77 policjantów rannych podczas protestów w Berlinie

20 listopada 2020, 10:13
niemcy policja
Fot: Bundespolizei
InfoSecurity24
InfoSecurity24

W trakcie środowej demonstracji w centrum Berlina, na której protestowano przeciwko polityce niemieckiego rządu w sprawie koronawirusa, atakujący tłum ranił 77 policjantów, a 365 osób zatrzymano - podała w czwartek we wstępnym raporcie na temat zajść berlińska policja.

"Potencjał i brutalność przemocy były dojmujące. Słyszałam głosy, że czegoś takiego nie przeżywaliśmy w Berlinie od dziesięcioleci" - powiedziała dziennikowi "Tagesspiegel" prezydent (komendant główny) berlińskiej policji Barbara Slowik.

Ponieważ demonstranci nie przestrzegali zasad ochrony przed pandemią, policja zarządziła rozwiązanie zgromadzenia. Jednak uczestnicy protestu nie chcieli się rozejść i dlatego wielokrotnie wchodziły do akcji armatki wodne.

Jak podała policja, pojedyncze grupy podjęły zmasowane ataki na siły porządku. Demonstranci próbowali zrywać policjantom z głów hełmy, a niektórym funkcjonariuszom podnoszono przyłbice, by wstrzykiwać im na twarze gaz łzawiący. Interweniujących obrzucano butelkami, kamieniami i petardami, jak również zabieranymi spod lokali stolikami i krzesłami.

Według raportu około 40 awanturników usiłowało przerwać ochronny szpaler, by móc skierować się w stronę siedziby Bundestagu. Użyto wobec nich gazu łzawiącego. Policja wszczęła 257 postępowań karno-dochodzeniowych, dotyczących między innymi poważnych naruszeń porządku publicznego i prób uwalniania aresztowanych.

Policja poinformowała, że na początku demonstracji zebrało się pod Bramą Brandenburską około 9 tys. ludzi. Natomiast w środę jej rzeczniczka mówiła o około 7 tys. Do towarzyszenia protestowi skierowano około 2,5 tys. policjantów.

PAP - mini

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
antekbrukselka
piątek, 20 listopada 2020, 14:58

A ja myślałem, że tam jest demokracja i nikt nie walczy na ulicach...

Rr
niedziela, 22 listopada 2020, 22:43

Niemcy i Francja wskazują na praworządność w Polsce, a w tym samym czasie pałują swoich obywateli

...
poniedziałek, 23 listopada 2020, 09:07

Europa dwóch prędkości

o.o
piątek, 20 listopada 2020, 11:58

Jak nasza władza dostanie tą informację to ukarze policjantów za zbyt małe zaangażowanie

...
sobota, 21 listopada 2020, 17:13

Na razie ściga za niepilnowanie prywatnego ogrodzenia

Tweets InfoSecurity24