Reklama

Centralne Biuro Antykorupcyjne

CBA postrzela z czarnogórskich pistoletów

Tara TM-9. Fot. J.Sabak
Tara TM-9. Fot. J.Sabak

Centralne Biuro Antykorupcyjne zdecydowało się na zakup pistoletów Tara TM-9. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl umowę na dostawy broni podpisano 30 października. CBA stało się więc pierwszą w Polsce służbą, która używać będzie czarnogórskiej broni. Pistolety do funkcjonariuszy Biura trafią zarówno w wersji użytkowej, jak i treningowej. 

CBA od firmy Berlopak kupiło 38 pistoletów o kalibrze 9x19 mm - w ramach pierwszego zadania, oraz 26 pistoletów o kalibrze 9 mm pozbawionych cech bojowych - w ramach drugiego zadania. Dostawy zrealizowane mają zostać do 16 grudnia br., a CBA nie przewiduje realizacji opcji. Jak dowiedzieliśmy się po otwarciu ofert, służba na zakup broni w ramach pierwszego zadania przeznaczyła maksymalnie 96 tys. złotych, a w ramach drugiego - ponad 72 tys. złotych. Berlopak zaproponował więc w obu przypadkach ceny niemal dwa razy niższe. Za dostawy 38 pistoletów o kalibrze 9x19 mm chce bowiem 50 tys. złotych, a za sprzedaż 26 pistoletów o kalibrze 9 mm pozbawionych cech bojowych - 38 tys. złotych.

W przypadku obu części, CBA zainteresowana była pistoletami, które bez magazynka ważą max. 670 g; długość w obrysie wynosi od 170 do 190 mm, wysokość wraz z magazynkiem - od 115 do 130 mm, a szerokość - od 25 do 35 mm. Broń posiada mechanizm spustowy z samonapinaniem (DAO). Biuro informowało również, że nie chce w pistoletach zewnętrznych manipulatorów, w postaci: dźwigni zwalniania kurka lub iglicy (decocker), bezpiecznika zewnętrznego skrzydełkowego oraz bezpiecznika w chwycie broni. Jest ona więc bezkurkowa. Parametry techniczne i wymiary wskazują, że poszukiwana była broń o charakterystyce zbliżonej do pistoletów Glock.

Broń z drugiego zadania będzie wykorzystywana do treningów bezstrzałowych. Mechanizm spustowy oraz zamka mają pracują jak w wersji bojowej. Pistolet będzie miał również możliwość przeładowania oraz podpięcia i wypięcia magazynka w taki sam sposób, jak w wersji bojowej broni.

W obu zadaniach o punktacji decydowały: wymagania techniczne (waga: 40), cena (waga: 40), termin naprawy (waga: 10) oraz gwarancja (waga: 10, min. 24 miesiące). To właśnie Berlopak otrzymał w dwóch zadaniach maksymalną punktację, pokonując tym samym Kaliber oraz Works 11. Warszawska firma za realizację pierwszego zadania chciała 85 tys. złotych, a drugiego - 69 tys. złotych. Natomiast Works 11 odpowiednio 57 tys. złotych i 52 tys. złotych. 

Informacje o wyborze najkorzystniejsze oferty w przetargu pojawiła się już 17 października, ale do podpisania umowy doszło 30 października. Służba czekała bowiem na ewentualne odwołania od decyzji. 

Tym samym, firmie Berlopak udało się wygrać i sfinalizować pierwszy przetarg na dostawę pistoletów Tara TM-9 w polskich służbach. Wcześniej Berlopak bez powodzenia próbował sprzedać czarnogórską broń Polskiej Policji, ale oferowane wtedy pistolety miały nie spełniać wymagań jakie stawiała formacja. 

Chorwacki wybór

Na początku czerwca Centralne Biuro Antykorupcyjne rozstrzygnęło też inny przetarg na pistolety kalibru 9 mm. Chodziło o 100 sztuk pistoletów, o których możliwość dostawy walczyły cztery firmy. Biuro także wtedy nie zdecydowało się na zakup pistoletów Glock, CZ czy Beretta, a wybrało chorwacką konstrukcję marki HS Produkt, a dokładnie model XDM-9, typ: 3,8 Compact za blisko 230 tys. złotych.

XDM to samopowtarzalny pistolet bezkurkowy chorwackiej firmy HS PRODUKT. W USA szerzej znany jest pod nazwą Springfield XD.

Reklama
Reklama

Komentarze