Służba Więzienna
Więziennicy dogadali się w sprawie podwyżek
Kierownictwo Służby Więziennej podpisało, z przedstawicielami obu związków zawodowych działających w formacji, porozumienie w sprawie sposobu realizacji waloryzacji uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników cywilnych SW w tym roku. Z dokumentu wynika, że funkcjonariusze zaszeregowani w grupach od 2 do 41 otrzymają 7 proc. podwyżkę, natomiast funkcjonariusze w 1 pierwszej grupie zaszeregowania mogą liczyć na 5-proc. wzrost kwoty uposażenia zasadniczego.
Do podpisania porozumienia pomiędzy dyrektorem generalnym SW oraz Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa i Krajową Sekcją Służby Więziennej Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” doszło we wtorek 4 lutego.
W dokumencie zapisano, że w trakcie trójstronnego spotkania strony uzgodniły sposób realizacji podwyżki uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej w 2025 roku. Wynika z niego, że w grupach zaszeregowania od 2 do 41 wzrost kwoty uposażenia zasadniczego wyniesie 7 procent. Natomiast w 1 grupie zaszeregowania wzrost kwoty uposażenia zasadniczego wyniesie 5 proc.
Kierownictwo formacji oraz przedstawiciele obu związków zawodowych w porozumieniu umówili się również na „obligatoryjny wzrost dodatku za wysługę w związku ze wzrostem uposażania zasadniczego”.
W dokumencie wskazano, że tegoroczna waloryzacja wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników cywilnych wyniesie 5 proc. oraz również dla tej grupy zapisano „obligatoryjny wzrost dodatku za wysługę w związku ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego”.
Podwyżki są efektem tegorocznej ustawy budżetowej, którą prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać w połowie stycznia. Od samego początku dokument, a konkretniej zapisane w nim wzrosty wynagrodzeń w sferze budżetowej budziły wśród mundurowych wiele emocji. Funkcjonariusze oczekiwali minimum 15-proc. podwyżek, podczas gdy ostatecznie skończyły się one na 5-proc. wzroście.
Co ciekawe, mimo że tegoroczna ustawa budżetowa przewiduje 5-proc. waloryzację, „podwyżki” w SW wyniosą 7 proc. Z informacji do jakich dotarła redakcja wynika, że po podziale przewidzianych środków - z uwagi na różnice w wysokości uposażenia pomiędzy grupami - udało się wygospodarować pewną nadwyżkę, którą ostatecznie postanowiono „dołożyć” mundurowym (poza 1 grupą zaszeregowania).
W tym roku na więziennictwo rząd zdecydował się przeznaczyć 5,6 mld złotych.