Święto Policji w innej formie, ale z "niespodzianką" od MSWiA?

18 lipca 2020, 12:11
policja
Fot. Policja

Niestety ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości z okazji Święta Policji nie będą się odbywać w znanej dotychczas formie  przekazał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Mundurowi, nie tylko policyjni, mogą jednak liczyć na "prezent" od resortu spraw wewnętrznych i administracji. Przypomnijmy, że minister Mariusz Kamiński liczy na to, że podczas Święta Policji będzie mógł przekazać dobre informacje w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej.

Święto Policji ustanowione zostało w 1995 roku i przypada 24 lipca – w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej. Co roku odbywały się w całym kraju uroczystości związane m.in. z mianowaniem na pierwszy stopień oficerski. Oficjalne obchody święta były natomiast organizowane na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował, że w tym roku ze względu na pandemię, uroczystości nie będą odbywać się w formie znanej z ostatnich lat, tj. z udziałem publiczności. "Bardzo żałuję, bo w tym roku minęło 30 lat od wejścia w życie Ustawy o Policji. To ważny moment wejścia w nowy etap funkcjonowania naszej formacji po transformacji ustrojowej"  powiedział generał.

"Obchodzimy też 95. rocznicę powołania Policji Kobiecej. Chcieliśmy podkreślić szczególną rolę kobiet w naszych szeregach. Swoje święto obchodzą też szkoły policyjne: 75 lat istnienia świętuje Szkoła Policji w Słupsku, 30 lat temu powstały: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W tym roku mija również 100 lat powołania Policji Wodnej. Jak widać mamy szczególny rok i wiele okazji do świętowania"  podkreślił. Wskazał, że w związku z pandemią i względami bezpieczeństwa nie można organizować dużych uroczystości. "Na pewno będziemy spotykać się z policjantkami, policjantami i pracownikami Policji, których chcemy wyróżnić za wyjątkowe osiągnięcia, ale z zachowaniem obecnie wymaganych rygorów sanitarnych" - podał.

"Zastanawiamy się jeszcze, jaką formę będzie miała promocja oficerska. Mianowanie na pierwszy stopień oficerski to wyjątkowa chwila w życiu policjanta. Dotąd taka promocja miała uroczysty, podniosły charakter, na Placu Piłsudskiego, z udziałem Prezydenta RP i najważniejszych osób w kraju. Z oczywistych względów w tym roku nie możemy sobie na to pozwolić"  dodał. Świętowanie przypadającego na 24 lipca dnia policji trwa już od paru dni m.in. na poziomie komend wojewódzkich. 

Prezent na święto

Choć Święto Policji odbędzie się w innej, mniej uroczystej formie, to bardzo możliwe, że mundurowi, z różnych formacji, będą mieli dodatkowe powody do świętowania. W Sejmie trwają bowiem ekspresowe prace nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Jak zapowiedział parę dni temu, podczas obrad sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, minister Mariusz Kamiński, liczy on na to, że będzie miał w tej sprawie dobre informacje o przyjęciu przez polski Sejm ustawy, które będzie mógł przekazać właśnie 24 lipca. 

Politycy nie mają więc łatwego zadania. Prace nad projektem w komisji rozpoczeły się bowiem zaledwie 14 lipca. Już 15 lipca dokumentem zajęła się specjalna podkomisja. W poniedziałek, 20 lipca tematem ponownie zajmie się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, która przyjąć ma sprawozdanie podkomisji. Czasu na sejmowej i senackie prace zostało więc niewiele.

Przypomnijmy, że projekt dotyczy takich zagadnień, jak dodatek motywacyjny, wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i postępowania dyscyplinarne oraz wyżywienie. 

PAP/IS24

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 38
Daniel
niedziela, 19 lipca 2020, 15:39

A może by ktoś pomyślał o dodatkach za nocki, dni świąteczne, soboty i niedziele. Zyskali by wtedy Ci na dole.

Bh
niedziela, 19 lipca 2020, 21:24

I może jeszcze dodatek że w ogóle przychodzicie do pracy ? W dupach się przewraca.

Gościu
poniedziałek, 20 lipca 2020, 03:51

Jak dostaniesz w swojej pracy dwa pełne magazynki i będziesz podejmował decyzję czy strzelić do człowieka, to pogadamy.

Tak to ja
piątek, 24 lipca 2020, 18:49

Ja dostałem 40 ton na kółkach i też muszę wybrać czy jechać przepisowo i zabić innych czy zabić tylko siebie. Deszcz, śnieg i spanie w samochodzie. Ciągła walka z czasem i stresem, nieprzespane noce i walka z uchodźcami. Ilu ginie policjantów a ilu kierowców? Kto ma bardziej odpowiedzialną pracę??? Więc nie bękocz o magazynkach i o stresującej pracy bo w dupie byłeś i gówno widziałeś. Nie pasuje wam praca w policji to won na budowę albo na truskawki bo tylko narzekacie. Nie zmienicie pracy bo dobrze macie i tyle w temacie. Jak mi nie pasowała praca to zmieniłem ale jak ktoś ma dwie lewe ręce to się trzyma tylko jednej i to też narzeka.

Były
sobota, 25 lipca 2020, 13:42

Kolego przesadzasz, może w dupie to ty byłeś. Ty masz pracę, a oni służą i walczą o godziwe warunki i godziwe wynagrodzenie. Oni są m.in. powołani po to, aby twoja rodzina była bezpieczna gdy ty wyruszasz do swojej podobno stresującej pracy, o tym nie pomyślisz co ? Albo aby na trasie nie opróżnili ci tych 40 ton, bo ty możesz do szefa - kolegi powiedzieć Daj podwyżkę bo jak nie, to nie jadę. Urlop masz kiedy chcesz, śpisz jak masz ochotę, nikt cię w nocy nie budzi. Chyba w wojsku nie byłeś, nie wiesz co to rozkaz. Nie jesteś w temacie, nie wchodź między wódkę, a... Nikt nie wtrąca się do twoich roszczeń względem twojego pracodawcy, nie wtrącaj się i ty, jak ani dnia nie odsłużyłeś. Ty masz pracę, Oni służbę, więc nie porównuj swoich warunków do tych, których nie znasz albo znasz z Kojaka. Zejdź na ziemię zza kółka. Tak, ty możesz zrezygnować z pracy, zmienić sobie. Po co kierowcy ? A może i z Policji zrezygnować, obiją ci buźkę, okradną 40 ton, to zobaczymy do kogo pójdziesz i powiesz wtedy "to won na budowę..." cwaniaku.

Tom
niedziela, 19 lipca 2020, 19:54

Ci na dole są od je...nia, a nie od świętowania

Brylant
niedziela, 19 lipca 2020, 20:26

Takie teksty to możesz do żony.

?
środa, 22 lipca 2020, 16:08

Żony Pana Oficera?

Tom
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:56

Żony Pana Oficera?

Marcinek
niedziela, 19 lipca 2020, 10:45

Rzeciez to wszystko jest dla wybranych nie dla wszystkich. Ja 16 lat służby nic nie skorzystam. Dlatego kończę ze zwiazkami i się wypisuje.

Monter
niedziela, 19 lipca 2020, 16:46

Zawsze można połączyć emeryturę i dalej pracować. Tyle, że normalna praca "bodzie". Co zrobić jak mam alergię na pracę ale jestem policjantem ! Pozdrawiam z życzeniami rozsądku i pracy, która będzię odpowiadać po 15 latach na emce

Bohu
niedziela, 19 lipca 2020, 10:25

W przyszłym tygodniu mija termin przedstawienia przez MSWiA propozycji rozwiązania spornego art. 15a. Ciekawe czy wywiążą się z obietnicy, czy zobowiązanie to jest kolejnym działaniem związków i ministerstwa mającym uspokoić nasze nastroje.

15-20-25
niedziela, 19 lipca 2020, 19:49

Abyś się nie niepokoił już dziś odgadnę co się wydarzy,.Nr 1 - Nic, Nr 2 - po licznych konsultacjach będzie sukces w postaci usunięcia art.15a po 25 latach służby w policji. ( nie będzie to jak normalnie po 15 latach, ani kompromisem po 20l, a właśnie po 25l.)

Sermater
niedziela, 19 lipca 2020, 10:11

Najważniejszy jest art. 15a, bo decyduje o losie zdecydowanej większości do końca życia.

J. G.
niedziela, 19 lipca 2020, 00:50

Specustawą zrobili dobrze tylko sobie, bo kto dostanie te pieniądze!!! Wywalczyliśmy o kilka ważnych spraw. A co mamy? Podwyżki które i tak byśmy dostali, dodatki dla komendantów i naczelników oraz przewodniczących związków, a najważniejsze postulaty w lesie: art. 15a ; ekwiwalent za urlop ; L4 100% , gdzie to jest? Dla nas to było ważne. NIE CZUJECIE SIĘ OSZUKANI ?

Ron
niedziela, 19 lipca 2020, 19:56

Dostaną ci co aktywnie uczestniczyli w proteście oczywiście

Mi się należy.
niedziela, 19 lipca 2020, 11:44

Dlaczego 100% na L4 ? Rozumiem, że w związku ze służbą ale to już jest. Chciałbyś w domu siedzieć i brać 100 %? Zwolnij się jak ci źle roszczeniowy.....

J. G.
niedziela, 19 lipca 2020, 17:27

Tobie się należy. A stałeś chociaż raz 12 godzin przy - 20 °C w śniegu i zabepieczałeś imprezę. Wątpię. Może kilka razy puściłeś "bąka" w fotel na którym siedzisz i to co Ciebie przykrego spotkało w pracy. Nie masz pojęcia o pracy na ulicy. Ludzie przychodzą do pracy chorzy bo szkoda im grosza, zarażają innych, ale co Ty możesz o tym wiedzieć. Lepiej spójrz w lustro i wywietrz fotel.

Alex
niedziela, 19 lipca 2020, 13:18

Ty się nie zwolnisz bo grzejesz d... ę pewnie na ciepłej posadzce, czy wg Ciebie koledzy na pierwszej linii są dobrze opłacani? Za te noce poza domem i bez rodziny narażają się podczas interwencji z pijakami, ćpunami itd. Postaw sobie pytanie czy byś dał radę się z nimi zamienić, często jest tak że na tej ulicy spełnia cała służbę do emerytury gdyż nie mają takiego żagla jak pewnie Ty miałeś żeby wskoczyć za biurko. Niejednokrotnie nie idą na L4 nawet gdy coś dolega bo mają rodziny które trzeba utrzymać!!! Więc na drugi raz jak Ci przyjdzie do głowy napisanie takich bzdur Jw to stuknij się najpierw w dekiel.

Tweets InfoSecurity24