Związkowcy po spotkaniu w MSWiA: podwyżki do 10 kwietnia; uwagi do superustawy zostaną uwzględnione

25 marca 2020, 16:11
MSWiA_1
Fot. MSWiA

"Do dnia 10 kwietnia na konta funkcjonariuszy trafią pieniądze z wyrównania liczonego od dnia 1 stycznia. Warunkiem wypłaty będzie uchwalenie ustawy budżetowej na piątkowej sesji Sejmu" – poinformowało Biuro Prasowe Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych. Jak zapewnić miał podczas spotkania wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, uwagi jakie do przygotowanego przez resort projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych podnoszą związkowcy "zostaną niezwłocznie uwzględnione po złożeniu ich w formie pisemnej". 

Spotkanie, które wczoraj odbyło się w MSWiA, jest efektem publikacji przez resort projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych. To w tym obszernym akcie prawnym ministerstwo zawarło m.in. przepisy dotyczące wypłaty dodatku przedemerytalnego czy wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jednak zaproponowane rozwiązania przez mundurowych związkowców uznane zostały za niezgodnie z wcześniejszymi ustaleniami, więc obie strony spotkały się, by porozmawiać o ostatecznym kształcie przepisów. 

Z informacji jakie przekazało Biuro Prasowe FSS SM wynika, że "uwagi związkowców zostaną niezwłocznie uwzględnione po złożeniu ich w formie pisemnej, tak by nie było już żadnych wątpliwości". Takie zapewnienie miał złożyć wiceszef MSWiA Maciej Wąsik.

Spotkanie było konieczne, ponieważ kilka propozycji, jakie znalazły się w projekcie ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych zaniepokoiło Federację Związków Zawodowych Służb Mundurowych.  

fragment komunikatu FZZ SM

Najwięcej uwag zgłoszonych przez Federację dotyczy – jak wynika z komunikatu - świadczenia motywacyjnego, którego celem jest zatrzymanie w służbie najbardziej doświadczonych funkcjonariuszy, który nabyli już prawa emerytalne. Związkowcy chcieli by z projektu usunięto przepisy zagrażające powszechności przyznawania tego dodatku. Zdaniem mundurowych "opinia bezpośredniego przełożonego mającego decydować o przyznaniu świadczenia motywacyjnego na podstawie stopnia trudności, złożoność i sposobie realizacji zadań wykonywanych przez funkcjonariusza oraz o efektach jego pracy nie daje gwarancji zachowania obiektywizmu". Jak podkreślają, jest to sprzeczne z wcześniejszym deklaracjami szefa MSWiA Mariusza Kamińskiego, który wielokrotnie mówił o tym, że dodatek będzie miał charakter powszechny.

Związkowcy zaproponowali, by wykreślić z ustawy elementy subiektywnej oceny a opinię bezpośredniego przełożonego zastąpić opinią sformalizowaną, o której mowa w art. 35 ustawy o Policji i analogicznych zapisach w ustawach o SG i PSP, czyli opinią, od której funkcjonariusze mogą się odwołać. Po takiej korekcie, o przyznaniu świadczenia motywacyjnego decydowałyby staż służby, niekaralność i pozytywna opinia służbowa.

fragment komunikatu FZZ SM 

Zgodnie z tym, co w rozmowie z InfoSecurity24.pl zapowiadał Rafał Jankowski, przewodniczący FZZ SM, mundurowi pytali też ministra o przepis dotyczący otrzymywania ekwiwalentu w zamian za wyżywienie w okresie od 1 listopada do 31 marca. Zgodnie z projektem mundurowi pełniący służbę z użyciem pojazdu takiego dodatku nie mogliby otrzymać. "O jaki <<pojazd>> konkretnie tu chodzi i kto go w projekcie umieścił wbrew wcześniejszym uzgodnieniom, wyjaśnić się nie udało" – pytają w komunikacie związkowcy. Jak podkreślają "ważniejsze jest jednak to, co zadeklarował minister – <<pojazd>> zostanie usunięty".

Minister nie zgodził się natomiast z zarzutem Federacji jeśli chodzi o niekonstytucyjność art. 6 ust. 1, ograniczającego prawo do ekwiwalentu pieniężnego za jeden dzień niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego lub dodatkowego (art. 115a ustawy o Policji oraz odpowiedni w ustawie o SG) w stosunku do funkcjonariuszy zwolnionych ze służby przed dniem 6 listopada 2018 r.

fragment komunikatu FZZ SM

Jak czytamy w komunikacie, "z zastrzeżeniami związkowców spotkały się też niektóre zapisy w katalogu przewinień dyscyplinarnych i kar dyscyplinarnych". Mundurowi krytycznie odnieśli się również do innego projektu dotyczącego rozkładu czasu służby policjantów. Jak zauważają "w nowym brzmieniu § 9 regulującym sposób udzielania czasu wolnego w zamian za nadgodziny i za służbę w dniu wolnym nie ma już zapisu, który w zamian za służbę pełnioną w dniu wolnym od służby przewiduje dzień wolny w innym dniu tygodnia (obecny § 9 ust. 3)". Jak poinformowano, podczas spotkania zgłoszono też postulaty dotyczące specustawy, a konkretniej zapisów jakie znaleźć mają się w jej nowelizacji. Chodzi m.in. o doprecyzowanie kwestii związanych z zachowaniem 100 proc. uposażenia w związku z kwarantanną będącą konsekwencję realizacji obowiązków służbowych, zaliczenia do wymiaru czasu służby całego czasu przebywania w systemie skoszarowania.

Okazuje się też, że w związku z trwającą pandemią, niektóre sprawy będą musiały poczekać na załatwienie dłużej niż pierwotnie zakładano. "Na pierwszym planie pojawiły się takie kwestie, jak art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym, czy program rozwoju na lata 2021 – 2024" – piszą związkowcy. Jak dodają, "w obecnej sytuacji trudno rozmawiać o rozwiązaniach konkretnych, zwłaszcza w kontekście finansowym, nie wiedząc w jakiej sytuacji znajdzie się gospodarka naszego po zakończeniu epidemii". Jeśli chodzi jednak o kwestie finansowe, jak zapewnił wiceszef MSWiA Maciej Wąsik, "tegoroczna podwyżka uposażeń funkcjonariuszy zostanie zrealizowana zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami". Pieniądze na kontach funkcjonariuszy mają znaleźć się do 10 kwietnia wraz z wyrównaniem od 1 stycznia. Jak jednak podkreślono, "warunkiem wypłaty będzie uchwalenie ustawy budżetowej na piątkowej sesji Sejmu".

DM 

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 37
Ela
czwartek, 26 marca 2020, 06:34

A perspnel medyczny kiedy dostanie podwyzki

Ja
czwartek, 26 marca 2020, 12:02

Dostał niedawno

hgy
środa, 25 marca 2020, 23:50

Gdzie są moje komentarze???? Cenzura????

Gucio
środa, 25 marca 2020, 23:39

ar.15a czekacie aż powymieramy?

Yut
środa, 25 marca 2020, 23:29

Policjant za to tylko że będzie przychodzil do pracy po 28,5roku służby będzie dostawał 2000zł miło oceny dostatecznej z opini służbowej tego żądają związkowcy "obligatoryjnie". To skandal i kpina! To grabież w biały dzień pieniędzy podatników przez policję!

Zaciekawiony....
środa, 25 marca 2020, 18:39

A jeśli chodzi o nadgodziny.... Ktoś, coś ma jakąkolwiek wiedzę na ten temat, jakieś nowe ustalenia w tej sprawie zapadły? Z tego co wiem to miały być wypłacone do końca marca, czyli to już niebawem a tu ani widu, ani słychu.....

PeKa82
czwartek, 26 marca 2020, 16:02

W SOP już wyplacili ale policjanci ponoć nas nie lubią?

Dalej zaciekawiony.....
czwartek, 26 marca 2020, 07:45

Dzięki Koledzy za odpowiedź, jeszcze tylko pytanie czy w Waszych KPP /KWP już coś płacili? Bo w mojej jednostce kogo nie zapytam o wypłatę nadgodzin to każdy jakoś tak nerwowo reaguje i nie ma skąd się dowiedzieć ;)

PSP Łódź
środa, 25 marca 2020, 22:13

W Łodzi już wypłacili

MK
środa, 25 marca 2020, 22:05

Niby do piątku mają wypłacić. W SW zapłacili w tamtym tygodniu.

Pit
środa, 25 marca 2020, 20:28

W biosg już wypłacili.

Aaaa
środa, 25 marca 2020, 20:26

Mało Ci podwyzek , wystarczy ....

Sikawkowy
środa, 25 marca 2020, 20:05

Do czwartku mają płacić za nadgodziny w psp podkarpacie

Strazak
środa, 25 marca 2020, 21:29

Nadgodziny płacą z wakatów

Wrrrrrrrr
środa, 25 marca 2020, 20:57

Wy jednej rzeczy nie widzicie drodzy Panstwo. Bez Policji te Panstwo nie istnieje. Ileż to nowych obowiązków jest nakładanych na tych ludzi. Gdzie jest wojsko pytam. Gdzie? W telewizji WOTY na pokaz kilka kartonów rozladuja przed Szpitalem. Brawo, to się chwali. Ale gdzie te małe jednostki Policji mają wsparcie jak wakatów mnóstwa a jednostki wojskowe wokół? Chociażby Orzysz,Pisz,Biała Piska. Nie ma możliwości sprawdzić samemu osoby objęte kwarantanną a to wielka bieda Naszego całego społeczeństwa.

Damian
czwartek, 26 marca 2020, 10:11

Kolego zgodzę się z tobą gdzie są te wspaniałe oddzialy Macierewicza tak chwalone i pochłaniające mln zł. Wyjdzie 20 dziadów paczki rozdawać i cała tv aż huczy, a o policji i PSP cisza.

WOT
czwartek, 26 marca 2020, 12:37

Dziadu nawet tyle sam nie zrobisz.

J23
czwartek, 26 marca 2020, 09:50

Pełna zgoda

Policjant Inteligentny Elokwentny Sprawiedliwy
czwartek, 26 marca 2020, 06:00

"Bez policji te państwo nie istnieje" muszą być przecież kłamcy i mordercy, żeby złodzieje roztargnienia mieli kogo bronić morderstwo na komedii 3 lata więzienia za przekroczenie uprawnień, to znakomity przykład działań policji bez której to państwo nie istnieje.

Tymek
środa, 25 marca 2020, 23:31

Masz rację,kiedy w końcu ludzie to pojmą

Eer
środa, 25 marca 2020, 23:22

Dodatek 2 tyś zł za to że policjant będzie przychodzil tylko do pracy mimo że będzie miał ocenę dostateczną z opiniowania! To skandal i grabież pieniędzy podatników!

Wojak
środa, 25 marca 2020, 23:12

Wojsko nie ma uprawnień do działania na terenie kraju bez zgody rządu. Wierz mi kolego że my jako żołnierze chcielibyśmy działać żeby pomagać naszym bliskimi ale nie możemy. I to nas bardzo irytuje ale takie prawo.

Tweets InfoSecurity24