Bezpieczeństwo Wewnętrzne
Szczyt bliskowschodni pod czujnym okiem służb [GALERIA]
Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Polska jest gospodarzem spotkania, i wraz ze USA jego współorganizatorem. W związku ze spotkaniem, jak informuje Komenda Stołeczna Policji, „szczególnym nadzorem objęte są trasy przejazdów kolumn specjalnych oraz miejsca pobytu gości. Funkcjonariusze dbają również o bezpieczeństwo mieszkańców na terenie miasta”.
„W trosce o bezpieczeństwo uczestników konferencji, mieszkańców Warszawy oraz osób, które w tym czasie odwiedzają stolicę, stołeczni policjanci ściśle współpracują m. in. z funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego a także z przedstawicielami miasta” – czytamy w policyjnym komunikacie. W ramach operacji w Komendzie Stołecznej Policji działa policyjny sztab, do którego na bieżąco trafiają meldunki od dowódców poszczególnych odcinków.
Gdzie napotkamy utrudnienia? Wzmożonym nadzorem objęte jest warszawskie Lotnisko Chopina, gdzie lądują delegacje państwowe. Policjanci pełniący służbę w rejonie tego portu zabezpieczają przyloty delegacji. Funkcjonariusze wyłączają z ruchu poszczególne ulice, którymi poruszają się kolumny specjalne pilotowane przez funkcjonariuszy ruchu drogowego. Ze względu na specyfikę wydarzenia, z udziałem delegacji z różnych państw, służby będą czasowo podejmują decyzje o wyłączeniu z ruchu także innych ulic. „Wówczas pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na objazdy najbliższymi przejezdnymi ulicami” – uspokaja KSP.
Z informacji jakie przekazała KSP, w ciągłej gotowości pozostają też policjanci z jednostek antyterrorystycznych, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo również pod względem zabezpieczenia pirotechnicznego tras przejazdów delegacji, hoteli i miejsc spotkań. Na terenie całego miasta służbę pełni też wielu policjantów kryminalnych, których zadaniem jest wykrywanie ewentualnych zagrożeń „w sposób umożliwiający szybką ich eliminację”.
Od poniedziałku 11 lutego w znacznej mierze zmieniło się funkcjonowanie ulic w Śródmieściu i w okolicy Stadionu Narodowego. W rejonie hoteli, w których zatrzymują się delegacje biorące udział w konferencji wprowadzono duże zmiany w parkowaniu. Na niektórych ulicach obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Dodatkowo od 13 lutego, ograniczenia w ruchu i parkowaniu dotyczą okolicy Starego Miasta i PGE Narodowego. Zmiany dotyczą także pieszych.
Przypomnijmy, w związku z odbywającą się konferencją Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień "ogólny" podwyższonej gotowości ALFA oraz drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) w zakresie cyberbezpieczeństwa na terenie miasta stołecznego Warszawy, obowiązujący od dnia 11 lutego, od godz. 00:00, do dnia 15 lutego, do godz. 23:59. „Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach” – podkreślają stołeczni mundurowi. Dodatkowo na terenie warszawy, zgodnie z wprowadzonymi czasowo ograniczeniami, obowiązuje zakaz noszenia broni.
DM