Wiceminister zaskoczony uwagami do zmian w art. 15a

8 grudnia 2020, 10:55
Wąsik Maciej MSWiA
Fot. MSWiA

W poniedziałek uwagi do roboczego projektu zmian w art. 15 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym zgłosił Zarząd Główny NSZZ Policjantów, czyli ostatni ze związków, którego dotyczą projektowane zmiany. Jak się okazało, i jak relacjonują sami związkowcy, reprezentujący Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wiceminister Maciej Wąsik miał być zaskoczony taką liczbą proponowanych zmian, które napłynęły nie tylko od policjantów, ale również strażników granicznych i strażaków. Niezależnie od nich jednak, projekt w art. 15 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym zostać miał już zgłoszony do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. 

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zebrało już komplet uwag dotyczących roboczego projektu zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym od związkowców. W poniedziałek, 7 grudnia, podczas spotkania Podzespołu Rady Dialogu Społecznego ds. Służb Mundurowych, NSZZ Policjantów przekazał wiceministrowi Maciejowi Wąsikowi, jak ocenia propozycje resortu spraw wewnętrznych i administracji. Jak informują policyjni związkowcy, plusem jest sam fakt, że ministerstwo zdecydowało się zająć sprawą art. 15a, problem jednak w tym, że roboczy projekt nie pokrywa się z ustaleniami z 2018 roku, które pozwoliły podpisać porozumienie kończące mundurowy protest. 

Pierwsza "policyjna" uwaga, z czterech, odnosiła się do mniej korzystnego wskaźnika, na podstawie którego, funkcjonariusze przyjęci do służby po dniu 1 stycznia 1999 r. będą mogli powiększać sobie emeryturę mundurową za pracę w cywilu poprzedzającą przyjęcie do służby. Za każdy rok tzw. okresów pracy cywilnej, doliczanych do wysługi emerytalnej w dokumencie przyjęto jednakowy wskaźnik zwiększenia podstawy wymiaru emerytury, tj. 1,3 proc. Związkowcy uważają, że powinien on wynosić 2,6 proc. Kolejna uwaga dotyczy pominięcia wykluczającego powiększenie emerytury mundurowej o lata pracy w cywilu po zwolnieniu ze służby, w przypadku nie osiągnięcia pełnej wysługi emerytalnej, czyli 75 proc. uposażenia. Natomiast trzeci komentarz odnosił się do warunku 25 lat służby, bez osiągnięcia którego doliczenie pracy z cywila w ogóle będzie niemożliwe. Czwarta, i ostatnia, uwaga to informacja, że likwidacja art. 15a powinna objąć wszystkich funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby w okresie od dnia 1 stycznia 1999 r. do dnia 31 grudnia 2012 r. Sprawy, na które uwagę zwrócił NSZZ Policjantów, pokrywają się więc z tym, co zgłosili już wcześniej związkowcy ze Straży Granicznej oraz Państwowej Straży Pożarnej. 

Wersja pandemiczna

Według związkowców z NSZZ Policjantów, sekretarz stanu MSWiA Maciej Wąsik był zaskoczony liczbą uwag wniesionych do projektu przez mundurowych. Poinformował również, że dokument w kształcie, który został zaprezentowany trafi do Sekretarza Stanu do Spraw Parlamentarnych w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Łukasza Szrajbera i zgłoszony zostanie do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

Wąsik zaznaczyć miał, jak relacjonują związkowcy, iż ma nadzieję, że dalsza współpraca między związkami a resortem, dotycząca zmian w art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym będzie konstruktywna i odpowiedzialna. Podkreślić miał również, iż ma świadomość, że projekt nie jest doskonały, a na jego kształt wpłynął kryzys spowodowany pandemią, ale każda racjonalna uwaga zostanie w procesie legislacji przeanalizowana i uwzględniona. Pytanie, ile ze zmian, o które wnoszą związkowcy, MSWiA uzna za racjonalne i na ile pozwoli wywołany pandemią koronawirusa kryzys, na który powołuje się wiceminister. 

Co ważne, MSWiA będzie musiało podjąć jeszcze inną ważną decyzję, dotyczącą tego, czy do projektu włączyć mundurowych ze Służby Więziennej i Służby Celno-Skarbowej. Nie bez powodu w spotkaniu nie tylko wzięli udział, ale również wypowiadali się wiceminister sprawiedliwości Michał Woś oraz wiceminister finansów Piotr Dziedzic oraz związkowcy z podległych tym resortom formacji. Woś, który już wcześniej w piśmie do MSWiA wsparł strażników więziennych w dążeniu do włączenia ich do zapisów dokumentu, zadeklarować miał, że Ministerstwo Sprawiedliwości będzie brało udział w pracach nad projektem. Innego zdania, jak to ujęli mundurowi z NSZZ Policjantów, miał być Piotr Dziedzic. "W jego ocenie, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej nie powinni być zaskoczeni zmianą, jaka w przepisach emerytalnych pojawiła się w roku 2003, ponieważ do systemu zaopatrzeniowego przyłączeni zostali dopiero od roku 2018" - piszą. Zgodnie jednak z relacją związkowców z Celnicy.pl, wiceminister zadeklarował, że sprawa jest otwarta jeżeli chodzi o dołączenie funkcjonariuszy SCS.

W jedności siła

Siłę mundurowych stanowią w tym przypadku zbieżne stanowiska i jedność. MSWiA może bowiem przeforsować zmiany w zaproponowanej wersji, ale wprowadzenie takich modyfikacji nie zakończy jednak tematu art. 15a ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym i nie zadowoli mundurowych. Szczególnie, jeśli sam wiceminister podkreśla, że projekt wyglądałby pewnie inaczej, gdyby nie kryzys spowodowany pandemią. 

MR

Reklama
Reklama
InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 96
Romek
środa, 9 grudnia 2020, 01:44

Powinni uporządkować wszystko, zakończyć reformę o jakiej mówili w 2010 roku a jaką w części wykonali w 2012 roku. Przecież druga część miała się wzorować na ustawie górniczej - czyli przywileje emerytalne tylko tym którzy stoją na pierwszej linii. U górników pozostawiono przywileje tylko dla prawdziwych górników pracujących pod ziemią. Skończyły się święte krowy siedzące na etatach sztygarów choć nigdy pod ziemią nie byli. Ustalono termin i do widzenia. Tak samo powinno być w mundurówce. Wziąć się za rozmundurowanie części towarzystwa. Te wszystkie komendy, odziały inspektoraty okręgowe jak i centralne, szkoły i ośrodki to rzesza ludzi przerzucająca papiery i nie mająca nic wspólnego z prawdziwą służbą z narażeniem życia. Podobnie niżej - działy kadr, finansowe, informatycy - ludzie nie mający nic wspólnego z pracą na tzw. pierwszej linii a korzystają z przywilejów mundurowych. Czym się różni praca księgowej w mundurówce od cywilnej. Cała sytuacja obraża tą drugą. Wąsik powinien przyjść na rozmowy z konkretna propozycją jak SLD z Millerem włącznie w 1994 roku gdy krzyczeli że mundurowi mają za dużo przywilejów i przyszli z kijem i marchewką. Obecnie powinno być podobnie - wypłacić cywila mundurowym wg. stawki jaką mają cywile za lata pracy a jednocześnie przywileje emerytalne i inne z tym związane dla tych na pierwszej linii a nie administracji.

1999-2012
środa, 9 grudnia 2020, 00:28

Przed pracą w resorcie łożyłem 10 lat na system emerytalny, z tych naszych pieniązków były płacone emerytury, te środki wpływały do kasy Państwa, teraz chciałbym mieć pewność ze to mi nie przepadnie, podlegamy pod ZER, nie ZUS, więc najbardziej racjonalne jest usunięcie litery "a" z art.15 i zrównanie nas z kolegami przyjętymi przed 1999.

Lucek
środa, 9 grudnia 2020, 00:21

Oby w dobrą stronę Panie Ministrze, obyśmy to my się miło zaskoczyli, tego nam wszystkim życzę

Ryniek
środa, 9 grudnia 2020, 00:19

Powiem coś mało popularnego, jestem daleki od politykowania, ale jeżeli ten Rząd nie zmieni art.15a to już żaden inny, przypomnijcie sobie ostatnie 20 lat, myślę ze musimy walczyć i twardo przez nasze Związki negocjować żeby zrównano wszystkich przed i po 1999, bez podziału na 99, 99-03, 03-12, żeby w końcu był ujednolicony i uporządkowany system a nasze składki i lata pracy bezpieczne, bo wiadomo ze kolejne ekipy mogą nam wymyślić praktycznie wszystko.

Olo
czwartek, 10 grudnia 2020, 10:00

Sam robisz podziały. Wszyscy chcą, my po 13 też. Wy 03-12 przykleiliście się do 99-03 - nam nie, ale wam się należy. Te podziały to nic innego jak wchodzące ustawy więc albo wszystkim albo tylko tym co rząd uważa że należy dać.

Policjant
wtorek, 8 grudnia 2020, 23:19

Mam przpracowane 32 lata w tym 12lat służby, lat życia 53 .....I tylko dlatego że w mundurze służę od 2008 roku mam być przez swoich okradziony na starość....No tak zawsze mogę pracować do śmierci...SKANDAL!!!!!!!

Też zawiedziony
środa, 9 grudnia 2020, 17:46

Mam podobną sytuację jak Ty W przyszłym roku - marzec minie 13 lat służby ( PSP ) W cywilu zostawionych 22 lat skladkowe ! I to ma przepaść? Żenada!!!

seweryn
czwartek, 10 grudnia 2020, 10:47

Ja też podobnie-18 z cywila i 13 służby w SG. Ładnie na chcą potraktować za tamte wypracowane składki do ZUS i wciąż jeszcze trwającą służbę. Szacunek dla obywatela i mundurowego w pełnej krasie.

środa, 9 grudnia 2020, 14:48

Więcej pieniędzy zostanie w kieszeni jak weźmiesz emeryturę po 15 latach i dorobisz w cywilu do 65 roku życia. Będziesz miał 2 emki. zostało ci 3 lata w mundurze i 5 w zusie i łacznie biorąc 2 emerytury na emeryturze bedziesz miał wiecej (więcej niż by doliczyli %) i wtrakcie pracy w cywilu ( abędac już na emeryturze mundurowej też bedziesz miał wiecej)

Fusz 55
środa, 9 grudnia 2020, 17:00

Nie wiem skąd bierzesz te wyliczenia i rady. Człowiek ma 12 lat służby czyli przyjął się do niej w 2008r.Choćby pracował w cywilu jeszcze 100 lat żadnej drugiej emerytury nie dostanie.

Sierżant sztabowy SW
czwartek, 10 grudnia 2020, 15:15

A jakby ktoś taki zwolnił się ze służby (nie przechodzić na zaopatrzenie emerytalne) po przepracowaniu pow 15 lat mając ok 55-60 lat, czy wtedy biuro emerytalne musi przelać do ZUS-u wszystkie składki ubruttowione? Czy to nie byłaby lepsza opcja dla takiej osoby

Tweets InfoSecurity24