Służba Więzienna
Wspólny front związkowców z SW w sprawie mieszkaniówki. "Brak środków będzie skutkować poważnym kryzysem w formacji"
![](https://cdn.defence24.pl/2024/09/11/800x450px/ILexVjnZwC9lSMujYx73zcSspDWZYZLI4CIPNJWu.2cwc.jpg)
Decyzja premiera Donalda Tuska o wprowadzaniu nowego świadczenia dla funkcjonariuszy służb podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji wywołała w środowisku mundurowym wielkie emocje. Znaczna część funkcjonariuszy nie ukrywa swojego zadowolenia. Jednak jest grupa, która tą decyzją została rozpalona do czerwoności. „Brak środków na podobne rozwiązania w Służbie Więziennej, będzie skutkować poważnym kryzysem w formacji” – zaznaczyli szefowie obu związków zawodowych działających w więziennictwie.
Propozycje zmian w systemie świadczeń mieszkaniowych dla funkcjonariuszy podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały przedstawione przez premiera Donalda Tuska i szefa MSWiA Tomasza Siemoniaka na początku lutego. Według ich zapowiedzi – o czym pisał InfoSecurity24.pl – od pierwszego lipca funkcjonariusze służb podległych MSWiA będą mogli skorzystać z dodatku mieszkaniowego, który w zależności od miejsca zamieszkania i miejsca służby będzie wynosił od 900 do 1800 zł.
O ile ta deklaracja może wpłynąć pozytywnie na nastroje w służbach podległych MSWiA, o tyle jest grupa funkcjonariuszy, których ta informacja rozgrzała do czerwoności. „W związku z ogłoszeniem decyzji przez Pana Premiera Donalda Tuska, o zwiększeniu środków na świadczenia mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Granicznej, wnioskujemy o pilne spotkanie z panem ministrem” – zaapelowali do ministra sprawiedliwości Adama Bodnara we wspólnym piśmie przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ „Solidarność” Andrzej Kołodziejski i szef NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła.
„Należy w tym miejscu podkreślić, że związki zawodowe wszystkich służb mundurowych podjęły wspólne stanowisko w przedmiocie zwiększenia świadczeń mieszkaniowych na wzór, do którego są uprawnieni żołnierze. Jednocześnie chcemy podkreślić, że nie ma zgody naszych organizacji na jakąkolwiek dyskryminację naszej formacji względem innych służb mundurowych” – zaznaczyli szefowie obu związków zawodowych działających w Służbie Więziennej.
Jak dodali, „brak środków na podobne rozwiązania w Służbie Więziennej, będzie skutkować poważnym kryzysem w formacji”.
Warto jednak w tym miejscu wspomnieć, że związkowa walka o świadczenia mieszkaniowe dla funkcjonariuszy Służby Więziennej nie jest niczym nowym. Już w połowie listopada ubiegłego roku przewodniczący więziennej „Solidarności” Andrzej Kołodziejski pytał o to resort sprawiedliwości. Po miesiącu oczekiwania odpowiedzi udzielił mu dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji MS sędzia Mirosław Przybylski.
„Mając na względzie oczekiwania funkcjonariuszy Służby Więziennej, jak i obiektywnie ocenianą potrzebę zapewnienia lepszych warunków, na jakich świadczona jest służba, uznać należy za istotne poszukiwanie rozwiązań zmierzających do zreformowania pragmatyki służbowej w sferze uprawnień przysługujących kadrze Służby Więziennej, w tym także uprawnień związanych z kwestiami mieszkaniowymi” – informował sędzia Mirosław Przybylski.
W odpowiedzi na pismo związkowców sędzia Przybylski zauważył, że wprowadzenie analogicznych uprawnień dla funkcjonariuszy Służby Więziennej wiąże się „ze skutkami finansowymi dla budżetu więziennictwa oraz z koniecznością dokonania zmian w ustawie o Służbie Więziennej”. „Dlatego też, mając w szczególności na uwadze zwiększenie atrakcyjności świadczeń należnych funkcjonariuszom, podjęto decyzję o rozpoczęciu prac nad nową ustawą pragmatyczną” – poinformował dyrektor Departamentu Wykonania Orzeczeń i Probacji Ministerstwa Sprawiedliwości.
W piśmie sędzia Przybylski wskazał również, że zadaniem zespołu będzie wypracowanie – do 30 kwietnia 2025 roku – „odpowiednich założeń i przygotowanie na tej podstawie projektu nowej ustawy o Służbie Więziennej wraz ze wstępnymi projektami aktów wykonawczych”. „Wśród rozważanych propozycji znajdzie się między innymi ustanowienie dodatku stołecznego/aglomeracyjnego w Służbie Więziennej oraz zmiany w zakresie rozwiązań w obszarze świadczeń mieszkaniowych” – dodał sędzia Mirosław Przybylski.