SG: Białoruscy żołnierze blisko polskiej granicy. To nie pogranicznicy

23 września 2021, 12:17
Straż Graniczna
Fot. Twitter/Straż Graniczna

Straż Graniczna zaobserwowała na granicy polsko-białoruskiej żołnierzy, których umundurowanie i wyposażenie nie wskazuje na to, by byli oni funkcjonariuszami białoruskiej straży granicznej. Sprawę komentował również rzecznik prasowy koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.  

Straż Graniczna zaobserwowała po białoruskiej stronie granicy funkcjonariuszy bądź żołnierzy, których umundurowanie i wyposażenie może wskazywać, że nie są to służby graniczne - poinformowała w środę SG. Informację tę udostępnił również rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych w czwartek, na antenie Radiowej Trójki powiedział, że obecne działania i kierowanie tak uzbrojonych formacji przez Łukaszenkę, mogą wskazywać na konkretne zamiary wobec Polski. "Widzimy, że do sytuacji i zdarzeń na granicy polsko-białoruskiej reżim Łukaszenki pochodzi z dużym zamiarem, bo w jakimś celu są kierowani tam żołnierze odpowiedzialni za zupełnie inne zadania niż zabezpieczanie granic" – mówił Stanisław Żaryn. Rzecznik na pytanie w sprawie wyposażenia tych białoruskich formacji powiedział, że uzbrojenie, które zostało zidentyfikowane na wyposażeniu pograniczników, nie budzi wątpliwości. Bardziej, jak mówił, budzą wątpliwości żołnierze z karabinami snajperskimi. "To jest coś, co powoduje, że mamy do czynienia z kierowaniem przez reżim Łukaszenki osób do zupełnie innych zadań niż ochrona granic" - stwierdził Żaryn. Zapewnił też, że polskie służby obserwują i monitorują sytuację. "Musimy wiedzieć, dlaczego tacy ludzie pojawiają się w rejonie polskiej granicy" - powiedział rzecznik ministra koordynatora.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje on 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

IS24/PAP

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 67
kiko
niedziela, 26 września 2021, 18:06

Przybyli do pomocy uchodźcom w zbieraniu grzybów aby poprawić statystki.

Herr Flick
niedziela, 26 września 2021, 11:25

Po stronie białoruskiej część "tamtejszych" mundurowych wyglądają trochę inaczej niż codziennie widywani ich pogranicznicy. No mają inne uzbrojenie i wyposażenie, więc to pewnie regularna armia. A jak jest z wojskiem po stronie RP? Bo to, że na filmach i zdjęciach nie widać "pagonów" ze stopniami, to jeszcze mogę zrozumieć - w nowych mundurach nie umieszcza się ich na ramionach, tylko 1 na piersi. Po założeniu na mundur kamizelki taktycznej jest on po prostu zasłonięty. Ale dlaczego na rękawach naszych wojaków nie ma oznak jednostek, w których oni służą? Wstydzą się?

To ja.
poniedziałek, 27 września 2021, 16:35

Wstydzisz sie - a ty cos takiego dobrego uczynil , ze sie tak bardzo wstydzisz. Wstyd to nie choroba i wyjdziez z tego.

ty i ja
niedziela, 26 września 2021, 00:26

przypatrzcie się zdjęciom co wam wojskowym intuicja podpowiada

zimny kubek
sobota, 25 września 2021, 12:36

A ciekawe km są ci najemnicy przebrani w polskie mundury mordujący bezkarnie uchodźców. Jakoś ten portalik i inne milczą...

gorący kubek
sobota, 25 września 2021, 14:14

na filmikach Białorusinskie żołdaki Łukaszenki i we własnych mundurach

Luke
sobota, 25 września 2021, 06:13

Zaminowac cala granice RP

Tweets InfoSecurity24