Straż Pożarna
Strażaków OSP czekają zmiany. Posłowie poparli przepisy przygotowane przez MSWiA
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o ochotniczych strażach pożarnych. Regulacja wprowadza m.in. świadczenie ratownicze dla strażaków, którzy przez co najmniej 25 lat - w przypadku mężczyzn i 20 lat - w przypadku kobiet brali czynny udział w akcjach ratowniczych. Teraz przepisy trafią do Senatu.
Za przyjęciem ustawy głosowało 437 posłów, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Wcześniej posłowie przyjęli kilka poprawek opozycji. Jedna z nich umożliwia ministrowi SWiA zawarcie umowy, które będą skutkowały dodatkowymi świadczeniami dla strażaków-ratowników OSP. Chodzi w szczególności o zniżki dla strażaków-ratowników OSP na przejazdy środkami transportu publicznego oraz udział w przedsięwzięciach kulturalno-oświatowych i sportowych. Kolejna poprawka zakłada przyznanie - w uzasadnionych przypadkach - dodatkowego świadczenia. Będzie je przyznawał minister SWiA.
Poparcie zyskała także poprawka dotycząca legitymacji, która służyłaby do identyfikacji i korzystania z dodatkowych świadczeń. Otrzymywaliby ją zarówno strażacy-ratownicy OSP, oraz osoba posiadająca uprawnienie do świadczenia.
Posłowie odrzucili większość, zarówno poprawek, jak i wniosków mniejszości zgłoszonych przez opozycję. Wśród nich znalazła się poprawka dotycząca obniżenia wieku, od którego strażacy ochotnicy otrzymywaliby świadczenie, a także poprawka podwyższająca świadczenie do 300 zł.
#Sejm. Posłowie bez głosu sprzeciwu uchwalili ustawę o ochotniczych strażach pożarnych.
— Sejm RP (@KancelariaSejmu) December 2, 2021
Przebieg procesu legislacyjnego https://t.co/yesFfxLhzd.
Transmisja LIVEhttps://t.co/JA89qN9FhC. pic.twitter.com/bQGiim31Fh
Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych zakłada m.in. wprowadzenie świadczenia ratowniczego dla strażaków ratowników OSP, którzy przez co najmniej 25 lat (w przypadku mężczyzn) oraz 20 lat (w przypadku kobiet) brali czynny udział w działaniach ratowniczych lub akcjach ratowniczych. Świadczenie ratownicze będzie wypłacane w wysokości 200 zł miesięcznie przez Zakład Emerytalno-Rentowy MSWiA po osiągnięciu 65. roku życia (w przypadku mężczyzn) oraz 60. roku życia (w przypadku kobiet). Przy naliczaniu okresu czynnego uczestnictwa nie będzie wymagane zachowanie ciągłości wysługi lat w OSP. Świadczenie przysługiwać będzie także ratownikowi górskiemu (ochotnikowi z TOPR i GOPR).
Przepisy zakładają również wprowadzenie legitymacji strażaka ochotnika, która będzie umożliwiała korzystanie ze zniżek. Wzmocniona zostanie także ochrona prawna druhów ochotników. Uregulowane zostały też kwestie odszkodowań dla strażaków ratowników OSP i ich rodzin. Dotyczy to sytuacji uszczerbku na zdrowiu lub śmierci strażaka ratownika OSP lub poniesienia szkody w mieniu w związku z udziałem w działaniach ratowniczych. Projekt wprowadza również możliwość rozliczenia przez jednostki OSP kosztów dostaw energii elektrycznej według najkorzystniejszej taryfy.
Zgodnie z dokumentem zasłużonym druhom OSP prezydent RP będzie mógł nadać Krzyż św. Floriana. Z rąk ministra spraw wewnętrznych strażacy OSP otrzymywać będą wyróżnienia w postaci Odznaki Świętego Floriana "Za Zasługi dla Społeczności Lokalnej".
Czytaj też: Dodatkowe 67,5 mln złotych dla OSP
Teraz ustawa trafi do Senatu. Otwartą kwestią pozostaje stanowisko Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, który do przygotowanych przez MSWiA rozwiązań od początku odnosił się z dystansem, nie szczędząc krytyki niektórym z propozycji. Jednak nawet jeśli Senat wprowadzi do przepisów fundamentalne z punktu widzenia poprawki, z którymi nie będzie zgadzać się MSWiA, w Sejmie zapewne znajdzie się odpowiednia większość by je odrzucić i rządową propozycję obronić w założonym wcześniej kształcie.
Tak czy inaczej jedno jest pewne, Ochotnicza Straż Pożarna już niebawem, po zakończeniu prac w Senacie, podpisie prezydenta i publikacji w Dzienniku Ustaw, pierwszy raz w historii otrzyma dedykowaną sobie ustawę.
PAP/DM
Andrzej
Skąd taka różnica 25 i 20 lat? Jakieś nie równe traktowanie.