Kadrowe roszady w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa

20 listopada 2020, 23:13
płk Korpowski, fot. WOT
Płk Konrad Korpowski. Fot. terytorialsi.wp.mil.pl

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ma nowego szefa. Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że dyrektorem RCB został płk Konrad Korpowski, który do tej pory odpowiadał za szkolenie Wojsk Obrony Terytorialnej. Marek Kubiak - dotychczasowy szef Centrum - stanowisko dyrektora zamienił na fotel zastępcy. W kierownictwie RCB - w roli drugiego z wiceszefów - pojawił się też Grzegorz Matyasik, do niedawna zastępca dyrektora Departamentu Analiz Przygotowań Obronnych Administracji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Dotychczasowy szef RCB Marek Kubiak na czele Centrum stał od 17 grudnia 2015 roku. Co ciekawe, Kubiak nie żegna się jednak na razie z instytucją w której przepracował ostanie 5 lat. Fotel dyrektora zamienił on bowiem na stanowisko zastępcy i tym samym pozostaje w ścisłym kierownictwie RCB. Nowym dyrektorem Rządowego Centrum Bezpieczeństwa został płk Konrad Korpowski.

Płk Korpowski to żołnierz, który ostatnio służbę pełnił jako szef szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jest weteranem II wojny w Zatoce Perskiej, trzech misji w Iraku oraz dwóch misji w Afganistanie. Z informacji udostępnionych przez WOT wynika, że nowy szef RCB ukończył Selekcję oraz kurs dla operatorów Zespołów Bojowych GROM. Jest też skoczkiem spadochronowym, płetwonurkiem, sternikiem motorowodnym oraz pilotem bezzałogowych statków powietrznych.

Nowy dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest absolwentem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Szkolenia Czołgowo-Samochodowego w Pile. Ukończył także Podyplomowe Studia Obronności Państwa w Akademii Obrony Narodowej oraz Podyplomowe Studia Polityki Obronnej w Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Legitymuje się certyfikowanymi zdolnościami Projects In Controlled Environments oraz Managing Successful Programmes. Obecnie jest doktorantem nauk o polityce. Z informacji zamieszonych na stronie WOT wynika, że Korpowski współdziałał z wieloma jednostkami sił specjalnych państw NATO oraz innych krajów. Prowadził też szereg szkoleń z zakresu działań specjalnych dla różnych instytucji państwowych. Był zastępcą kierownika międzynarodowego ćwiczenia sił specjalnych JACKAL STONE-14 organizowanego przez US Special Operations Command Europe. Służył w Zespole Bojowym, Sztabie oraz Pionie Szkolenia w GROM. W latach 2016-2017 był szefem zespołu ds. szkoleniowych w Biurze ds. Utworzenia Obrony Terytorialnej. 

Kadrowe roszady nie ominęły zastępców dyrektora RCB. Posady stracili dwaj wiceszefowie Centrum – Grzegorz Świszcz i Krzysztof Malesa. Jedno ze stanowisk zajął dotychczasowy dyrektor Marek Kubiak, drugie objął Grzegorz Matyasik, do niedawna zastępca dyrektora Departamentu Analiz Przygotowań Obronnych Administracji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło działalność 2 sierpnia 2008 roku. RCB zapewnia obsługę Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów, Zespołu i ministra właściwego do spraw wewnętrznych w sprawach zarządzania kryzysowego oraz pełni funkcję krajowego centrum zarządzania kryzysowego. Zgodnie z ustawą o zarządzaniu kryzysowym, dyrektora i zastępców dyrektora RCB powołuje i odwołuje Prezes Rady Ministrów. W przypadku wiceszefów Centrum, dzieje się to na wniosek szefa tej instytucji. 

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 17
Gość
poniedziałek, 23 listopada 2020, 10:20

Jeśli powołują wojskowego to znaczy,że szykujemy się do wojny?

Iti
niedziela, 22 listopada 2020, 22:48

Pilot bezzałogowych statków....no,no.

Hobbit
poniedziałek, 23 listopada 2020, 08:56

Pilot wycieczek... też brzmi dumnie.

Iga
niedziela, 22 listopada 2020, 18:41

O co chodzi z tym mundurem multicamo camogrom...noszonym w służbach... wocie itd...przez starszych niż młodszych - bo do nowego kamuflarzu nie maja j+j sie przestawić np.innowacyjnego MAPA który by nas wyróżniał nowoczesnością po lekkiej modyfikacji ale paradują w nie wprowadzonych wzorach prywatnej firmy obcej z Usa lub polskiej która skopiowała wzór zmieniła barwę lekko ( jak chińska kradzież cywilna praw autorskich ).

wenflon
niedziela, 22 listopada 2020, 12:23

Kreatywna osoba. Wprowadził na masową skalę e-learning w wot, wprowadził możliwość strzelan dla wot na strzelnicach cywilnych, zagoslodarowal systemowo doświadczenie żołnierzy z różnych jednostek specjalnych itd. Podobno nawet zezwolił na korzystanie z prywatnego wyposażenia taktycznego. Jeśli wykorzysta potencjał rcb to będzie wartość dodana.

Tnt
sobota, 21 listopada 2020, 23:19

Za granicą jest wojna więc dziwnym nie jest, że biorą żołnierza. Zna się na tym od podszewki. Logiczne.

Tweets InfoSecurity24