Reklama

Straż Graniczna

Robot pirotechniczny PIAP GRYF dla placówki SG w Szymanach

Robot PIAP Gryf może współpracować z urządzeniem rentgenowskim składającym się z generatora promieniowania oraz ekranu.
Robot PIAP Gryf może współpracować z urządzeniem rentgenowskim składającym się z generatora promieniowania oraz ekranu.
Autor. Łukasiewicz - PIAP

Robot pirotechniczny PIAP GRYF jest wykorzystywany przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, którzy na co dzień pełnią służbę na terenie Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Sprzęt trafił do Zespołu Interwencji Specjalnych SG. 

Reklama

Mobilny robot pirotechniczny został przekazany 26 października 2022, jednak dopiero niedawno zakończono cykl szkoleń. Jak podkreśla rzecznik komendanta warmińsko-mazurskiego oddziału Straży Granicznej, mjr Mirosława Aleksandrowicz, "sprzęt pozwala na prowadzenie zdalnej neutralizacji oraz rozpoznania pod kątem zagrożenia obiektów, terenu i środków transportu. Cechą szczególną tego robota jest doskonała manewrowość, która pozwala dotrzeć do trudno dostępnych miejsc".

Reklama

Robot pirotechniczny PIAP GRYF trafił do Zespołu Interwencji Specjalnych SG. Dostarczony sprzęt to najnowsza, cyfrowa wersja, średniego (48 kg) robota pirotechnicznego. Do mundurowych z SG trafiła wraz z niezbędnym wyposażeniem potrzebnym do montażu akcesoriów dodatkowych, takich jak uchwyt do urządzenia RTG i uchwyt do strzelby gładkolufowej. Dodatkowo na wyposażenie robota dostarczony został bank narzędzi z wybijakiem do szyb, nożycami do cięcia kabli i przebijakiem do opon.

Mobilny robot pirotechniczny PIAP GRYF przystosowany jest do prowadzenia działań neutralizacyjnych związanych z użyciem przedmiotów i urządzeń niebezpiecznych, w tym materiałów wybuchowych. Przy jego użyciu można w bezpieczny sposób rozpoznać, podjąć i przetransportować podejrzany przedmiot do miejsca jego neutralizacji. W skrajnych sytuacjach neutralizacja może zostać zrealizowana na miejscu ujawnienia niebezpiecznego ładunku z wykorzystaniem akcesoriów robota.

Reklama
Autor. Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP

Hybrydowy układ napędowy robota umożliwia sprawne poruszanie się po każdej nawierzchni, w zróżnicowanym terenie, a także w budynkach (w tym pokonywanie schodów). Koła robota mogą być szybko zdemontowane, co dodatkowo zmniejsza jego gabaryty i tym samym ułatwia prowadzenie akcji w wąskich przestrzeniach np. na pokładzie statku powietrznego. 

Robot został wyposażony m. in. w kamery jezdne z oświetlaczami IR (podczerwieni) do użytku w dzień i w nocy, kamerę o wysokiej rozdzielczości, wyposażoną w zoom optyczny o 33 krotnym powiększeniu oraz kamerę chwytakową ułatwiającą podejmowanie przedmiotów niebezpiecznych. Sterowanie odbywa się za pomocą nowoczesnego i poręcznego panelu sterownia, a wyszkolony funkcjonariusz z jego pomocą może z bezpiecznej odległości ocenić zawartość podejrzanego ładunku czy bagażu oraz innych potencjalnie niebezpiecznych przedmiotów.

Artykuł sponsorowany, partner publikacji: Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP

Reklama

Komentarze

    Reklama