Reklama

Bezpieczeństwo Wewnętrzne

Szczyt bliskowschodni pod czujnym okiem służb [GALERIA]

Fot. Policja
Fot. Policja

Wczoraj w Warszawie rozpoczęła się konferencja w sprawie budowania pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Polska jest gospodarzem spotkania, i wraz ze USA jego współorganizatorem. W związku ze spotkaniem, jak informuje Komenda Stołeczna Policji, „szczególnym nadzorem objęte są trasy przejazdów kolumn specjalnych oraz miejsca pobytu gości. Funkcjonariusze dbają również o bezpieczeństwo mieszkańców na terenie miasta”.

„W trosce o bezpieczeństwo uczestników konferencji, mieszkańców Warszawy oraz osób, które w tym czasie odwiedzają stolicę, stołeczni policjanci ściśle współpracują m. in. z funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego a także z przedstawicielami miasta” – czytamy w policyjnym komunikacie. W ramach operacji w Komendzie Stołecznej Policji działa policyjny sztab, do którego na bieżąco trafiają meldunki od dowódców poszczególnych odcinków. 

[GALERIA_2940]

Gdzie napotkamy utrudnienia? Wzmożonym nadzorem objęte jest warszawskie Lotnisko Chopina, gdzie lądują delegacje państwowe. Policjanci pełniący służbę w rejonie tego portu zabezpieczają przyloty delegacji. Funkcjonariusze wyłączają z ruchu poszczególne ulice, którymi poruszają się kolumny specjalne pilotowane przez funkcjonariuszy ruchu drogowego. Ze względu na specyfikę wydarzenia, z udziałem delegacji z różnych państw, służby będą czasowo podejmują decyzje o wyłączeniu z ruchu także innych ulic. „Wówczas pojazdy Warszawskiego Transportu Publicznego będą kierowane na objazdy najbliższymi przejezdnymi ulicami” – uspokaja KSP.

Z informacji jakie przekazała KSP, w ciągłej gotowości pozostają też policjanci z jednostek antyterrorystycznych, których zadaniem jest dbanie o bezpieczeństwo również pod względem zabezpieczenia pirotechnicznego tras przejazdów delegacji, hoteli i miejsc spotkań. Na terenie całego miasta służbę pełni też wielu policjantów kryminalnych, których zadaniem jest wykrywanie ewentualnych zagrożeń „w sposób umożliwiający szybką ich eliminację”. 

Od poniedziałku 11 lutego w znacznej mierze zmieniło się funkcjonowanie ulic w Śródmieściu i w okolicy Stadionu Narodowego. W rejonie hoteli, w których zatrzymują się delegacje biorące udział w konferencji wprowadzono duże zmiany w parkowaniu. Na niektórych ulicach obowiązuje zakaz zatrzymywania się. Dodatkowo od 13 lutego, ograniczenia w ruchu i parkowaniu dotyczą okolicy Starego Miasta i PGE Narodowego. Zmiany dotyczą także pieszych.

Przypomnijmy, w związku z odbywającą się konferencją Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień "ogólny" podwyższonej gotowości ALFA oraz drugi stopień alarmowy CRP (BRAVO-CRP) w zakresie cyberbezpieczeństwa na terenie miasta stołecznego Warszawy, obowiązujący od dnia 11 lutego, od godz. 00:00, do dnia 15 lutego, do godz. 23:59. „Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są informacje o wszelkich niestandardowych sytuacjach” – podkreślają stołeczni mundurowi. Dodatkowo na terenie warszawy, zgodnie z wprowadzonymi czasowo ograniczeniami, obowiązuje zakaz noszenia broni.

DM

Reklama
Reklama

Komentarze