy osiągnęli pełne prawa emerytalne, uda nam się przekonać do pozostania w formacji" - podsumował ten temat komendant.

Warto zauważyć, że formacja jest obecnie w trochę gorszej sytuacji kadrowej niż jeszcze w lutym 2020 roku, na chwilę przed wprowadzeniem związanych z pandemią obostrzeń, kiedy to liczba wakatów wynosiła 5090. Różnica nie jest jednak tak ogromna, biorąc pod uwagę w jak trudniej sytuacji polska policja znalazła się w 2020 roku. Wstrzymanie naboru i kursów, a także zwiększenie zadań bardzo szybko odbiło się na kadrach formacji i liczbie wakatów, które w lipcu 2020 roku sięgnęły 7842 etatów. Światełko w tunelu pojawiło się w grudniu 2020 roku, gdy liczba ta spadła do 6429. Ostatecznie w ubiegłym roku do służby przyjęto 4373 osób. Dane te zestawić należy po pierwsze z minimalną liczbą osób planowanych do przyjęcia, określoną przez komendanta głównego policji na 4423 oraz zwolnieniami ze służby, które sięgnęły 4961. W obu przypadkach policja była więc na minusie, ale - co ważne - po tak krytycznym roku udało jej się wrócić mniej więcej do tego samego poziomu wolnych etatów.

Trudno ocenić teraz czy formacja byłaby w stanie poradzić sobie z uzupełnieniem kadrowych braków lub przynajmniej ich zniwelowaniem w 2020 roku. Szanse na to na pewno były, wprowadzono bowiem dodatek przedemerytalny oraz planowano inwestycje w infrastrukturę i bazy noclegowe szkół policyjnych. Ostatecznie jednak pandemia koronawirusa te plany pokrzyżowała i zmusiła formację np. do drastycznego ograniczenia możliwości szkoleniowych (o 70 proc.) i skrócenia kursu podstawowego do ok. dwóch miesięcy. Wiadomo już jednak, że funkcjonariusze Ci wrócą, by się doszkolić, KGP ma bowiem świadomość "ułomności tego systemu", ale nie miała innej możliwości, jeżeli chciała mieć policjantów na ulicach. Walka o policyjne kadry trwa więc w najlepsze.

Reklama
Reklama

KomentarzeLiczba komentarzy: 53
Adamo
niedziela, 21 lutego 2021, 12:32

Panowie spokojnie to się niedługo rozleci ja widzę ta flustracje ludzi bez perspektyw w tej firmie którzy nie doszli do stanowisk s mają 15 lat lub już na nie czekaja.nikt z nich się nie zastanowi nawet nad tym żeby tu siedzieć dalej bo za co i po co? Jedynie dobry dodatek motywacyjny dla osób które mają 15 lat a i tak nie dorobią do 25 bo mają niskie stanowiska może coś zdziałać na parę lat ich zatrzymać ale to musi być z 1000 netto.dla systemu i tak oszczędność bo emerytury muszą dać takiemu 2500 3500 a ciężej zastąpić doświadczonego policjanta na ulicy niż na dobrym staniwisku bo do kariery to każdy się tu nadaje ale do roboty na ulicy 15 czy 20 lat w opi OPP czy wrd to nie bardzo..

1234
niedziela, 28 lutego 2021, 08:38

nic sie nie rozleci ida mlodzi

Pol
niedziela, 21 lutego 2021, 15:34

Nic się nie rozleci

Bolko
niedziela, 21 lutego 2021, 10:39

Ci co mają serdecznie dość i tak odejdą, nie pomoże żaden dodatek, obserwuję tych ludzi, oni są tak zmęczeni ze w zasadzie czekają tylko na odpalenie wrotek

Chaos
niedziela, 21 lutego 2021, 10:03

Jest kilka wariantów odejść, po pierwsze brak perspektyw awansu, grup, dodatków służbowych dla osób ze stażem 10,15,20 lat, po drugie okrojone przywileje, niepewność nabytych i wydłużanie służby na siłę, art.15a, 18a, w tym sławetny już projekt przewidziany na 1.01.2025 o którym się mówi coraz głośniej, oczywiście zawirowania 15a dla grupy 99-12 też nie pomagają, 20 lat nie potrafiono się z tym uporać!, po trzecie szukanie spokojniejszej, normalniejszej pracy poza resortem, często stan zdrowia, ciągły stres, problemy rodzinne powodują chęć zmian, po czwarte wciąż jednak niskie wynagrodzenie, brak waloryzacji, obcinanie funduszy nagrodowych, bo co trzyma ludzi?, chciał nie chciał m.in pieniądze, sama satysfakcja i etos nie spłaci zobowiążań, i gdzieś obok tych punktów, itd, itd .... poza wszystkim "święty spokój", a on nie ma ceny, dlatego ludzie odchodzą, często i tak są wypaleni, sfrustrowani, schorowani, ale taka jest cena tej roboty w zamian warto ustabilizować przepisy i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, w tym emerytalnego i finansowego.

Spokój
sobota, 27 lutego 2021, 12:43

Chaos skończ i ty się ośmieszać z tym 2025 rokiem, a zacznij czytać i to ze zrozumieniem. Art.18h.1. Funkcjonariusz, który został przyjęty po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2013 r. do służby w Policji, (...), ma prawo wyboru ustalenia emerytury na zasadach i w wysokości określonych w rozdziale 1a. 4.Oświadczenie o wyborze składa się do organu emerytalnego najpóźniej w dniu złożenia wniosku o ustalenie prawa do zaopatrzenia emerytalnego. Art. 18h wejdzie w życie z dn. 1.01.2025 r. Rozumiesz Choas, czy dalej Ty i tobie podobni mają problem ze zrozumieniem prostej treści ??. A o czym mówi Rozdział 1a., to odszukaj jak potrafisz.

Classic
sobota, 20 marca 2021, 10:54

Chaos ma racje, na razie 18h/2025 jest fakt, fakulatywne, ale w obliczu braków kadrowych może stać się obligatoryjne, i nawet nie o to chodzi, trwa na siłe znalezienie sposobu na wydłużenie służby, zatrzymanie ludzi, to 18h to świetny sposób i pretekst żeby to zrobić.

środa, 24 lutego 2021, 16:16

Brawo. Bardzo trafnie.

poniedziałek, 22 lutego 2021, 11:02

Mądry komentarz.

spy
niedziela, 21 lutego 2021, 09:15

Firma, która skupia się jedynie na osiągnięciu celu nigdy nie będzie miała pełnej obsady kadrowej, po za tym ludzie są już zmęczeni. Nasi wspaniali włodarze powinni się trochę zainteresować f - szami 15-20 jak wygląda procentowa liczba odejść takich ludzi względem ostatnich lat, to by dało jakiś obraz, a reszta to mydlenie oczu

Art
niedziela, 21 lutego 2021, 08:30

Te dane mogą sobie w buty włożyć, co z tego że dali dodatek 25+, jak w październiku np, dyżurni jak ja po 12l w OPI, 12 w WDŚ, wchodzę w próg 32% i to co dają to oddaję skarbówce, tak na pewno nie zatrzymają umiejących liczyć, ja rzegnam się w kwietniu.

Tweets InfoSecurity24