Szef NSZZP o policyjnej pracy w czasach epidemii. "Jest pełna mobilizacja"

27 marca 2020, 11:46
policja, telefon, koronawirus, fot .śląska policja
Fot. Śląska Policja

"Jesteśmy w tej chwili bardzo obciążeni służbą" - mówił w TVN24 Rafał Jankowski, przewodniczący Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów. Jak dodał, jest to bardzo trudny czas dla funkcjonariuszy policji, ale mundurowi robią to, czego oczekuje od nich społeczeństwo. 

Rafał Jankowski zwracał uwagę, że oprócz nowych zadań - jakie na policję zostały nałożone w ostatnim czasie - funkcjonariusze codziennie wykonują swoją "normalną" policyjną pracę. "Ciemna strona każdego z miast nie śpi. Przestępcy nie śpią" - mówił Jankowski.

Z informacji jakie przekazał szef NSZZ Policjantów wynika, że w tej chwili zarażonych koronawirusem jest 11 policjantów, a około 600 przechodzi kwarantannę. Jak dodał, można się spodziewać, że liczba mundurowych odbywających kwarantannę będzie większa, bowiem zdarzały się już takie sytuacje, że osoba zatrzymana informowała, że jest zarażona koronawirusem i wtedy policjanci muszą udać się na kwarantannę, a co za tym idzie jest ich mniej na ulicach.

Jankowski przypomniał też, że choć dziś każde ręce przydadzą się do pracy, a mundurowi składali ślubowanie mówiące o tym, że służbę wykonywać będą "z narażeniem zdrowia i życia", nie oznacza to, że mają to robić bez środków ochrony osobistej. "Razem z komendantem głównym policji codziennie podejmujemy działania by tych środków ochrony osobistej nie zabrakło w żadnej jednostce policji" – zapewniał szef policyjnych związkowców.

Jest pełna mobilizacja i wiemy, że jesteśmy w tej chwili ludziom potrzebni.

Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów

Szef NSZZP podkreślił też, że policjanci różnych pionów realizują dziś różne zadania. "Każdy z nas jest funkcjonariuszem policji i w razie potrzeby można mu przydzielić różne zadania. Wszyscy noszący ten niebieski mundur się z tym liczą" – dodał. Jak mówił, policjanci będą musieli podejmować działania, jeśli napotkają grupy powyżej dwóch osób. "Od tego jesteśmy, taka jest nasza rola. Tego oczekuje od nas społeczeństwo" – podkreślał.

Taki jest nasz apel. Zostańcie w domu. Nie narażajcie siebie i bliskich. Nie narażajcie na taką sytuację, żeby mogło zabraknąć służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na ulicach.

Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ Policjantów

TVN24/DM

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
e33
poniedziałek, 30 marca 2020, 15:27

Kiedy wreszcie przywrócenie do służby lekarzy funkcjonariuszy?Zwłaszcza teraz w okresie epidemii ale nie tylko, chodzi o właściwe zabezpieczenie opieki medycznej i akcji policyjnych a nie prowizorkę i wzywanie karetek z miasta. Etaty policyjnych lekarzy mundurowych poobcinane/polikwidowane...Za to bataliony psychologów policyjnych...Ktoś się tym wreszcie zajmie czy czekają aż policjanci zaczną padać jak muchy...

Byly
niedziela, 29 marca 2020, 12:45

Poczekajcie jak jednak wybory się odbędą, to dopiero wszyscy padną, zabezpieczenia,sprawdzenia,durne polecenia.Nie sądzę żeby do czasu wyborów zakończyła się historia z koronawirusie ,a znając realia poprzednich wyborów,dodatkowe obciążenia to życzę powodzenia.Wszystko i wszyscy padną na ryj. Kogo to jednak obchodzi przecież wybory muszą być.

Prewencja
sobota, 28 marca 2020, 22:05

Kryminalni w komisariatach? Siedzą i oglądają filmy, grają na komputerach. Kiedy powiesz im żeby jechali na kontrolę kwarantanny wyzywają i się obrażają że oni są od ważnych spraw. Żenada, wstyd i prostactwo. Kiedy wreszcie ktoś zacznie kontrować co robią wydziały kryminalne w komiasariatach? To co tam się dzieje to szok, spacery po galeriach, promocje w marketach budowlanych to ich żywioł. Jak się idzie do nich że jest ktoś do zatrzymania na gorąco to mówią że już swoje w tym roku zrobili.

Ywu
sobota, 28 marca 2020, 18:39

W mojej jednostce nie ma maseczek czy płynów dezynfekcyjnych a przełożeni zmuszają Policjantów do wzywania świadków bo trzeba statystyki, których ponoć nie ma zrobić.

Kolega kolegi
sobota, 28 marca 2020, 13:54

Czemu nie powiedział że funkcjonariusze którzy mówią prawdę o stanie i jakości służby w tym czasie są "wynagradzani" za to?

Tweets InfoSecurity24