Reklama

Straż Pożarna

Straż: 1,8 tys. interwencji podczas poniedziałkowych nawałnic. Alarm w 63 miejscach

  • Takiego sprzętu używali strażacy do wypompowywania wody - fot. PSP
    Takiego sprzętu używali strażacy do wypompowywania wody - fot. PSP

Strażacy interweniowali 1 tys. 817 po nawałnicach, które przeszły przez Polskę w poniedziałek. Najczęściej strażacy byli wzywani w województwach: dolnośląskim, mazowieckim, śląskim i łódzkim. Dziś, stany alarmowe na polskich rzekach zostały przekroczone w 63 punktach pomiarowych.

Czytaj: Ponad 1600 interwencji strażaków przez ostatnią dobę

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał na dzisiaj dwa ostrzeżenia hydrologiczne 3 stopnia dla województwa dolnośląskiego i opolskiego oraz dwa ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia dla województwa łódzkiego i śląskiego.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji poinformowało natomiast dziś przed południem, że stany alarmowe są przekroczone na 63 wodowskazach, 13 w dorzeczu Wisły i 50 w dorzeczu Odry. Stany ostrzegawcze zostały przekroczone w 73 miejscach.

W ciągu ostatniej doby najwięcej interwencji strażaków, bo aż 1 tys. 331 było związanych z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów m.in.: z piwnic, garaży, posesji. W przypadku 312 interwencji funkcjonariusze monitorowali zagrożone podtopieniem obiekty oraz umacniali i patrolowali wały przeciwpowodziowe. Natomiast 174 interwencje dotyczyły usuwania połamanych drzew. W wielu województwach nieprzejezdne są zalane przez wodę drogi.

Szczególnie silna burza z gradem przeszła wczoraj w rejonie miejscowości Proszowice w województwie małopolskim, gdzie woda zalała posesje i ulice, a grad uszkodził dachy budynków. Przy usuwaniu skutków nawałnicy będzie tam dziś pracować  372 strażaków z 67 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej -  będą, m.in. wypompowywać wodę z 220 zalanych budynków.

Czytaj: Wzrasta zagrożenie powodziowe. W ciągu doby 500 interwencji straży pożarnej na Dolnym Śląsku

Od 3 czerwca, w związku z nawałnicami strażacy interweniowali łącznie 10 tys. 691 razy. Pomagają nie tylko w Polsce, ale i u naszych południowych sąsiadów.  Grupa strażaków ze Śląska wypompowuje bowiem wodę w miejscowości Melnik, na północ od Pragi.

Źródło: MSW, MAC, tvn24.pl

(MMT)
Reklama

Komentarze

    Reklama