Straż Graniczna
Koniec wielokilometrowych kolejek na granicach? MSWiA uruchamia kolejne przejścia
”Podczas spotkania prezydium Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego zapadła decyzja o otwarciu kolejnych przejść granicznych i zmianie charakteru kilku już działających” - informuje Wydział Prasowy MSWiA. Zdaniem resortu, dzięki temu ruch na przejściach granicznych będzie odbywał się płynniej, a korki powstałe po przywróceniu kontroli na granicy wewnętrznej zostaną rozładowane. Rozporządzenie przewiduje też, że w szczególnych przypadkach komendant główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy w innych miejscach niż określone w dokumencie.
Zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych i administracji, granicę z Czechami będzie można przekroczyć na trzech nowych przejściach, a granicę z Litwą na dodatkowym przejściu w Ogrodnikach. Na czterech przejściach drogowych z Niemcami rozszerzony został zakres ruchu. Rozporządzenie obowiązuje od wczoraj.
Na granicy polsko-czeskiej będzie można przekroczyć granicę w trzech kolejnych miejscach - w Gołkowicach, Lubawce i Głuchołazach. Na tych przejściach drogowych będzie odbywał ruch osobowy i towarowy. Tym samym liczba miejsc, w których można przekroczyć granicę z Republiką Czeską zwiększa się do 18.
Do tej pory na granicy polsko-czeskiej najgorsza sytuacja była na przejściu granicznym w Cieszynie. Tam czas oczekiwania wynosi aż 22 godziny. Niewiele lepiej jest na przejściu Kudowa Słone, gdzie w wielokilometrowym korku do granicy stać trzeba 16 godzin.
Na granicy polsko-niemieckiej rozszerzony zostaje zakres ruchu na czterech drogowych przejściach granicznych: Gubin – Guben, Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz i Zgorzelec. Do tej pory był tam możliwy jedynie ruch pieszy. Teraz na trzech przejściach będzie możliwy ruch pieszy, osobowy i towarowy (na przejściach: Słubice – Frankfurt nad Odrą, Kostrzyn nad Odrą – Kietz oraz Zgorzelec). Natomiast na przejściu Gubin – Guben odbywać się będzie ruch pieszy i osobowy. Jak przekonuje resort spraw wewnętrznych w „wprowadzone zmiany powinny usprawnić ruch na granicy z Republiką Federalną Niemiec i skrócić czas oczekiwania na przekroczenie granicy”, który na granicy polsko-niemieckiej wynosił nawet 24 godziny. Tyle – zgodnie z danymi Straży Granicznej – trzeba czekać na przejściu granicznym w Jędrzychowicach.
Na granicy polsko-litewskiej dodatkowo będzie można przekroczyć granicę na przejściu drogowym w Ogrodnikach. Będzie się tam odbywał zarówno ruch osobowy, jak i towarowy. Tym samym granicę z Republiką Litewską będzie można przekroczyć w sumie w trzech miejscach. Poza przejściem w Ogrodnikach będą to nadal: Budzisko (drogowe przejście graniczne - ruch osobowy i towarowy) oraz Trakiszki (kolejowe przejście graniczne – ruch towarowy).
Czytaj też: Zagrożenie zarażeniem pozwoli wyjść zza krat?
Rozporządzenie przewiduje też, że w szczególnie uzasadnionych przypadkach komendant główny Straży Granicznej może wyrazić zgodę na przekraczanie granicy państwowej przez osoby i środki transportu w innych miejscach niż określone w załączniku do rozporządzenia.
Z danych jakie redakcji InfoSecurity24.pl przekazała por. Agnieszka Golias, rzecznik prasowy komendanta głównego Straży Granicznej, 16 marca na granicy zewnętrznej UE skontrolowano 7 975 osób. Tego samego dnia na przejściach granicznych z Niemcami, Czechami i Słowacją skontrolowano 36 975 osób. Jak informuje por. Golias, w działania związane z kontrolą na granicy wewnętrznej w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej 16 marca zaangażowanych było 300 funkcjonariuszy Straży Granicznej. "Wspierało nas 220 policjantów, 180 żołnierzy, 155 strażaków z PSP, 111 funkcjonariuszy KAS, pracownicy ITD, ratownicy medyczni, Inspekcja Sanitarna" - podkreśla rzecznik KG SG.
DM