Reklama

Straż Pożarna

Szef PSP żegna się ze służbą

bartkowiak andrzej komendant główny psp
Autor. MSWiA/Twitter

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak pożegnał się ze służbą. Funkcję szefa PSP piastował od ponad czterech lat. ” Jestem dumny, że mogłem dowodzić tak wspaniałymi ludźmi, którzy tworzą tę formację” - podkreślił generał.

„Funkcjonariusze i Pracownicy PSP, Słuchacze Szkół Pożarniczych, Druhowie OSP. Kończąc misję na stanowisku Komendanta Głównego PSP chylę czoła za trud Waszej służby i pracy. Jestem dumny, że mogłem dowodzić tak wspaniałymi ludźmi, którzy tworzą tę formację. Do zobaczenia” - napisał we wtorek na portalu X (dawny Twitter) gen. bryg. Andrzej Bartkowiak.

Gen. brygadier Andrzej Bartkowiak w fotelu szefa PSP oraz Szefa Obrony Cywilnej Kraju zasiadł na początku grudnia 2019 roku. Zastąpił wtedy gen. brygadiera Leszka Suskiego, który kierował formacją od końca 2015 roku. 

Czytaj też

O odwołanie generała brygadiera Leszka Suskiego u ministra Mariusza Kamińskiego zabiegać mieli m.in. strażaccy związkowcy. W środowisku mówiło się jednak, że personalna roszada w komendzie głównej PSP nie jest możliwa, dopóki wiceszefem MSWiA był Jarosław Zieliński. Komendant Suski od lat bowiem uważany był za bliskiego współpracownika ministra z Podlasia. Zmieniło się to w momencie, kiedy ministra Zielińskiego w kierownictwie MSWiA zastąpił Maciej Wąsik. Wtedy dla wielu stało się jasne, że dni generała Suskiego są policzone.

Co ciekawe, nominacja Andrzeja Bartkowiaka na komendanta głównego PSP była wtedy sporym zaskoczeniem dla strażackiego środowiska. Jego nazwisko nie pojawiało się bowiem na liście potencjalnych kandydatów na szefa PSP.

Czytaj też

Bartkowiak od lutego 2016 roku kierował komendą wojewódzką PSP w Poznaniu. Na stanowisku wielkopolskiego komendanta wojewódzkiego zastąpił odchodzącego na emeryturę nadbrygadiera Wojciecha Mendelaka. 

Andrzej Bartkowiak urodził się 19 czerwca 1972 r. w Gnieźnie. Służbę w PSP rozpoczął w 1996 r. w Komendzie Rejonowej Państwowej Straży Pożarnej w Wągrowcu. W 2003 roku ukończył Szkołę Aspirantów PSP w Poznaniu, a następnie Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, gdzie na Wydziale Pedagogiki uzyskał najpierw tytuł licencjata (2006 r.), a potem tytuł magistra (2008 r.). W 2014 r. ukończył studia podyplomowe w Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie.

Czytaj też

Na początku maja 2022 roku, podczas Centralnych Obchodów Międzynarodowego Dnia Strażaka został mianowany na stopień generała brygadiera przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze