Reklama

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW istnieje już rok

Fot. ABW
Fot. ABW

Już jeden rok funkcjonuje Centrum Prewencji Terrorystycznej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które właśnie pochwaliło się swoimi osiągnięciami w zakresie szkoleń oraz współpracy zagranicznej. 

Centrum Prewencji Terrorystycznej ABW przeszkoliło około 2 tys. pracowników administracji państwowej oraz zorganizowało siedem spotkań z centrami antyterrorystycznymi ze świata - dowiedziała się PAP. Powołane 1 kwietnia 2018 r. obchodziło rocznicę istnienia.

CPT Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jako nowa jednostka w ostatnim roku przeprowadziła też 47 szkoleń z profilaktyki antyterrorystycznej i dziewięć spotkań krajowych służących wymianie doświadczeń pomiędzy przedstawicielami administracji państwowej odpowiedzialnymi na swoim terenie za prewencję terrorystyczną.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział PAP, że w jego ocenie CPT w rok po powstaniu stało się ważnym miejscem debaty o współczesnym terroryzmie i współczesnych zagrożeniach. "Spotkania potwierdziły konieczność budowania społecznej świadomości potrzeby prewencji terrorystycznej" - dodał. Rekomendacje szefa ABW wskazują jak zabezpieczyć zidentyfikowane podczas działalności CPT luki w systemach ochrony urzędów.

Codzienna praca CPT ABW w formie konsultacji, szkoleń oraz wymiany informacji z partnerami zaowocowała opracowaniem rekomendacji antyterrorystycznych dla budynków administracji państwowej.

dla PAP Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych

Oprócz szkoleń w Polsce przedstawiciele CPT uczestniczyli też i organizowali spotkania z zagranicznymi partnerami - szczególnie w ramach Inicjatywy Trójmorza. Angażowali się także w konsultacjach w stolicy Australii Canberrze m.in. z Narodowym Centrum Oceny Ryzyka - podał Żaryn.

To pierwsza tego rodzaju inicjatywa zmierzająca do ustandaryzowania w Polsce poziomu bezpieczeństwa w obiektach publicznych przed potencjalnym atakiem terrorystycznym.

dla PAP Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych

Kilka dni przed jubileuszem w IX spotkaniu krajowym w Warszawie omawiano i w praktyce pokazywano zagrożenia związane z atakiem terrorystycznym oraz sposoby ratownictwa medycznego m.in. po ataku nożownika lub pojedynczego strzelca.

Uczestnicy takich szkoleń - przedstawiciele administracji publicznej, m.in. Służby Więziennej, Akademii Sztuki Wojennej oraz urzędów wojewódzkich mogli zapoznać się w praktyce z symulowanymi sposobami działania uzbrojonych sprawców napadów, rodzajem najczęściej używanej przez nich broni i proponowanymi sposobami reagowania.

Informacje o CPT ABW można znaleźć na jej stronie internetowej. Pod adresem tpcoe.gov.pl - od inicjałów angielskiej nazwy Terrorism Prevention Centre of Excellence można znaleźć informacje o aktywnościach Centrum w kraju i na świecie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze