Reklama

Służby Specjalne

Polskie służby "uratowały" 20 mld złotych

Fot. CBA
Fot. CBA

”W wyniku prowadzonych przez służby specjalne śledztw gospodarczych wykryto w 2020 roku przestępstwa skutkujące stratami Skarbu Państwa szacowanymi na ponad 20 mld złotych” - poinformował rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Jak dodał, w ramach działań CBA i ABW zatrzymano ponad 1100 osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. 

"W 2020 r. w ramach prowadzonych działań dochodzeniowo-śledczych ABW i CBA tropiły m.in. sprawców przestępstw: skutkujących stratami w mieniu samorządowym, związanych z wyłudzaniem podatku VAT i podatku akcyzowego, związanych z wyłudzeniami funduszy unijnych, a także skutkujących stratami spółek Skarbu Państwa - napisał Żaryn. Działania prowadzone przez CBA doprowadziły do wykrycia przestępstw, które doprowadziły do strat Skarbu Państwa na sumę niemal 7 mld złotych. Natomiast działania ABW pozwoliły zidentyfikować mechanizmy przestępcze, które doprowadziły do ponad 13 mld złotych strat w majątku publicznym. 

Rzecznik podkreślił, że służby specjalne "nie tylko coraz skuteczniej ścigają sprawców, ale również coraz częściej udaremniają wyłudzanie podatków". "W 2020 r. działania CBA uchroniły Skarb Państwa przed utratą blisko 175 mln zł z tytułu wyłudzeń skarbowych. CBA udało się także zabezpieczyć mienie o wartości ponad 476 mln zł. Kwoty te w zdecydowanej większości dotyczą przestępstw związanych z wyłudzeniami podatku VAT" - poinformował.

Podał również, że w okresie od stycznia do grudnia 2020 r. funkcjonariusze ABW prowadzili 165 postępowań przygotowawczych związanych z przestępczością gospodarczą.

"Przestępczość gospodarcza powoduje gigantyczne straty Skarbu Państwa, dlatego jej zwalczanie pozostaje jednym z priorytetów służb specjalnych. Jak widać, nawet w trudnych warunkach pandemicznych, z którymi zmaga się Polska, służby specjalne działały aktywnie, skutecznie identyfikując przestępstwa wymierzone w majątek publiczny" - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

PAP/IS24

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze