Służby równe i równiejsze? Część mundurowych wciąż czeka na deklaracje w sprawie podwyżek

29 września 2021, 18:07
SW, SCS, Fot. sląskie.kas.gov.pl; kpt. Maciej Słysz_sw.gov.pl
Fot. sląskie.kas.gov.pl; kpt. Maciej Słysz/sw.gov.pl

Wizję protestu w formacjach podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji udało się kierownictwu resortu oddalić. To jednak nie jedyne "mundury", które czekały na informacje w sprawie planów modernizacyjnych i podwyżkowych. Służba Więzienna i Służba Celno-Skarbowa wciąż nie wiedzą, co przygotowały dla nich nadzorujące je resorty. I, co najważniejsze, ich cierpliwość w tym temacie skończyła się. Na informacje od ministrów czekają jedynie do końca września.

Jeśli wierzyć deklaracjom składanym przez kierownictwo resortu spraw wewnętrznych i administracji, jeszcze w tym tygodniu poznamy modernizacyjne plany ministerstwa dla służb mu podległych, na lata 2022-2025. Jak na razie MSWiA poinformowało, w trakcie jednego z ostatnich spotkań ze związkowcami, ile środków zamierza przeznaczyć na program, który wystartować ma w styczniu 2022 roku. Budżet na cztery lata to 10 miliardów 30 milionów złotych, które przeznaczone zostaną na dwie główne części. Pierwsza z nich to część inwestycyjna, na którą resort planuje wydać 4 miliardy 364 miliony złotych. Natomiast druga część dotyczy wzmocnienia etatowego służb mundurowych oraz motywacyjnego systemu uposażeń funkcjonariuszy i pracowników cywilnych. Na tę zaproponowano 5 miliardów 666 milionów złotych (choć kwoty te mogły się zmienić w związku ze zmianami w mundurowych podwyżkach). Tyle wiadomo na tę chwilę na temat tego, jak wyglądać będzie kolejny etap modernizacji w formacjach podległych MSWiA. Co najważniejsze jednak dla mundurowych, są oni już pewni, że w styczniu trafi do nich wynikająca m.in. z ustawy modernizacyjnej podwyżka. 

Zaginiony w akcji

Można powiedzieć, że choć kolejny program modernizacji w MSWiA zalicza roczne opóźnienie, to funkcjonariusze formacji podległych temu resortowi są i tak w komfortowej sytuacji w stosunku do tego, jak sprawa wygląda w Służbie Więziennej, a co dopiero w Służbie Celno-Skarbowej. Mundurowi Służby Więziennej, oprócz samego opóźnienia w starcie, nie usłyszeli do tej pory żadnych konkretów na temat modernizacji, którą szykuje dla nich Ministerstwo Sprawiedliwości. Prawie rok temu otrzymali informację, że robocza wersja programu uzupełniona została o pakiet socjalno-bytowy dla funkcjonariuszy i pracowników, który może kosztować prawie 42 mln złotych. Zakładać miał on m.in. modernizację i poprawę standardów wybranych pomieszczeń, w szczególności takich jak szatnie i sanitariaty, pomieszczenia socjale, dyżurki oddziałowych, punkty dowodzenia, wartownie czy pokoje biurowe. Informacja ta stanowiła pierwszy i ostatni wgląd w to, jak wyglądać może program modernizacji w Służbie Więziennej. 

Oczekiwanie wciąż więc trwa i nie wiadomo, czy nie skończy się październikowym protestem, który w rozmowie z Wirtualną Polską parę dni temu zapowiadał Andrzej Kołodziejski, szef więziennej "Solidarności". Na prezentację programu, a dokładniej kwot podwyżek, więziennicy dają resortowi sprawiedliwości czas do końca września. Czasu zostało więc niewiele. Ale, w teorii, powinno go jednak starczyć, biorąc pod uwagę fakt, że wiceminister Michał Woś zapewniać miał niedawno związkowców, że projekt zostanie im zaprezentowany w ciągu kilkunastu dni. Wygląda więc na to, że dokument jest gotowy. Pytanie, co powstrzymuje resort przed jego "ujawnieniem"?

Przypomnijmy, że ramach poprzedniej modernizacyjnej edycji programu w Służbie Więziennej, na który przeznaczono 1,5 mld złotych, zajęto się poprawianiem bezpieczeństwa zakładów karnych i aresztów śledczych, a także poprawą warunków pełnienia służby przez funkcjonariuszy Służby Więziennej i pracowników cywilnych więziennictwa. Była to pierwsza taka "akcja" w tej formacji od momentu jej utworzenia. Kontynuacja modernizacji została natomiast zapewniona jeszcze w 2018 roku, w porozumieniu zawartym między związkowcami a resortem sprawiedliwości. Nowa ustawa modernizacyjna, jak zapisano, skupiać ma się m.in. na uposażeniach funkcjonariuszy i pracowników oraz poprawie warunków pełnienia służby i pracy.

Czas na konkrety

Do resortu finansów w połowie września trafić miał "ostateczny apel", dotyczący modernizacji Krajowej Administracji Skarbowej na kolejne lata, wzorem programów które wprowadzane są w innych służbach, a także odmrożenie kwot z poprzednich lat (w KAS trwa bowiem program modernizacji, ale w tym roku funkcjonariusze SCS i pracownicy nie otrzymali zakładanych nim podwyżek). Mundurowi (ale nie tylko) chcą jak najszybciej poznać m.in. konkretne kwoty, które przeznaczoną mają zostać na motywacyjny system wynagrodzeń i inwestycje. 

Jak podkreślają związkowcy z ZZ Celnicy PL, jest to już trzecie wystąpienie w tej sprawie do szefa tego resortu i zgodnie z zasadą "do trzech razy sztuka" - już ostatnie. Kolejnym krokiem ma być protest. Czas na spotkanie dali ministrowi finansów do końca miesiąca i - jak widać - ostrzeżenie to podziałało. Rozmowy między związkowcami a szefem KAS, Magdaleną Rzeczkowską, zaplanowano na 30 września. Dowiedzą się wtedy zapewne m.in. czy ministerstwo zdecyduje się - wzorem MSWiA - podpisać z nimi porozumienie, które zagwarantuje podwyżki w KAS "na zbliżonym poziomie, co w innych formacjach i zagwarantuje także przyjęcie kolejnej modernizacji dla KAS oraz wyrównanie zamrożonych kwot z obecnej uchwały modernizacyjnej (na lata 2020-2022 - przyp. red.)". 

Jak widać, choć MSWiA udało się oddalić - przynajmniej na razie - wizję protestu w podległych jej formacjach, to na taki krok zdecydować mogą się inne służby. Czy tak się stanie, możemy przekonać się już w ciągu niecałych 48 godzin.

MR

Reklama
ReklamaInfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Bolo
piątek, 1 października 2021, 21:16

Bo gdyby wszystkie służby mundurowe podlegały pod jednego ministra nie byłoby problemu.

Joł
piątek, 1 października 2021, 19:20

Straż miejska to jest przykład służby. 17 lat w służbie 2700 na rękę i zero szans na podwyżkę. Są do wszystkiego i do niczego. Obywatele jęczą a policjant w pierwszym ma ponad 3

Psychiatria
piątek, 1 października 2021, 18:11

Znowu w KAS powiedza ze potrzeba na szczepionki jak przez dwa lata ostatnio zamrozono podwyzki, nagrody

DARO
piątek, 1 października 2021, 18:07

A gdzie podwyżki dla żołnierzy MON. Ich już nikt nie widzi

Nie martw się, będą
sobota, 2 października 2021, 01:09

Wojsko nawet gdyby nie dostało nic to i tak miało by z 1.000 PLN więcej niż policja, dodatkowo wyższe emki, odprawy, dodatki, mieszkaniówki, słowem wszystko, więc spokojnie, jak zwykle dostaniecie więcej

piątek, 1 października 2021, 19:24

Żyj służba to zaszczyt bezcenne

S
piątek, 1 października 2021, 16:52

Każdy kto jest w SW sam skazał siebie na 25 lat pozbawienia wolności.Wchodzisz do pracy i przez 12 godzin nie masz kontaktu ze swiatem. A do tego smród i trzeba się użerać z osadzonymi "bo im sie wszystko należy ".Wiec niech nikt nie mówi ze któraś ze służb ma gorzej

Jest opcja, naprzód
sobota, 2 października 2021, 01:13

Co ty wogóle porównujesz pobyt jako strażnik z osadzonym, naprawdę grubo pojechane, ciężka robota ale każda służba nie leży i pachnie, więc jak jest tak ciężko zawsze możesz się przenieść

Tweets InfoSecurity24