Reklama

Służba Więzienna

W Służbie Więziennej "58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem"

Fot. Twitter Ministerstwo Sprawiedliwości
Fot. Twitter Ministerstwo Sprawiedliwości

Według najnowszych danych, jeśli chodzi o służbę więzienną, jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem, 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej - poinformował w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Wójcik przekazał w piątek na konferencji prasowej, że według najnowszych danych, jeśli chodzi o służbę więzienną, jest 58 przypadków możliwości podejrzenia zakażenia koronawirusem. "Z tego 41 przypadków dotyczy osadzonych, a 17 funkcjonariuszy i pracowników służby więziennej" - oświadczył.

Jak mówił, "są to takie sytuacje, gdzie nie stwierdzono, że występuje koronawirus - to bardzo mocno chcę podkreślić - natomiast zgodnie z tymi procedurami - w przypadku osób osadzonych są one natychmiast izolowane, oddzielane od pozostałych więźniów" - powiedział wiceszef MS.

Jak dodał, chodzi o osoby przyjeżdżające z krajów, które są szczególnie zagrożone tym koronawirusem. "Natomiast w przypadku funkcjonariuszy, oni zgodnie z procedurą zgłaszają, że na przykład odbywali urlopy w krajach, które są szczególnie zagrożone i w związku z tym pozostają w kwarantannie zgodnie z zaleceniami sanepidu przez określony czas" - powiedział Wójcik. "To nie znaczy oczywiście, że są te osoby zarażone, natomiast ta kwarantanna odbywa się w warunkach domowych, co bardzo mocno chciałbym podkreślić" - dodał wiceminister.

Wójcik zaznaczył, że na polecenie ministra sprawiedliwości, sprawdzono możliwości produkcyjne zakładów przywięziennych. "Takich zakładów jest w Polsce jedenaście, plus instytucje gospodarki budżetowej. To są takie jednostki, przedsiębiorstwa, które produkują różnego rodzaju towary" - powiedział Wójcik. Dodał, że zakłady sprawdzono pod kątem możliwości produkcji środków dezynfekujących oraz maseczek i ubrań ochronnych. Zaznaczył, że jest to związane z sytuacją wyjątkową - zagrożenia koronawirusem. 

Jak poinformował wiceszef resortu sprawiedliwości, produkcja maseczek rozpoczęła się już w dwóch przywięziennych zakładach. Jest tam produkowane 7 tysięcy maseczek dziennie. "Zamierzamy wprowadzić system zmianowy. Niebawem rozpoczynamy produkcję środków dezynfekujących. Maseczki produkują więźniowie" - napisał na Twitterze Michał Wójcik.

PAP/DM

Reklama
Reklama

Komentarze