Reklama

Straż Pożarna

FlyEye, PERAD i U-GATE na ćwiczeniach Las 2021

Fot. Grupa WB
Fot. Grupa WB

Wchodzące w skład GRUPY WB spółki Flytronic i WB Electronics wzięły udział w ćwiczeniach Państwowej Straży Pożarnej Las 2021. Zaprezentowano na nich integrację radiostacji osobistej PERAD z załogowymi i bezzałogowymi statkami latającymi, jak też wykorzystanie osobistego systemu dowodzenia i obserwacji U-GATE do przyśpieszenia komunikacji, zachowania bezpieczeństwa i weryfikacji wykonania poleceń.

Ćwiczenia Państwowej Straży Pożarnej Las 2021 obejmowały jednoczesne wykorzystanie lotnictwa załogowego i bezzałogowego w wykrywaniu i zwalczaniu pożarów wielkopowierzchniowych. Przedstawiciele GRUPY WB uczestniczyli w ćwiczeniach przez trzy dni. Podczas operacji stanowisko operatora systemu bezzałogowego FlyEye ulokowano w sztabie dowodzenia przy stanowisku Koordynatora Operacji Lotniczych. Jednocześnie zamontowano radiostację osobiste PERAD w śmigłowcach należących do Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) oraz w samolocie gaśniczym Dromader.

Obraz ze stacji kierowania był wyświetlany na dużym ekranie. Ukazywał podgląd sytuacji z głowicy obserwacyjnej bezzałogowca i z kamer systemu U-GATE oraz jednocześnie lokalizację radiostacji PERAD. Operator FlyEye udostępniał możliwość komunikacji członków sztabu dowodzenia z użytkownikami wyposażonymi w urządzenia łączności GRUPY WB. 

Podczas ostatniego dnia realizowano loty od rana i scenariusz pożaru na wyspie. Przedstawiciel GRUPY WB wyposażony w radiostację PERAD i urządzenie U-GATE został wraz ze strażakami wysłany łodzią na akcję gaśniczą i ratunkową. Jednocześnie zespół systemu bezzałogowego FlyEye wyposażony w mobilną stację nadawczo-odbiorczą przemieścił się z innym oddziałem straży pożarnej w okolice jeziora. Zademonstrowano tym samym przekazywanie kontroli między różnymi stacjami kierowania bezzałogowcami.

image
Fot. Grupa WB

Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej (PSP) dokonywali podglądu miejsca pożaru z powietrza oraz koordynacji działań lotniczych i naziemnych przy wykorzystaniu radiostacji z funkcją lokalizacji położenia. Ostatniego dnia ćwiczenia dowodzenie akcją odbywało się już ze stanowiska dowodzenia systemu bezzałogowego FlyEye. 

Strażacy, jak ocenia Grupa WB, mogli ocenić skalę pożaru przez pomiary obszarów zapożarowania, weryfikować także wykonanie poleceń. Zastosowanie bezzałogowca pomóc miało w szybkim rozpoznawaniu osób i pojazdów zaangażowanych w operację Las 2021.

Przedstawiciele PSP uzyskali możliwość, jak dodaje Grupa WB, dokładnego wskazania miejsca działania, z podaniem koordynatów. Wykorzystanie osobistego systemu dowodzenia i obserwacji U-GATE dać miało dowodzącym akcją możliwość oceny sytuacji z punktu widzenia osoby na miejscu (pomogła w tym zaimplementowana w urządzeniu tzw. rzeczywistość rozszerzona) i reakcji na działanie na niskim szczeblu. 

Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze