Reklama

Służby Specjalne

ABW zatrzymała obywatela Niemiec podejrzewanego o udział w grupie o charakterze terrorystycznym

Fot. ABW
Fot. ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali obywatela RFN podejrzewanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terytorium Polski i innych krajów. Zatrzymania dokonano w ubiegłym tygodniu na terenie województwa kujawsko-pomorskiego.

Jak informuje rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn, ustalenia ABW dotyczące zatrzymanego Jurgena K. wskazywały, że może on posiadać broń oraz materiały wybuchowe. W sieci, głównie w mediach społecznościowych, prezentować miał on radykalne poglądy antysystemowe i popierać skrajne organizacje prawicowe.

W trakcie przeszukania miejsca pracy oraz zamieszkania zatrzymanego mężczyzny ujawnione zostały materiały wybuchowe w postaci trotylu lanego oraz prasowanego o łącznej wadze 1,2 kg. Ponadto zabezpieczono amunicję do broni palnej bojowej i sygnałowej, zapalnik, granat łzawiący oraz elektroniczne nośniki danych.

"Biegły z zakresu broni, materiałów wybuchowych i amunicji, który uczestniczył w przeszukaniach wskazał, że zabezpieczone materiały stanowią substancję wybuchową, na której posiadanie wymagane jest zezwolenie. Trotyl został zabezpieczony przez patrol saperski" – poinformował Dział Prasowy PK.

Zatrzymanemu przedstawiono zarzuty posiadania bez wymaganego zezwolenia materiałów wybuchowych oraz amunicji. Po przesłuchaniu mężczyzny prokurator skierował do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe w Gdańsku wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury i zastosował zaproponowany środek zapobiegawczy.

Czyny zarzucane podejrzanemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności. Prokuratura Krajowa poinformowała, że śledztwo ma charakter rozwojowy i możliwe są kolejne zatrzymania w tej sprawie.

Czynności prowadzone były przy udziale oddziału antyterrorystycznego, zespołu pirotechniczno-minerskiego, a także przy wsparciu mobilnego laboratorium Biura Badań Kryminalistycznych ABW. Śledztwo prowadzi Wydział Zamiejscowy w Bydgoszczy DABW w Gdańsku, pod nadzorem Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

PAP/IS24

image
Reklama

 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze