Strażacy chcą więcej. Pensje w PSP nie są "proporcjonalne do rangi wykonywanej służby i pracy"

9 sierpnia 2019, 10:31
szkolenie_kryzysowe_terytorialsow_m_grudzadz_15_06_02_07_2019_356
Fot. Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej

"Wdrożenie podwyżek zapisanych w Porozumieniu z dnia 8 listopada 2018 r., a nawet zrealizowanie zapowiadanego kolejnego programu rozwoju służb mundurowych nie gwarantuje stabilności w służbach resortu" - wyrokuje Związek Zawodowy Strażaków "Florian", komentując m.in. opublikowany na początku bieżącego miesiąca raport Najwyższej Izby Kontroli, dotyczący "marszu" polskiej mundurówki "ku nowoczesności". 

Jak podkreślają związkowcy, "strażak to bardzo odpowiedzialny zawód, który wiąże się z ciągłym ratowaniem ludzkiego życia, zdrowia, mienia oraz środowiska przed pożarami, klęskami żywiołowymi oraz innymi zagrożeniami", a "zakres zadań Państwowej Straży Pożarnej od początku powstania formacji jest ciągle rozszerzany". Nie odzwierciedlają jednak tego uposażenia strażaków i wynagrodzenia pracowników cywilnych PSP, które - jak podkreśla "Florian" - nie są "proporcjonalne do rangi wykonywanej służby i pracy". Co więcej, związkowcy podkreślają, że są one "najniższe wśród innych służb mundurowych resortu spraw wewnętrznych oraz niekonkurencyjne w obecnej sytuacji na rynku pracy zarówno w odniesieniu do wynagrodzeń w gospodarce narodowej, a szczególnie w zderzeniu ze średnimi płacami w sektorze przedsiębiorstw".

"Podwyżki uposażeń i wynagrodzeń w służbach mundurowych w tym w resorcie spraw wewnętrznych, o które tak mocno zabiegały związki zawodowe zrzeszone w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, w tym ZZS Florian od początku ubiegłego roku, a które po manifestacji FZZSM udało się zapisać w Porozumieniu z 8 listopada 2018 r. z ówczesnym Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachimem Brudzińskim były konieczne" - piszą strażacki w oświadczeniu. Posiłkują się również udostępnionymi przez Najwyższą Izbę Kontroli grafikami, obrazującymi relacje uposażeń funkcjonariuszy PSP i wynagrodzeń pracowników cywilnych w MSWiA oraz w odniesieniu do Gospodarki Narodowej.

Wdrożenie podwyżek zapisanych w Porozumieniu z dnia 8 listopada 2018 r., a nawet zrealizowanie zapowiadanego kolejnego programu rozwoju służb mundurowych nie gwarantuje stabilności w służbach resortu.

Związek Zawodowy Strażaków "Florian"

Związkowcy wprost stwierdzają, że choć podwyżki były nie tylko potrzebne, ale też konieczne, to "nie przekładają się na osiągnięcie oczekiwanych przez środowisko pożarnicze rezultatów".

image
Źródło: NIK

"Sytuacja w Państwowej Straży Pożarnej z pewnością nie jest zadawalająca" - piszą związkowcy. Powołują się również na wakaty i braki kadrowe. Zgodnie z podawanymi przez "Florian" danymi, na koniec 2018 roku w służbie brakowało ponad 750 strażaków, "większa liczba wakatów od tej na koniec 2018 r. wyrażona w liczbach bezwzględnych była tylko w 1998 r.". Przypomnijmy, że zgodnie ze stanem z 30 listopada 2018 roku, choć liczba wakatów w Państwowej Straży Pożarnej nie była tak duża jak w innych służbach mundurowych podległych MSWiA, to w całej Polsce brakowało wtedy ponad 900 funkcjonariuszy. Stan etatowy formacji wynosił 30 993, natomiast stan zatrudnienia kształtował się na poziomie 30 072. Oznacza to, że Państwowa Straż Pożarna miała braki na poziomie 2,97 proc., czyli dokładnie 921 wakatów.

Przykładowo, zgodnie z danymi przekazanymi redakcji InfoSecurity24.pl przez rzecznik prasową Dyrektora Generalnego Służby Więziennej (której liczba funkcjonariuszy jest porównywalna ze strażakami w PSP), liczba etatów mundurowych w tej formacji wynosiła w zeszłym roku 28 029, a pod koniec 2018 roku stan wakatów wynosił tam 729. Wartości są więc zbliżone. 

Rekord, strażacka formacja ma bić również w odsetku funkcjonariuszy młodych stażem służby, jest on bowiem najniższy w historii PSP. Strażaków, którzy służą do 5 lat w formacji jest obecnie 17,48 proc. Ich liczba ma się regularnie zmniejszać od 2009 roku, kiedy to wynosił on 32,69 proc. "Zestawienie tych danych uprawnia do wniosku, że wymagania stawiane kandydatom do służby w zestawieniu do oferowanych warunków powodują, że służba w Państwowej Straży Pożarnej nie jest konkurencyjna" - podsumowują związkowcy.

Jak wynika z raportów, średnia pensja w PSP wynosi około 4 tysięcy zł. Niejednolite jest również średnie uposażenie strażaków w poszczególnych województwach. Najniższe wynagrodzenia są m.in. w woj. podkarpackim, dolnośląskim oraz lubuskim.

Związek Zawodowy Strażaków "Florian"

"Florian" powołuje się również na dane i porównania ze strażackimi pensjami w innych krajach, opublikowane przez serwis money.pl, a za Izbą podkreśla, że zasadne wydaje się zapewnienie stabilnego systemu finansowania służb mundurowych w tym Państwowej Straży Pożarnej zbudowanego na podobnych zasadach jak ma to miejsce w wojsku. Zdaniem NIK bowiem, jak informował InfoSecurity24.pl, "wspieranie służb podległych MSWiA przez ustanawianie różnych programów, w tym programów modernizacji, jest działaniem doraźnym i nie gwarantuje ich stałego unowocześniania".

Przypomnijmy również, że według NIK, minister spraw wewnętrznych i administracji już na etapie przygotowywania projektu ustawy modernizacyjnej, nie wyegzekwował od komendantów podległych formacji przedstawienia odpowiednich mierników, które umożliwiłyby ocenę wpływu poniesionych wydatków modernizacyjnych na poprawę bezpieczeństwa publicznego i ochronę obywateli oraz poprawę konkurencyjności uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników na rynku pracy.

image
Screen: NIK

Jak czytamy w raporcie, Izba ocenia, że "utrzymywanie się niekorzystnych tendencji kadrowych może mieć negatywny wpływ na stan zatrudnienia w poszczególnych formacjach podległych MSWiA, a przez to ograniczyć im możliwość realizacji ustawowych zadań mających wpływ na stan bezpieczeństwa państwa".

MR

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Nil
niedziela, 11 sierpnia 2019, 00:53

erni popytaj o zarobkach w PSP młody zarobi 2100 - 2400 przez 3 lata bez szans na podwyżki a spróbuj niedorabiać i utrzymać rodzinę jak masz pensji 3500 a niektóre uprawnienia strażacy przynieśli z cywila jak nie wiesz to nieklep bzdur

Atei
niedziela, 11 sierpnia 2019, 00:47

Może ktoś w końcu doceni nie tylko w rankingach zaufania ale i finansowo strażaków bowiem oni zawsze są stawiani na szarym końcu a w służbch ratujacych życie i mienie nie powinno być różnic

Leon zawodowiec
sobota, 10 sierpnia 2019, 20:14

Więcej z góry na dół i sytuacja poprawi się w liczebności tych strażaków którzy ratując życie i mienie cudze narażają swoje!

Lebry w mundurach
sobota, 10 sierpnia 2019, 15:42

Służba strażaka 24 h - kto jest w stanie tyle wytrzymać ? Ten co 12 godz. leży, 12 pracuje. Wypadek drogowy - 2 policjantów, 3 zastępy strażaków (18 ludzi) co każdy z nich robi? Nie wiecie ? Wyjazdowe % do emerytury. Dla faceta to najlepsza praca później można dorabiać jak się chce.

PSz
niedziela, 11 sierpnia 2019, 02:09

Oczywiście że są dni że nic się nie dzieje. Ale są też takie że Ty kolego nie chciałbyś być strażakiem w tym momencie. A w remizie nie śpisz tylko czuwasz, a to coś zupełnie innego. Strażacy w dni powszednie do godziny 15 szkołą się. Po 15 wykonują inne zadania, jak np czyszczenie czy konserwacja sprzętu. Tu nie ma sprzątaczek wszystko robią sami. Po 22 można iść się położyć i przymknąć oko, ale jak wspomniałem to nie sen. Możesz spróbować jeśli chcesz, nikt Ci nie zabroni. O ile dasz radę przejść testy sprawnościowe i lekarzy.

Obserwator
środa, 11 marca 2020, 14:10

Strażacy JRG i SK pracują systemem 24/48. całymi dniami nic nie robią - na 100 zgłoszeń na "112" do służb tj. Policja, PSP, PRM średnio 1 do 2 jest dla PSP - lub nawet mniej. Całymi dniami siedzą na ławce, albo graja w piłkę dyżurni odpychają od siebie pracę rękoma i nogami - spróbujcie zgłosić osy, pszczoły, zalanie piwnicy, kotki na drzewie itd. (najpierw brali to na siebie i chętnie krozystali ze srodków przydzielanych im w tym celu - potem szybciutko rezygnowali). Zrozumiecie o czym mówię. Starżaków już jest za dużo i niby za co maja dostawać podwyżki ? Tam p[racuje garstak reszta to rpzerost biurokracji, smai sie reklamują, że służy w mundurze 1000 kobieta, ale tylko 36 gasi pożary. Większych wałkoni nie am w żadnych służbach - tylko wizerunek mają nieskazitelny, bo niewielu mogą zaszkodzić, bardziej kojarzą się z pomocą, ale do chwili kieyd faktycznie jej nie ptrzebujesz. .... I mogą liczyć na wsparcie 100 tysiecy amatorów z OSP. Nawet wojsko nie ma praktycznie takiej rezerwy pod ręką. W komendach całe mnóstwo etatów nie wiaodmo do czego, w tym młodych dziewuszek mrowie. Niech ściemniają amatorom - fachowców nie oszukają.

.
niedziela, 11 sierpnia 2019, 00:08

Ale nie chodzi o to by odrabiać po STRAŻY tylko odpocząć przed kolejna służba. A za pensje strażaka godnie wyrzyc

sobota, 10 sierpnia 2019, 21:33

Jezeli twierdzisz ze w strazy jest tak super to mozesz startowac brakuje ludzi jak przejdziesz wszystkie testy to bedziesz mial prace za 3 tys. Na reke pojezdzisz sobie do wypadkow pozbierasz troche czesci ciala i krwi z drogi albo bedziesz gasil pozar to taka praca nic sie nie robi

Stary strażak
sobota, 10 sierpnia 2019, 14:34

Niech straż nie trwoni pieniędzy .Do małego pożaru przyjeżdża kilka jednostek ?!!! Zawodowych i ochotniczych nie wiem poco jak już pierwsza jednostka dała sobie radę z palącym np kubłem na śmieci .Nie mają łączności po co po fakcie przyjechało jesZcze 4 jednostki straży .Widać można naciągać na kasę państwo

Ogniomistrz
wtorek, 3 marca 2020, 12:53

Tylko że straż nie dziala sobie na widzi mi się, tylko opiera się na procedurach opracowanych w Warszawie, jak byś to wiedział to byś głupot nie pisał Stary Strażaku!!!!!

tadek
środa, 25 grudnia 2019, 14:57

Jakbyś był "starym strażakiem" tobyś kolego takich bzdur nie pisał nawet, bo jak ktoś pożar widział w telewizji to takie potem pierdoły wypisuje... Straż ma ścisłe wytyczne co i ile jedzie do danego zdarzenia. Nie zawsze bowiem wiadomo czy ze zwykłego kontenera nie zapali się jeszcze dom obok albo pół parku. Niekiedy zaś do pożaru lasu jedzie 5 samochodów a spalą się 3 drzewa. Tego nie wiesz zawsze ze zgłoszenia.

Psz
niedziela, 11 sierpnia 2019, 02:10

Bo takie są teraz procedury.

Tweets InfoSecurity24