Reklama

Służby Specjalne

Czy polskie służby specjalne potrzebują gruntownej reformy?

Poseł Paweł Szramka, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Reformy Służb Specjalnych oraz prof. Aleksandra Gasztold z Uniwersytetu Warszawskiego w programie SKANER InfoSecurity24 o tym, jakich reform potrzebują polskie służby specjalne - m.in. w obliczu trwającego za wschodnią granicą Polski konfliktu zbrojnego. „Jeśli teraz zaniedbamy temat służb specjalnych - zwłaszcza jak przed chwilą mieliśmy kryzys na granicy z Białorusią, a budżet na nie jest porównywalny do tego, sprzed roku - to mam wrażenie, że komuś brakuje wyobraźni w naszym rządzie. Skoro te zadania się zwiększają, skoro zagrożenie są nieporównywalnie większe (…) a w ogóle nie myśli się o tym, czy nasze służby dobrze działają, to to jest działanie wręcz na szkodę państwa. To jest igranie z ogniem” - ocenia podczas rozmowy poseł Szramka. „Bez skutecznego wywiadu, nie ma skutecznej polityki zagranicznej” - dodaje prof. Gasztold.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. london108

    Nasze służby są całkowicie zależne od USA. Powinniśmy postawić na przynajmniej na poziomie analitycznym samodzoilnsci. Tak, żeby wiedzieć, kiedy odmówić, a kiedy sie zgodzic, a nie ze wszystko łykamy jak leci. (Przykład koneferncja bliskowschodniej w warszawie, która nas osłabiła a wzmonicla USa i Izrael naszym kosztem) Nie potrzeba nam walczyć z Iranem przed szereg. Własną analizą, która dba o nasz biznes to robota wywiadu.

  2. hermanaryk

    To poseł ZSL jest przewodniczącym Parlamentarnego Zespołu ds. Reformy Służb Specjalnych?! Jak to w ogóle możliwe? Ta partia powinna być ustawowo odsunięta od wszelkich spraw związanych z bezpieczeństwem kraju.

  3. AdSumus

    Reformy to potrzebują politycy. Może w końcu przejdą jakieś szkolenie?

  4. Komentator

    Służby zdecydowanie potrzebują reformy, stabilności i uniezależnienia decyzji kadrowych od polityków wszelkiej maści. Szefowie powinni być wyznaczania tylko spośród absolwentów ośrodków szkolących na potrzeby wywiadu i kontrwywiadu. Służby wojskowe muszą wrócić na łono Sił Zbrojnych, natomiast cywilne muszą przejść reformę dotyczącą ich liczebności, biorąc pod uwagę, że dużą pomyłką jest uznawanie CBA za służbę specjalną. Niestety wraca też jak bumerang kwestia ponownej weryfikacji...