Reklama

"Te akty (terroru) zostały przeprowadzone jednocześnie w kilku miejscach przez grupę ludzi, która dostawała rozkazy od jednej osoby" - przekazał na konferencji prasowej w Bangkoku szef regionalnej policji Pongsapat Pongcharoen.

Nie ujawnił, kogo podejrzewają służby. Dotychczas do przeprowadzenia zamachów nie przyznała się żadna organizacja, a rząd zaapelował do policji o przeprowadzenie dogłębnego, bezstronnego śledztwa. Zdaniem komentatorów podejrzenie ostatecznie padnie na przeciwników rządzącej junty lub rebeliantów z muzułmańskich prowincji kraju na południu; islamscy rebelianci z tego regionu nie należą do globalnego ruchu dżihadu, lecz buntują się przeciwko dyskryminacji Malajów oraz muzułmanów w zamieszkanej głównie przez buddystów Tajlandii.

Pongsapat poinformował również, że w związku z jednym z ataków, dokonanym na supermarket w prowincji Nakhon Si Tahmmarat, aresztowany został podejrzany mężczyzna, który jest obecnie przesłuchiwany. Jak dodał, zdaniem policji w dokonanie tego zamachu zaangażowana była grupa ludzi, a ruchy pozostałych podejrzanych są monitorowane.

Do wszystkich wybuchów w czwartek i piątek doszło na południe od Bangkoku, m.in. w turystycznym mieście Hua Hin i na popularnej wyspie Phuket, co sugeruje zdaniem obserwatorów, że były wymierzone w branżę turystyczną. Od bezkrwawego zamachu stanu w maju 2014 roku gospodarka Tajlandii uległa spowolnieniu, ale sektor turystyczny pozostał jednym z nielicznych mocnych punktów. Od początku roku Tajlandię odwiedziło ponad 14 mln gości, wobec 12,5 mln rok temu.

Między czwartkowym wieczorem a piątkiem rano w sumie w pięciu miastach Tajlandii zdetonowano zdalnie co najmniej 12 ładunków wybuchowych. Według agencji EFE, powołującej się na policję, w atakach zginęło co najmniej czterech Tajlandczyków. W eksplozjach w Hua Hin, ok. 200 kilometrów na południowy zachód od Bangkoku, rannych zostało czterech Niemców, trzech Holendrów, dwóch Włochów i obywatel Austrii.

Czytaj też: Kolejne zamachy w Tajlandii. Są ofiary śmiertelne.

W piątek tajlandzka policja poinformowała, że główną rozpatrywaną wersją jest "sabotaż lokalny" w celu zdestabilizowania kraju, a "terroryzm międzynarodowy" jest mniej prawdopodobny.

Według komentatorów czas zorganizowania ataków i ich lokalizacja wskazują, że stoją za nimi przeciwnicy rządzącej junty. Do zamachów doszło niecały tydzień od referendum, w którym ponad 60 proc. wyborców zagłosowało za nowym, kontrowersyjnym projektem konstytucji, mającym otworzyć drogę do wyborów w 2017 roku. Referendum było największym testem opinii publicznej od przejęcia władzy przez armię i jest postrzegane jako impuls dla legitymacji rządu i jego planów. Frekwencja wyniosła ok. 55 proc.

 

Reklama
Reklama

Komentarze