Reklama

Straż Graniczna

Ćwiczenia antyterrorystów w gdańskim porcie [WIDEO]

Fot. Straż Graniczna
Fot. Straż Graniczna

W Gdańsku przeprowadzono ćwiczenia z zakresu ochrony Portu Gdańsk na wypadek ataku ze strony terrorystów. Tegoroczne ćwiczenie, zarząd gdańskiego portu, przeprowadził we współdziałaniu z funkcjonariuszami wyszkolonymi do zadań specjalnych Straży Granicznej i Policji, Portowej Straży Pożarnej „Florian” oraz Straży Ochrony Portu Gdańsk.

Ćwiczenia zakładały, że na promie „Wawel” mającym wypłynąć z gdańskiego terminala do Szwecji znaleźli się terroryści. Grupa funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań Morskiego Oddziału Straży Granicznej otrzymała rozkaz ich neutralizacji. Był to jeden z dwóch epizodów przeprowadzonego 18 września na terenie terminala promowego w Gdańsku Westerplatte ćwiczenia rocznego z zakresu ochrony Portu Gdańsk.

Tegoroczne ćwiczenie zarząd gdańskiego portu przeprowadził we współdziałaniu z funkcjonariuszami wyszkolonymi do zadań specjalnych Straży Granicznej i Policji, Portowej Straży Pożarnej „Florian” oraz Straży Ochrony Portu Gdańsk. Z Morskiego Oddziału Straży Granicznej do zmagań wyznaczono 17 funkcjonariuszy Wydziału Zabezpieczenia Działań wraz z jednostkami pływającymi Straży Granicznej SG-005, SG-009 i SG-015. Ich zadaniem był abordaż na prom z terrorystami, których musieli zneutralizować.

Należy przypomnieć, że tego rodzaju zagrożenia ze strony terrorystów brane są pod uwagę przede wszystkim w kontekście sprawy włoskiego wycieczkowca „Achille Lauro”. W 1985 r. palestyńscy terroryści zajęli jednostkę tego typu, zabijając przy tym Leona Klinghoffera. Niedawno, o zagrożeniach związanych z potencjalnymi atakami terrorystów na m.in. wycieczkowce mówił emerytowany admirał US Navy James Stravridis.

Tak czy inaczej, zarówno duże wycieczkowce, jak i promy są specyficznym miejscem do działania służb oraz poszczególnych jednostek realizujących tam zadania związane z abordażem, wykrywaniem ładunków wybuchowych, itp. Przede wszystkim z racji ich wielkości, liczby pasażerów, którzy znajdują się na pokładzie, nie wspominając o potrzebie wejścia na jednostkę z częstokroć mniejszych i szybko płynących jednostek lub destanu ze śmigłowców.

Fot. Straż Graniczna 
Fot. Straż Graniczna 

Trzeba zaznaczyć, że istniejącym zagrożeniem jest także możliwość umieszczenia ładunku wybuchowego na wycieczkowcach czy też promach. W kontekście tych ostatnich, należy przypomnieć krwawy atak bombowy wymierzony w prom „SuperFerry 14” na Filipinach. Terroryści z Abu Sayyaf podłożyli na tej jednostce pływającej ładunki, które doprowadziły ostatecznie do śmierci ponad stu pasażerów.

Straż Graniczna/jr

Reklama
Reklama

Komentarze