Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Szpiegowali obiekty wojskowe i transporty militarne. Odpowiedzą za współpracę z rosyjskimi służbami
Lubelski wydział Prokuratury Krajowej skierował do sądu akt oskarżenia przeciwko 16 cudzoziemcom zza wschodniej granicy działającym w siatce szpiegowskiej w Polsce. Według ustaleń śledczych oskarżeni działali na zlecenie rosyjskich służb specjalnych.
Akt oskarżenia przeciwko 16 osobom został skierowany Sądu Okręgowego w Lublinie. Jak ustalili śledczy, siatka szpiegowska działała w Polsce na zlecenie rosyjskich służb specjalnych, od stycznia do marca 2023 roku m.in. w Białej Podlaskiej, Chełmie, Medyce, Przemyślu, Rzeszowie czy w Warszawie.
Do zlecanych zadań należało m.in. rozpoznawanie obiektów wojskowych i infrastruktury krytycznej, monitorowanie i dokumentowanie przejazdów transportów z pomocą militarną i humanitarną na Ukrainę czy prowadzenie przygotowań do wykolejenia pociągów transportujących pomoc na Ukrainę
Fragment Komunikatu Biura Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
Według śledczych oskarżeni na bieżąco informowali zleceniodawców o wynikach prowadzonego rozpoznania, za które otrzymywali wynagrodzenie. Szpiedzy prowadzili także działalność propagandową, która miała na celu „podburzanie nastrojów przeciwko narodowi ukraińskiemu, czego skutkiem miałoby być zaprzestanie udzielania przez Polskę pomocy dla Ukrainy”.
Czytaj też
Do pierwszych zatrzymań w sprawie prowadzonej przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego i lubelski wydział Prokuratury Krajowej doszło na początku marca 2023 roku.
Zatrzymani w tej sprawie, zostali oskarżeni o udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz działanie na rzecz obcego wywiadu przeciwko interesom Rzeczpospolitej Polskiej.
Wszyscy oskarżeni przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i dobrowolnie poddali się karze
Fragment Komunikatu Biura Prasowego Ministra Koordynatora Służb Specjalnych
Decyzją sądu wobec 15 osób stosowny jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Grozi im do 10 lat więzienia.
Robson0007
Podejrzani poddali się dobrowolnej karze? To jakiś żart? Jeżeli w przypadku zbrodni szpiegostwa zebrany materiał dowodowy wskazywał jednoznacznie na popełnienie zarzucanych czynów to żadnego dobrowolnego podawania się karze. Jej wymiar jedynie uzależnić od tego ile podejrzany zezna i kogo jeszcze wsypie.
Szwejk85/87
Dlaczego za szpiegostwo dla wrogiego kraju jest tylko 10 lat !?!?!?