Białorusini oddali strzały w kierunku polskich żołnierzy

8 października 2021, 13:03
mon twitter
Fot. Ministerstwo Obrony Narodowej/Twitter

Patrol służb białoruskich oddał w czwartek strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy ze Strażą Graniczną patrolują granicę; prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji; nikomu nic się stało - poinformowała w piątek rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

O zdarzeniu rzeczniczka komendanta głównego SG poinformowała na piątkowej konferencji prasowej poświęconej sytuacji przy granicy polsko-białoruskiej, w której brał udział również rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

"Patrol służb białoruskich oddał strzały w kierunku żołnierzy Wojska Polskiego, którzy razem z nami patrolują granicę. Prawdopodobnie było to przy użyciu ślepej amunicji. Nikomu nic się stało" - powiedziała ppor. Michalska. Jak dodała, mogły być to strzały celowo chybione. "Tych prowokacji jest coraz więcej" - zaznaczyła rzeczniczka komendanta głównego Straży Granicznej.

Jeszcze we wrześniu, Stanisław Żaryn informował, że na granicy z Białorusią mamy do czynienia z "bardzo poważnymi incydentami jak oddawanie strzałów w powietrze na widok Polaków; mieliśmy również do czynienia oddawaniem tak zwanego pustego strzału". "Białoruski pogranicznik przeładowuje broń, celuje i naciska spust" - tłumaczył. Żaryn zaznaczył, że choć nie dochodzi do wystrzelenia pocisku, a "nasi żołnierze i funkcjonariusze zachowują zimną krew, to takie incydenty są niepokojące, a wręcz niebezpieczne". 

Jak informował dwa dni temu minister Mariusz Błaszczak, szef Ministerstwa Obrony Narodowej, na granicy polsko-białoruskiej służbę pełni już ok. 3 tysięcy żołnierzy, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej (ok. 4 tys.). Przy granicy pojawić się miały również wojskowe śmigłowce, które zajmą się realizacją patroli powietrznych.

Wsparcia Nadbużańskiemu Oddziałowi Straży Granicznej udziela od m.in., od 4 października, 700 żołnierzy Żelaznej Dywizji. Wojsko zajmuje się również budową ogrodzenia, zasieków oraz bariery ochronnej dla zwierząt na odcinku granicy z Białorusią. Jak informował w piątek, 1 października minister Mariusz Błaszczak, wojsko postawiło do tamtego momentu ponad 130 km tymczasowego ogrodzenia oraz zapory poziomej. Po obu jej stronach powstaje wspomniana siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem.

Wczoraj, 7 października, podczas konferencji w Białymstoku, wicepremier Jarosław Kaczyński podał, że polskie władze podjęły decyzję o budowanie "trwałej zapory" wzdłuż granicy polsko-białoruskiej. "Doświadczenie innych państw, których dotknął kryzys migracyjny pokazuje, że jest to jedyna skuteczna metoda" - powiedział.  Jakaś forma zapory, zgodnie ze słowami Jarosława Kaczyńskiego, powstać ma również na linii Bugu. Nie wiadomo jednak jeszcze kiedy rozpoczną się prace, ani ile będą trwały. Wicepremier zapewniał jednak, że sporządzono już model muru i wybrano już przedsiębiorstwa, która zajmą się budową. Jak podkreślił z kolei, odpowiadając na pytania dziennikarzy, komendant główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, będzie to jedyna z najbardziej nowoczesnych "zapór inżynieryjnych" na świecie. Dodał jednak, że póki co, nie zdradzi szczegółów tego jak będzie ona wyglądała. 

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Polska Straż Graniczna notuje coraz więcej osób, które próbują nielegalnie przedostać się do Polski z Białorusi. Od sierpnia odnotowano kilkanaście tysięcy takich prób. Zatrzymywane są też osoby podejrzane o pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy - tylko w tym miesiącu to 57 osób. Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

PAP/IS24

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 154
Wawiak
niedziela, 10 października 2021, 02:24

To powinno być nagrane i opublikowane - aby wszyscy widzieli jak się Białorusini zachowują.

Wymoderowano
niedziela, 10 października 2021, 00:36

Ile było tych strzał? I czy łuki też oddali w kierunku polskiego nieładu?

Czytelnik
wtorek, 12 października 2021, 13:27

Takie komentarze to już nie wiem czy piszą płatni ze wschodu, czy po prostu wyznawcy tvn i PO. Nie wiem, bo obie grupy działają w ten sam sposób i w takim samym celu - osłabienia naszego kraju na wszelkie możliwe sposoby.

zeus89
środa, 13 października 2021, 10:12

zwykle to te same osoby

Paweł
niedziela, 10 października 2021, 00:07

Ruchy Rosji na wiosnę przy granicy z Ukrainą wskazują iż celem jest Ukraina. Akcje na granicy z Białorusią w celu odwrócenia uwagi od Ukrainy. Rosja jakby chciała już dawno wchłonęłaby Białoruś ale po co ma ryzykować konflikt z NATO ? Białoruś to ich w większej skali zielone ludziki. I będzie się działo na naszej granicy i będzie tak gorąco że nikt nawet nie będzie miał czasu na to aby zajmować się Ukrainą. Tym bardzie że będzie gorąco w Azji gdzie Chiny zaatakują Tajwan. Polska będzie mogła liczyć na pomoc Europy ? jeśli jutro zacznie się Polski Majdan ?

wert
niedziela, 10 października 2021, 15:03

to nie Polski Majdan tylko sowiecki rokosz. Wychodzi zlecenie otrzymane na sopockim molo POtwierdzone w berlinie.

Extern
sobota, 9 października 2021, 21:49

Może to trochę dziwnie zabrzmi ale martwi mnie że Białorusini strzelali do naszych ze ślepej amunicji. Bo to znaczy że zupełnie nie bali się że nasi odpowiedzą ogniem. No bo dlaczego byli tak bezczelni i skąd mogli to wiedzieć że nie będzie odpowiedzi? Czyżby nasi żołnierze chodzili po granicy bez amunicji i Białorusini to wiedzą? A może nasi mają kategoryczny zakaz odpowiadać ogniem pod groźbą kary dyscyplinarnej i Białorusini to wiedzą. Albo są tak zastraszeni przez agresywne postępowanie Białorusinów że ci mają pewność że nie będą się bronić? No sam już nie wiem, ale pamiętam z czasów jak trenowałem KravMagę że trener opowiadał żeby na ulicy nie sprawiać wrażenia niepewnego i przestraszonego nawet jeśli się to czuje, aby nie upewniać napastnika że nie będzie reakcji obronnej z naszej strony, bo tym szybciej się przyciągnie atak.

123 abc
sobota, 9 października 2021, 22:55

Ta strategia dotyczy także psów i wilków. Nigdy nie odwracaj się od psa/wilka. Zawsze miej go z przodu. Jak biegasz po wsi lub po przedmieściach (trening biegowy) i psy są wypuszczone przez gospodarzy, odwróć się i biegnij do tyłu , tak aby pies nie złapał Cię za łydkę. Ludzie mają psychikę psów. Incydenty zapisywać i rejestrować obowiązkowo na piśmie ( ich hakerzy mogą łatwo przejąć i skasować nasze wpisy informatyczne). Nikt nie mówi, że się nie bali. Ich żołnierze mogą być ( nie muszą) pod wpływem substancji zmniejszającej strach ( alkohol, antydepresanty itd). Chodzi o to, że jak przekroczą granicę Polski, trzeba być gotowym ostrzelać ich z ostrej. W przypadku postrzelenia naszego żołnierza po naszej stronie, nie reagować natychmiast, tylko zrobić dokumentację ( wyciągnąć pocisk i zwrócić się o broń używaną przez ich pograniczników - każda broń tworzy mikrorysy na naboju, są jak odciski palców). W przypadku odmowy zamknąć ruch na granicach z Białorusią na amen.

123 abc
sobota, 9 października 2021, 19:31

Powinniśmy zakupić 300 "zestawów głośnikowych" idealnie symulujących- emitujących dzwieki wystrzału. 10 - "katiusz"- Langusta i inne, 20 - czołgów, 100 haubic i moździeży , resztę serii Kałacha i Grota.

Darth Vader
niedziela, 10 października 2021, 02:39

Gwiazdę Śmierci też powinniśmy zakupić?

123 abc
wtorek, 12 października 2021, 01:08

miecze laserowe/plazmowe na początek.

Tweets InfoSecurity24