Nie żyje policjant postrzelony podczas interwencji. Szef KGP: Środowisko policyjne w głębokim żalu i smutku [AKTUALIZACJA]

4 maja 2021, 11:11
Śląska Policja zabójstwo
Fot. Śląska Policja
InfoSecurity24
InfoSecurity24

Nie żyje policjant z Raciborza (woj. śląskie), postrzelony we wtorek rano przez kierowcę zatrzymanego do kontroli samochodu Renault Scenic - poinformowała rzeczniczka śląskiej policji podinspektor Aleksandra Nowara. Sprawca, który oddał do funkcjonariusza kilka strzałów, został zatrzymany. "Środowisko policyjne pozostaje w głębokim żalu i smutku, a sercem z rodziną i najbliższymi" - zaznaczył we wtorek komendant główny policji gen. insp. Jarosław Szymczyk.

Do tragedii doszło przy ul. Chełmońskiego w Raciborzu. Chwilę wcześniej policjanci otrzymali dwa zgłoszenia. Pierwsze dotyczyło mężczyzny, prowadzącego renault scenic, prawdopodobnie pod wpływem alkoholu lub środków odurzających.

"Drugie zgłoszenie, już z ul. Chełmońskiego, dotyczyło człowieka, który podaje się za policjanta i próbuje kontrolować samochody – podchodzi do kierowców i próbuje z nimi rozmawiać. Funkcjonariusze z prewencji zlokalizowali mężczyznę i jego samochód. Kiedy poprosili go o dokumenty, wyciągnął broń i strzelił w kierunku policjanta" - powiedziała rzeczniczka śląskiej policji Aleksandra Nowara. Funkcjonariusz doznał ciężkich obrażeń. Reanimacja nie przyniosła rezultatu.

W trakcie zajścia także policjanci użyli broni, również napastnik został postrzelony. "Mężczyzna został ranny, ale na razie nie mam szczegółowych informacji na temat jego obrażeń, w asyście policjantów został zabrany do szpitala w Raciborzu" - powiedziała Nowara. Według nieoficjalnych informacji, zatrzymany został prawdopodobnie trafiony w udo. To 40-latek z rejonu Raciborza, notowany wcześniej za przestępstwa narkotykowe.

Policjanci opowiadają, że zatrzymany mężczyzna miał ubiór łudząco przypominający policyjny mundur. Odzież została zabezpieczona, zostanie poddana oględzinom. Policja nie udziela na razie szczegółowych informacji na temat zastrzelonego policjanta. Wiadomo jedynie, że był doświadczonym funkcjonariuszem, z kilkunastoletnim stażem.

Do sprawy śmiertelnego postrzelenia policjanta odniósł się we wtorek szef KGP gen. insp. Jarosław Szymczyk. "Z wielkim bólem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi, który wypełniając słowa roty ślubowania, zginął zastrzelony przez bandytę. Środowisko policyjne pozostaje w głębokim żalu i smutku, a sercem z rodziną i najbliższymi. Cześć Jego Pamięci" - napisał na Twitterze Komendy Głównej Policji Szymczyk.

Na miejscu trwają policyjne czynności z udziałem prokuratora, teren został zabezpieczony. Rodzina zmarłego policjanta oraz jego partner z patrolu będą objęci pomocą psychologiczną.

IS24/PAP

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 41
Jan
środa, 5 maja 2021, 15:59

Bezwzgledna walka z bandytami bez zadnej ochrony prawnej dla nich

Emeryt policyjny
środa, 5 maja 2021, 13:04

Zawód wysokiego ryzyka, słabo opłacany, szargany przez społeczeństwo, co gorsza ta śmierć nic nie zmieni u ludzi w podejściu do zawodu policjanta. Zawsze to podkreślam, nie ma służby, która na co dzień tak bardzo wchodzi w interakcje że społeczeństwem narażając swoje zdrowie i życie. Wyrazy współczucia dla rodziny i bliskich.

tilf
środa, 5 maja 2021, 10:44

Tragedia. Trzeba niestety odnieść się do nonszalancji z jaką funkcjonariusze prowadzą kontrole w tym kontrole ruchu drogowego. Otwieranie przez funkcjonariusza drzwi samochodu ze ściemnionymi szybami czy jednoczesne podchodzenie patrolu do drzwi kierowcy że nie wspomnę o wpuszczaniu kontrolowanego kierowcy na tylne siedzenie własnego radiowozu to skrajna nieodpowiedzialność lub co najgorsze brak podstawowego wyszkolenia. Wystarczy obejrzeć durny program typu uwaga pirat i włosy się na głowie jeżą jak promuje się amatorszczyznę. To świadczy nie tylko o braku wyszkolenia ale też o profesjonalizmie tych co zgadzają się na pokazywanie tego show w TV.

byłyRambo
środa, 5 maja 2021, 14:04

Też mnie to dziwi z tyłu siada potencjalny przestępca - któremu nie wiadomo co i kiedy wpadnie do głowy, może tylko wyciągnie pistolet z kabury ? I sama rozmowa - w jakimś dziwnym trybie pytającym, koleżeńskim czasami się odbywa...Powinno być krótko i na temat- bez jakiś negocjacji itp. (rozmów jak na targowisku) - popełnił takie i takie przestępstwo i wynik. Oczywiście nie w samochodzie policyjnym. Trochę rozumu i doświadczenia z innych krajów potrzeba, jak sami nie umiemy nic poprawnego wymyślić.

komandosfoka
środa, 5 maja 2021, 02:10

Niestety ale już czas by sprzęt dla policji różnił się od tego dla cywili czymś więcej niż napisem i kogutami. Konieczne będą "kangurki" z przodu jak w usa do taranowania samochodów, szperacz, kamizelki kuloodporne + hełmy. W usa najpierw się zakuwa z tyłu ręce i dopiero wyjaśnia sprawy - wtedy jak agresja rośnie u podejrzanego - łatwo jest go kontrolować. Czy można u nas posiadać prywatne kamizelki kuloodporne na służbie w policji ?

Eter
środa, 5 maja 2021, 12:30

Kamizelki, hełmy broń i amunicja obecnie są tylko służbowe. Postulat o bezpieczeństwie policji zawsze powinien być rozpatrzony.

Patrz w przyszłość
środa, 5 maja 2021, 00:58

Moje wyrazy współczucia. Mamy do czynienia z brakiem ostrożności i asekuracji, także rozpoznania. czasem trudno uniknąć tragedii, ale ryzyko wpisane jest w ten zawód, tak jak w inne. W budownictwie mamy wiele ofiar rocznie. Budowlańcy nie maja przywilejów, a trwałe rzeczy budują, nieraz dla pokoleń. Po ostatnich ekscesach władzy i oddaniu się jej wielu funkcjonariuszy społeczeństwo zaczyna gardzić mało inteligentnymi, źle wyszkolonymi. Do tego panowie od kariery bezmyślnie łamią Konstytucję pozwalając antywładzy na wszystko zamiast zwyczajnie aresztować jej cżłonków. Oni wolą robić kariery wbrew prawu, rozumowi, łamiąc sumienia policjantów. Stają się tym samym współsprawcami antyKonstytucyjnej GTW czyniąc z Polski chdikk, jak ujął wnuk Henryka Sienkiewicza. Prawnicy, w tym sądy jasno już pokazali stan bezprawia i prawdziwy realny stan lege artis, który winien istnieć. czegóż więcej trzeba? Ano prawdziwych państwowców patriotów z jajami!!! Mecenas Dubois i prof. Matczak w mediach mówią, pisały organizacje zawodowe prawników, sądy wydały wyroki, a ani policja ani wojsko przysięgi nie dochowują. Podobnież postawa polskich biskupów. Polska nierządem stoi. Naród totalitarnie traktowany nie będzie solidarny, a przywileje emerytalne i rozliczenia po zmianie władz będą realnie rozważane. Policjant nie może być ignorantem i nieudacznikiem, tchórzem i konformistą. Żołnierz również!!! Wiedza, do której mamy dostęp jest w zasięgu ręki dziś dosłownie, a w razie czego istnieje życie poza państwówką. Lepiej zachować honor niż utracić człowieczeństwo wykonując chore bezprawne i godzące w prawa człowieka polecenia degeneratów politycznych i ich tępe pały czy trepiszcze. Gdyby ktoś miał wąty, to pisało resortowe dziecko, znające od podszewki środowiska polityczne, prawne i mundurowe (2 rodzaje).

Tweets InfoSecurity24