Agenci CBA dostaną chorwackie pistolety

7 czerwca 2019, 12:11
CBA, agenci, fot. CBA
Fot. CBA

Centralne Biuro Antykorupcyjne rozstrzygnęło przetarg na pistolety kalibru 9 mm. Chodzi o 100 sztuk pistoletów, o możliwość dostawy których walczyły cztery firmy. Biuro nie zdecydowało się na zakup pistoletów Glock, CZ czy Beretta, a wybrało chorwacką konstrukcję marki HS Produkt, a dokładnie model XDM-9, typ: 3,8 Compact. Wartość przetargu to blisko 230 tys. złotych.

Centralne Biuro Antykorupcyjne pistolety 9 mm próbowało kupić już na początku roku, jednak przetarg 15 lutego został unieważniony. Jak informowaliśmy, postępowanie obarczone było „nieusuwalną wadą uniemożliwiającą zawarcie niepodlegającej unieważnieniu umowy w sprawie zamówienia publicznego". Chodzi o fakt, że Biuro nie opublikowało ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, w związku z czym "umowa podlegałaby unieważnianiu z uwagi na nieprzekazanie ogłoszenia o zamówieniu Urzędowi Publikacji Unii Europejskiej".

Drugi przetarg ogłoszono w marcu i tym razem stosowna informacja pojawiła się także w Suplemencie do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej. W połowie kwietnia informowaliśmy, że w postępowaniu pojawiły się cztery oferty. Zbrojownia zaoferowała dostawę pistoletów CZ P-10C (161 640 złotych; 60-miesięczna gwarancja, termin dostawy, naprawy/wymiany do 7 dni kalendarzowych). Kaliber do przetargu wystartował z pistoletem GLOCK 19 (211 560 złotych; 25-miesięczna gwarancja, dostawę w terminie 40 dni i naprawę/wymianę w ciągu 14 dni kalendarzowych). UMO w postępowaniu oferowało pistolety marki Beretta, model Px4 Storm Compact (155 000 złotych; 60-miesięczna gwarancja; termin dostawy, naprawy/wymiany w ciągu 30 dni kalendarzowych), a BUOS chciał wygrać przetarg z bronią marki HS PRODUKT, a konkretnie modelem XDM-9 (229 000 złotych; 60-miesięczna gwarancja; termin dostawy, naprawy/wymiany w ciągu 1 dnia).

Z informacji do jakich dotarło InfoSecurity24.pl wynika, że CBA zdecydowało się na wybór chorwackiej konstrukcji, a więc pistoletu HS Produkt model XDM-9, typ: 3,8 Compact. Zgodnie z ogłoszeniem, w postępowaniu oprócz ceny, która stanowi 60 proc. ogólnej liczby punktów, CBA oceniało też: termin dostawy (20 proc.), termin naprawy (10 proc.) i gwarancję (10 proc.). Cena zaoferowana przez BUOS okazała się wprawdzie najwyższa, jednak firma zapowiedziała, że broń dostarczy w jeden dzień, tyle też trwać ma potencjalna naprawa lub wymiana. Na nowe pistolety BUOS daje 60 miesięcy gwarancji. CBA będzie tym samym jedyną służbą w Polsce, na której wyposażeniu znajdą się te pistolety.

Zgodnie z tym co przekazał InfoSecurity24.pl Temistokles Brodowski z CBA, przewidywany termin podpisania umowy to 18 czerwca tego roku. Można się więc spodziewać, że już 19 czerwca broń trafi do CBA.

XDM to samopowtarzalny pistolet bezkurkowy chorwackiej firmy HS PRODUKT. W USA szerzej znany jest pod nazwą Springfield XD.

DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 28
Andrzej
sobota, 8 czerwca 2019, 01:39

I dobrze, broń ta wygrała konkurs na nalepszą broń krótką 2018 wśród amerykańskich żołnierzy i policjantów.

Nikt ważny
sobota, 8 czerwca 2019, 21:02

Jeżeli to prawda, i nasi ją chcieli, to władza miała 3 lata, by uchwalić przepisy szczególne i móc swobodniej to coś zamówić. Może to kwestia polityki rozpoznania skłonności producenta do ustępstw i dlatego to postępowanie? Może już były rozmowy i jakieś negocjacje z tym producentem? Pokazano im, że mamy alternatywę i sprawdzono co są w stanie zaoferować w przetargu? Może w pierwszym przetargu celowo zapomnieli o ogłoszeniu? Ciekawe, czy Polsce przedstawiono lepszą ofertę niż USA?

devlin0
piątek, 7 czerwca 2019, 23:25

I jak to sie ma do deklaracji o popieraniu krajowego przemyslu?

Karkses
piątek, 7 czerwca 2019, 18:58

Nie wiem jak oni to policzyli te punkty. Oferta HS góruje na ofertą CZ P-10 tylko czasem naprawy, który w przypadku tego drugiego i tak jest stosunkowo krótki bo do 7 dni gdzie Glocki czy Beretty to odpowiednio 40 i 30 dni. Tymczasem różnica ceny (która jest najwyżej punktowana) pomiędzy HS a CZ to prawie 70.000 zł czyli są droższe prawie o połowę. Tylko mnie to dziwi?

Nikt ważny
sobota, 8 czerwca 2019, 21:12

Oj dziwi, dziwi. Mogliby podatnikowi motywy wytłumaczyć, ale dostrzegam drugie dno sprawy. Chcieli konkretny model, ale bzdurne przepisy zmusiły ich do lawirowania kryteriami, by cel uzyskać. Artykuł wskazuje, że im nie wyszło, ale czy wiemy wszystko? Albo nas napuszczają przeciw CBA pomijając jakieś szczegóły albo oferta HS nie wygrywa. Dziwna sprawa. Powinni kupić, co chcą, bo powinni wiedzieć co dla nich najlepsze, ale czy to zgadza się z polityką zamówień władzy, bo widać, że do interesu się dopłaca, ale czy warto? Zależy co uznać za priorytet, bo gdyby patrzeć na budżet podatnika to marnujemy pieniądze, ale jeżeli ta broń jest tak świetna (parametry techniczno-użytkowe), że rekompensuje różnice w cenie, to warto, bo np. w perspektywie 20 lat nic lepszego raczej na rynek nie wejdzie.

Zawisza_zielony
piątek, 7 czerwca 2019, 16:32

Jak to sie stało ze PGz nie startowała czyżby problemy z ceną i jakością.

KOSA
piątek, 7 czerwca 2019, 16:31

Ja naprawdę nie wierzę w to co czytam wygrała najdroższa oferta? Broń Nissana na naszym rynku broń jest znana służbą to jakieś jaja

Tweets InfoSecurity24