Reklama

Policja

Święto Policji w innej formie, ale z "niespodzianką" od MSWiA?

Fot. Policja
Fot. Policja

Niestety ze względu na pandemię koronawirusa uroczystości z okazji Święta Policji nie będą się odbywać w znanej dotychczas formie – przekazał Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Mundurowi, nie tylko policyjni, mogą jednak liczyć na „prezent” od resortu spraw wewnętrznych i administracji. Przypomnijmy, że minister Mariusz Kamiński liczy na to, że podczas Święta Policji będzie mógł przekazać dobre informacje w sprawie projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej.

Święto Policji ustanowione zostało w 1995 roku i przypada 24 lipca – w rocznicę powołania przez Sejm w 1919 roku Policji Państwowej. Co roku odbywały się w całym kraju uroczystości związane m.in. z mianowaniem na pierwszy stopień oficerski. Oficjalne obchody święta były natomiast organizowane na Placu Piłsudskiego w Warszawie. Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk poinformował, że w tym roku ze względu na pandemię, uroczystości nie będą odbywać się w formie znanej z ostatnich lat, tj. z udziałem publiczności. "Bardzo żałuję, bo w tym roku minęło 30 lat od wejścia w życie Ustawy o Policji. To ważny moment wejścia w nowy etap funkcjonowania naszej formacji po transformacji ustrojowej"  powiedział generał.

"Obchodzimy też 95. rocznicę powołania Policji Kobiecej. Chcieliśmy podkreślić szczególną rolę kobiet w naszych szeregach. Swoje święto obchodzą też szkoły policyjne: 75 lat istnienia świętuje Szkoła Policji w Słupsku, 30 lat temu powstały: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie i Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. W tym roku mija również 100 lat powołania Policji Wodnej. Jak widać mamy szczególny rok i wiele okazji do świętowania"  podkreślił. Wskazał, że w związku z pandemią i względami bezpieczeństwa nie można organizować dużych uroczystości. "Na pewno będziemy spotykać się z policjantkami, policjantami i pracownikami Policji, których chcemy wyróżnić za wyjątkowe osiągnięcia, ale z zachowaniem obecnie wymaganych rygorów sanitarnych" - podał.

"Zastanawiamy się jeszcze, jaką formę będzie miała promocja oficerska. Mianowanie na pierwszy stopień oficerski to wyjątkowa chwila w życiu policjanta. Dotąd taka promocja miała uroczysty, podniosły charakter, na Placu Piłsudskiego, z udziałem Prezydenta RP i najważniejszych osób w kraju. Z oczywistych względów w tym roku nie możemy sobie na to pozwolić"  dodał. Świętowanie przypadającego na 24 lipca dnia policji trwa już od paru dni m.in. na poziomie komend wojewódzkich. 

Prezent na święto

Choć Święto Policji odbędzie się w innej, mniej uroczystej formie, to bardzo możliwe, że mundurowi, z różnych formacji, będą mieli dodatkowe powody do świętowania. W Sejmie trwają bowiem ekspresowe prace nad projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Jak zapowiedział parę dni temu, podczas obrad sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, minister Mariusz Kamiński, liczy on na to, że będzie miał w tej sprawie dobre informacje o przyjęciu przez polski Sejm ustawy, które będzie mógł przekazać właśnie 24 lipca. 

Politycy nie mają więc łatwego zadania. Prace nad projektem w komisji rozpoczeły się bowiem zaledwie 14 lipca. Już 15 lipca dokumentem zajęła się specjalna podkomisja. W poniedziałek, 20 lipca tematem ponownie zajmie się sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych, która przyjąć ma sprawozdanie podkomisji. Czasu na sejmowej i senackie prace zostało więc niewiele.

Przypomnijmy, że projekt dotyczy takich zagadnień, jak dodatek motywacyjny, wzmocnienie ochrony prawnej funkcjonariuszy, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy i postępowania dyscyplinarne oraz wyżywienie. 

PAP/IS24

Reklama

Komentarze

    Reklama