Reklama

Służby Mundurowe

W Straży Marszałkowskiej zmiana szefa. Komendant Leśnik kończy służbę

Od lewej: Wojciech Leśnik, Michał Sadoń. Fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński
Od lewej: Wojciech Leśnik, Michał Sadoń. Fot. Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej od wczoraj mają nowego szefa, a dokładniej - jak informuje Kancelaria Sejmu - pełniącego obowiązki komendanta. Nowym p.o. komendanta sejmowej służby został Michał Sadoń, dotychczasowy zastępca szefa formacji. Konieczność zmiany wynika z faktu zakończenia służby przez Wojciecha Leśnika. 

"W środę 15 kwietnia w gabinecie marszałek Sejmu Elżbiety Witek, z udziałem szefa Kancelarii Sejmu Agnieszki Kaczmarskiej, odbyła się uroczystość pożegnania odchodzącego na emeryturę komendanta Straży Marszałkowskiej Wojciecha Leśnika i powołania Michała Sadonia, dotychczasowego Zastępcy, na pełniącego obowiązki Komendanta" - poinformowała Kancelaria Sejmu. 

Michał Sadoń - jak informuje Kancelaria Sejmu - służbę w Straży Marszałkowskiej pełni od 2008 r. W lutym br. został powołany na stanowisko zastępcy komendanta SM. Ukończył studia z zakresu zarządzania bezpieczeństwem.

Przypomnijmy, odchodzący komendant zastąpił na stanowisku szefa SM płk. Piotra Rękosiewicza, który został odwołany na początku marca 2019 roku. Jak podawał portal tvn24.pl, decyzja ta miała mieć związek z tym, że sprzeciwiał się demontażowi tablicy PO pokazującej "układ Kaczyńskiego". Wojciech Leśnik ze Strażą Marszałkowską związany był od sierpnia 1991 r.

Straż Marszałkowska to umundurowana formacja podległa Marszałkowi Sejmu. Do jej zadań należy m.in. ochrona budynków Sejmu i Senatu, a także kontrola uprawnień do przebywania na terenie parlamentu. Strażnicy wykonują również zadania reprezentacyjne.

Zaledwie parę dni temu w życie weszły przepisy dopisujące Straż Marszałkowską do katalogu służb mundurowych, którym przysługuje tzw. mundurowa emerytura. 

DM

Komentarze