Reklama
Reklama

„Dostrzegamy taką sytuację, w rozmowach z partnerami z sił zbrojnych, że w czasie »W«, niestety trzeba się będzie liczyć z tym, że potencjał – szczególnie w przypadku ochotniczych straży pożarnych - ulegnie zmniejszeniu” – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl, podczas II Kongresu Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej – Odporność 2024, st. bryg. Mariusz Lenartowicz, dyrektor Biura Ochrony Ludności Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Pytany o to o jakich liczbach mowa tłumaczy, że analizy wciąż trwają. Jak przekonuje, „dziś nie jest doprecyzowany jeszcze ten próg wiekowy, który będzie decydował o tym w jakiej kategorii wiekowej osoby trafią do sił zbrojnych”. Dodaje, że „szacunkowo możemy mówić o przedziale od 10 do 20 proc, tych sił, które pozostaną do realizacji zadań obrony cywilnej”.

Reklama
Reklama

Komentarze (4)

  1. Z firmy

    Przecież strażacy OSP w wieku do 50 lat, zostaną w pierwszym rzędzie powołani do wojska! A nie można ich wyreklamować/wyłączyć/ z tego obowiązku, w myśl obecnych przepisów. Zatem to są mrzonki, o iule sytem prawny się nie zmieni.

  2. Wojtek D

    Problem będzie z dowódcami i kierowcami. Umożliwienie wyłączenia z urzędu strażaków OSP po 50 roku życia niewiele zmienia, zwłaszcza jeśli nie jest realizowane.

  3. gnagon

    A zauważą liczne w naszym kraju agencje ochrony? Za dekadę, dwie?

  4. Norman

    Do tego aby szybko zdobyć potencjał OC trzeba zamówić do OSP karetki 4x4 i przeszkolić w ratownictwie całość składu oraz szkolić i wyposażyć jednostki w sprzęt przeciwchemiczny , agregaty prądotwórcze, mobilne kontenerowe stacje uzdatniania wody łącznie z odkarzaniem chemicznym, kuchnie polowe kontenerowe.Bez nakładów finansowych a tak chce PO obrona cywilna to tylko przekładanie ludzi z jednej tabeli do drugiej. Każde miasto powinno mieć zapasy strategiczne wody butelkowanej, żywności długoterminowej puszkowanej (25 lat) śpiworów i środków medycznych na 30 dni.Bez środków pieniężnych każdy zamysł to mżonka jak nasze stęchłe bunkry..a wystarczy wymóg budowania parkingów podziemnych z wzmocnionego żelbetu z możliwością wstawiania ścian grodziowych do wjazdu i wpięcia systemu przenośnej filtrowentylacji i ustandaryzowanej końcówce np.otwór w ścianie parkingu podziemnego fi 200mm z szybkozłączką do ustandaryzowanej pompy powietrza filtrowentylatora

Reklama