Reklama

Straż Graniczna

"Kontrakt" na granicę. W pierwszym miesiącu naboru do SG zgłosiło się kilkadziesiąt osób

Autor. Podlaski Oddział Straży Granicznej

Mija pierwszy miesiąc, od kiedy w Straży Granicznej ruszył nabór do nowego rodzaju służby w formacji – służby kontraktowej. Jak się okazuje, w tym czasie do Podlaskiego i Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zgłosiło się już kilkadziesiąt osób. Co więcej, w obu Oddziałach rozpoczęto już postępowanie kwalifikacyjne wobec kandydatów – łącznie dotyczy ono blisko 40 osób, z czego część z nich to emerytowani funkcjonariusze zarówno Straży Granicznej, jak i innych służb m.in. Służby Więziennej, Policji, czy żołnierze Wojska Polskiego.

Nabór do nowego rodzaju służby w Straży Granicznej ruszył 22 stycznia. Wraz z rozpoczęciem naboru, decyzją komendanta głównego SG generała dywizji Roberta Bagana określono przewidywaną na ten rok liczbę przyjęć. Łącznie ma to być 500 osób, z czego w Podlaskim Oddziale Straży Granicznej do 350 osób, w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej do 100 osób oraz w ośrodkach szkolenia Straży Granicznej oraz w Wyższej Szkole Straży Granicznej do 50 osób.

Reklama

Od rozpoczęcia naboru mija właśnie miesiąc, więc InfoSecurity24.pl postanowiła zapytać zarówno w Podlaskim, jak i w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej o liczbę chętnych. „W ciągu pierwszych tygodni od momentu ogłoszenia rozpoczęcia naboru mieliśmy dużo telefonów od osób zainteresowanych i deklarujących chęć podjęcia służby właśnie w służbie kontraktowej” – poinformowała redakcję rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Katarzyna Zdanowicz.

„W sumie zgłosiło się do nas ponad 60 osób deklarujących chęć podjęcia służby w formie służby kontraktowej, z czego postępowanie kwalifikacyjne zostało już rozpoczęte w stosunku do 18 osób. Około połowa chętnych do służby kontraktowej są to emerytowani funkcjonariusze zarówno Straży Granicznej, jak i innych służb np. Służby Więziennej” – przekazała major Zdanowicz.

    Z kolei Wojciech Kopeć z zespołu prasowego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej poinformował InfoSecurity24.pl, że od rozpoczęcia naboru w NOSG przyjęto 19 podań do służby kontraktowej. „Postępowanie kwalifikacyjne rozpoczęto w stosunku do wszystkich chętnych, którzy złożyli wymagane do rekrutacji dokumenty” – podkreślił.

    Dodał przy tym, że kandydaci są w różnym wieku, a wśród nich znajdują się również byli funkcjonariusze Straży Granicznej. Wśród chętnych są też byli funkcjonariusze ze Służby Więziennej, wojska oraz Policji. „Wstępnie termin szkolenia dla kandydatów, oczywiście po przyjęciu do służby, został zaplanowany na miesiąc kwiecień 2025 roku” – zaznaczył Wojciech Kopeć.

    Reklama

    Jak zapewnia, w rozmowie z redakcją rzecznik komendanta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej mjr SG Katarzyna Zdanowicz, procedura przyjmowania osób chętnych do służby kontraktowej jest bardzo prosta. „Oprócz złożenia dokumentów, w jej skład wchodzi rozmowa kwalifikacyjna połączona ze sprawdzianem wiedzy ogólnej, test sprawności fizycznej i badanie psychologiczne” – wymieniła major.

    „Kandydaci będą też objęci postępowaniem sprawdzającym określonym w przepisach o ochronie informacji niejawnych. Po komisji lekarskiej, która ustali ich zdolność fizyczną i psychiczną do służby, nowo przyjęci funkcjonariusze zostaną skierowani na szkolenie podstawowe (25 dni roboczych) w komendzie Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku, by po nim podjąć już swoje obowiązki w bezpośredniej ochronie granicy państwowej” – przekazała.

      Według założeń formacji głównym zadaniem nowo przyjętych funkcjonariuszy w służbie kontraktowej będzie fizyczna ochrona granicy państwowej, w szczególności na odcinkach zagrożonych nielegalną migracją, ale też konwojowanie i doprowadzanie osób, zabezpieczanie przejść granicznych i działania w pododdziałach zwartych. „O przyjęcie do służby kontraktowej mogą ubiegać się też osoby bez średniego wykształcenia, o ile posiadają specjalistyczne kwalifikacje, uprawnienia, doświadczenie zawodowe lub umiejętności potrzebne w Straży Granicznej” – zapewniła rzecznik komendanta Podlaskiego OSG.

      „Nowo przyjęci funkcjonariusze kontraktowi poniżej 26 roku życia i bez wysługi lat mogą liczyć na podstawowe uposażenie w wysokości około 6 tys. zł na rękę. Do tego dochodzi m.in. tzw. trzynastka, dodatek za wysługę oraz inne należności i świadczenia” – dodała mjr SG Katarzyna Zdanowicz.

      Reklama

      Warto w tym miejscu przypomnieć, że kontrakty w Straży Granicznej będzie można na czas od 3 do 5 lat. Pierwszy rok w tej służbie jest jednocześnie okresem próbnym. Docelowo – w ramach kontraktu – formacja chce zatrudnić nawet 2 tysiące funkcjonariuszy. „Planujemy w roku 2025 przyjąć do służby kontraktowej 500 funkcjonariuszy. Jeżeli chodzi o dalszą perspektywę, to chcemy mniej więcej zbudować ten potencjał do 2000 funkcjonariuszy” – podkreślał w październiku ubiegłego roku zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Tomasz Michalski.

      Więcej informacji na temat procedury przyjęcia do służby kontraktowej w Straży Granicznej znajduje się na stronie internetowej formacji. Można tam znaleźć m.in. informacje o normach sprawnościowych kandydatów oraz przykładowe pytanie do testu wiedzy.

      Reklama
      Reklama

      Komentarze

        Reklama