Reklama

Straż Pożarna

Fot. Flickr MSWiA

18 samochodów za ponad 16 mln złotych. Lubuska OSP doposaża remizy

Oddział Wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze kupił 18 średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych. Łącznie zamówienie kosztować będzie ponad 16 mln złotych, a pojazdy trafią do jednostek OSP woj. Lubuskiego. Samochody dostarczy kielecka firma Moto-Truck.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa 18 sztuk fabrycznie nowych średnich samochodów ratowniczo-gaśniczych z napędem 4x4. Pojazdy zostały kupione w ramach projektu „Tworzenie systemu ratownictwa i ochrony przed pożarami, powodziami i innymi zagrożeniami poprzez doposażenie OSP w samochody ratowniczo-gaśnicze i specjalistyczny sprzęt ratowniczy – etap II” realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego - Lubuskie 2020.

Zamawiający wymagał by samochody zostały dostarczone do Ochotniczych Straży Pożarnych w 18 gminach województwa Lubuskiego. Wszystkie pojazdy oraz elementy wyposażenia muszą spełniać też warunki określone w dokumencie „Standard wyposażenia średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego (GBA), przeznaczonego dla jednostki OSP ujętej w zbiorczym planie sieci jednostek OSP przewidzianych do włączenia do KSRG”.

Średnie samochody ratowniczo gaśnicze trafią do OSP w gminach: Cybinka, Bytnica, Bledzew, Witnica, Maszewo, Siedlisko, Trzciel, Dobiegniew, Słońsk, Zbąszynek, Sława, Czerwieńsk, Sulechów, Małomice, Iłowa, Trzebiel, Jasień i Lipinki Łużyckie.

Lubuskie OSP wybierało spośród dwóch złożonych ofert. Finalnie oferta złożona przez Szczęśniak Pojazdy Specjalne okazała się zbyt droga, a co za tym idzie to Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe MOTO-TRUCK Leszek Chmiel z Kielc otrzymało kontrakt na realizację dostaw. Umowę, kończącą postępowanie, podpisano 7 sierpnia. Wartość zamówienia to 16 284 855,60 złotych brutto.

Nie tylko samochody

Warto przypomnieć, że zmienione w ostatnich dnaich przepisy, gwarantują jednostkom OSP dofinansowanie w wysokości 82 mln złotych. Jak podkreślało MSWiA, nowelizacja ustawy o ochronie przeciwpożarowej pozwoli na przekazanie pieniędzy ochotniczym strażom pożarnym. Aby je dostać, jednostka OSP będzie musiała złożyć wniosek o dodatkowe fundusze. Będą one mogły być wykorzystane na propagowanie zasad udzielania pierwszej pomocy, organizację przedsięwzięć oświatowo-kulturalnych, popularyzację sportu i kultury fizycznej związanych z ochroną i prewencją przeciwpożarową.

Pierwotnie w toku prac w Sejmie, „przez przypadek” posłowie przegłosowali poprawkę, zgodnie z którą to nie MSWiA, a jednostki finansujące OSP (a więc samorządy) miały rozdzielać dotację. Zapis ten jednak dość szybko poprawiono w Senacie, a Prezydent podpisał ustawę w pierwotnie zaproponowanym kształcie.

DM

Reklama

Komentarze

    Reklama