Policja uzupełnia kadrowe braki, ale bilans wciąż na minusie

23 czerwca 2021, 11:26
policja, ślubowanie, policjant, sztandar, fot. KPP Puławy
Fot. KPP Puławy

Do 1 czerwca 2021 roku, do służby w policji przyjęto prawie 2,4 tys. funkcjonariuszy. To – biorąc pod uwagę przyjęcia w analogicznym okresie z roku ubiegłego – liczba zauważalnie wyższa, choć trzeba pamiętać, że pierwsze półrocze 2020 roku to czas, kiedy naborów prawie nie prowadzono. Policja – jak zapewniał niedawno rzecznik szefa formacji - by poprawić sytuację kadrową planuje "dodatkowe przyjęcia kandydatów oraz maksymalne zwiększenie liczby przeprowadzanych kursów podstawowych". Jednak, by móc walczyć z wakatami, oprócz przyjęć trzeba też skutecznie przekonywać mundurowych do pozostania w służbie. A jak pokazują dane kadrowe za pierwsze półrocze, bilans wciąż jest ujemny.

Jak wynika z danych do jakich dodarł InfoSecurity24.pl – zgodnie ze stanem na 1 czerwca – do policji w tym roku przyjęto 2386 funkcjonariuszy. Liczba ta, w porównaniu z rokiem ubiegłym wydaje się wysoka, ale trzeba pamiętać, że przez pierwsze półrocze 2020 roku formacja nie prowadziła praktycznie naborów, w związku z czym do służby przyjęto jedynie 702 mundurowych. Patrząc jednak na pierwsze 5 miesięcy tego roku, widać, że z policji wciąż więcej mundurowych odchodzi niż jest do niej przyjmowanych – do 1 czerwca ze służby odeszło bowiem 2569 policjantów. Kadrowy bilans jest zatem nadal ujemny, co utrudnia walkę z wciąż sporą liczbą wakatów w formacji.

Mimo ciężkiego 2020 roku, kiedy ze względu na pandemię przez kilka miesięcy zawieszone były procedury doboru do Policji oraz szkolenia, a wielu policjantów chorowało lub było skierowanych na kwarantanny, udało się nam znacznie poprawić stan etatowy polskiej Policji. To powinno wpłynąć na znaczne odciążenie i tak już bardzo obciążonych policjantów, którzy pełniąc służbę m.in. wykonywali zadania kolegów i koleżanek, którzy chorowali.

insp. Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy komendanta głównego policji 

Jak mówił 14 czerwca, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, "najnowsze dane (jeśli chodzi o policję – przyp. red.) to jest 5388 wakatów i ta liczba się̨ zmniejsza". Minister zapewniał też, że ustawa o wsparciu służb mundurowych sprawiła, że w policji odnotowano spadek odejść w porównaniu z analogicznym okresem w roku ubiegłym. Czy powodem takiego stanu rzeczy jest jedynie świadczenie motywacyjne przyznawane po 25 i 28,5 latach służby nie wiadomo, jednak faktem jest, że w ubiegłym roku z policji odeszło 3735 mundurowych, podczas gdy w tym roku formację opuściło "jedynie" 2569 funkcjonariuszy. Z jednej strony ponad 30 proc. spadek może być pewną oznaką poprawy sytuacji, z drugiej czas pandemii trudno nazwać w pełni reprezentatywnym.

By walczyć z kadrowymi problemami, policja zdecydowała się na skrócenie kursów podstawowych. Stan ten trwa nieprzerwanie do dziś, jednak jak wynika z deklaracji wiceszefa MSWiA, kiedy tylko "skończy się stan epidemii, stan zagrożenia epidemicznego" policja zamierza "natychmiast" wrócić do "przedcovidowych szkoleń podstawowych". "Przygotowujemy się do tego" – zapewniał minister.

(…) wydaje mi się, bo nie jestem w stanie odpowiedzieć za komendanta głównego, którego tu nie ma, że po wakacjach jesteśmy w stanie, jeżeli nie zajdą inne okoliczności, powrócić do starego systemu szkolenia.

Maciej Wąsik, sekretarz stanu w MSWiA, sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych 14 czerwca 

Uzupełnienia stanu etatowego największej mundurowej formacji podległej MSWiA to problem, który nie powstał w ciągu ostatniego roku czy dwóch, jednak właśnie w najbliższym czasie poradzenie sobie z nim, może okazać się jednym z największych wyzwań. Dlaczego? Na początku lat 90-tych w policji – co podkreśla zarówno wiceszef MSWiA jak i komendant główny policji – mieliśmy do czynienia z największą falą przyjęć w dotychczasowej historii formacji. Mowa o nawet przeszło 20 tys. funkcjonariuszach, którzy właśnie zyskują pełne emerytalne uprawnienia. Sytuacja jest więc trudna, a od tego jak policja poradzi sobie z jej rozwiązaniem, zależeć będzie stabilność pełnienia służby, a więc także i bezpieczeństwo nas wszystkich. Jak mówił na początku roku w rozmowie z InfoSecurity24.pl komendant główny policji, gen. insp. Jarosław Szymczyk, "2021 rok jest więc naprawdę bardzo ważny pod względem kadrowym, pod względem tego, ilu funkcjonariuszy uda nam się przyjąć do służby i ilu z tych, którzy osiągnęli pełne prawa emerytalne, uda nam się przekonać do pozostania w formacji". Dziś te słowa wydają się nie mniej aktualne. 

DM

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 40
Marlon
piątek, 25 czerwca 2021, 17:05

Chcecie wcielić młode i zatrzymać stare kadry, program modernizacji, nie ma innej drogi

Andrzej
piątek, 25 czerwca 2021, 16:44

Mechanizm jest prosty, idziesz tam gdzie godziwie i uczciwie płacą, na tej podstawie wybierasz miejsce, to samo z tymi co są w służbie, co ich trzyma?, atrakcyjne zarobki, a co trzyma wszystkich razem?, przywileje, przekonania i osobiste preferencje, można to wszystko połączyć programem modernizacji na najbliższe lata, bez tego programu nie ma policji, szczególnie policji, bo tu kandydatów jest najmniej, bo to brudna robota, daje satysfakcję ale koszty też bywają bardzo wysokie

adi
piątek, 25 czerwca 2021, 15:14

Panie i Panowie za trzy lata 1 stycznia 2025 roku wchodzi w życie art. 18 h i będzie trzeba wybrać system emerytalny, czyli wybierasz nowy - zostajesz, korzystasz ze starych uprawnień - odchodzisz . Jeżeli nic się nie zmieni to będzie gwóźdź do trumny dla Policji, a wakat na poziomie 10-15 tysięcy stanie się faktem! Dzisiaj trwa walka o art. 15a, który dotyczy części policjantów (słusznie walczących o swoje prawa), a wejście art. 18 h będzie już dotyczył dużo większej liczby osób oprócz tych przyjętych od 1 stycznia 2013 r.

zawar
piątek, 25 czerwca 2021, 22:29

to co piszesz jest nieprawda. to plotka.

Adi
środa, 30 czerwca 2021, 11:57

Przeczytaj uzasadnienie do ustawy i odpowiedz na pytanie po co wprowadzono okres przejściowy? Po 1 stycznia 2025 w Policji będzie tylko jeden system emerytalny A nie jak do tej pory cztery. Czytajcie przepisy że zrozumieniem, a nie tak jak chcielibyście żeby one brzmiały!

Miras
piątek, 25 czerwca 2021, 16:51

A skąd masz informację że to będzie narzucone?, z tego co wiem to jest to traktowane w kategoriach wolnego wyboru

Kolt
piątek, 25 czerwca 2021, 16:37

Spokojnie, 18f ma charakter fakultatywny, poza tym to projekt, dotyczy wyboru systemu na starych i nowych zasadach. Jedyna grupa która może się obawiać to ta która w momencie 1.01.2025 nie będzie posiadała wymaganych lat do uprawnień emerytalnych, oczywiście w przypadku zamiany fakultatywnego na obligatoryjny. Chciało by się powiedzieć że to wykluczone, ale u nas?, przy tych brakach kadrowych, kto wie ...

Adi
środa, 30 czerwca 2021, 11:44

Tak? To przeczytaj uważnie uzasadnienie do ustawy! I odpowiedz na pytanie po co wprowadzono okres przejściowy? Coś Ci już świta...

Nowak J.
piątek, 25 czerwca 2021, 13:14

Zieliński zwolnił setki oficerów tylko dlatego, że rozpoczynali karierę zawodową w czasach PRL. Był to niewybaczalny błąd b. wice Ministra. Jego już nie ma w MSWiA a problem wakatów pozostał. Poza tym dlaczego zwalnia się policjantów ze stażem ponad 30 lat mimo, że oni chcieli nadal służyć w Policji ?

Stary wróbel
piątek, 25 czerwca 2021, 12:11

Kwestia jest dość prosta, uniki z programem modernizacji doprowadzą do degradacja sektora mundurowego. Jeżeli braknie kasy na bezpieczeństwo, to wejdzie w nasze życie anarchia, no nie może być tak że oto na ulicach zabraknie policjantów, bo znaleźli sobie atrakcyjniejsze zajęcie, no nie, trzeba zachęcić tych ludzi do pozostania lub wstąpienia, każdy Wam to pisze a Wy udajecie że tematu nie ma. Wrzesień za pasem, zaraz budżet na 2022 się zamknie a tu cisza jak w kościele, to wybór zero jedynkowy, albo albo, nie pamiętam a pracuje przeszło dwie dekady żeby było tak słabo z naborem, a kandydaci i te obniżone kryteria zostawiam bez komentarza... Przejrzyjcie na oczy i wprowadźcie program modernizacji, to pozwoli Wam podwyższyć kryteria naboru, zatrzyma specjalistów, to wręcz niebywała o ostatnia duża szansa na odzyskanie etosu i dobrych standartów.

Tweets InfoSecurity24