Reklama

Służba Więzienna

"Służbą próbuje się zarządzać strachem". Więziennicy o noweli ustawy o SW [WIDEO]

Z Placu Zamkowego pod Pałac Prezydencki przeszła dziś (19 sierpnia) manifestacja funkcjonariuszy Służby Więziennej. Reprezentujący ich związkowcy złożyli w Kancelarii Prezydenta apel o odrzucenie przyjętej przez Sejm 5 sierpnia nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej. Jak przekonują, jej wejście w życie nie tylko nie rozwiąże trapiących formację problemów, ale dodatkowo je pogłębi. „Liczymy, że prezydent podejmie jedynie słuszną decyzję i zawetuje ustawę” - mówili mundurowi.

Reklama

Jak na razie nie wiadomo czy prezydent złoży podpis pod uchwaloną przez Sejm nowelizacją, czy jednak zdecyduje się na inny krok. Andrzej Duda może zawetować ustawę w całości lub skierować ją (w całości lub części) do Trybunału Konstytucyjnego. Jak mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl Andrzej Kołodziejski - Przewodniczący Rady Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ "Solidarność", z informacji jakie podczas spotkania przekazał związkowcom jeszcze 17 sierpnia minister Jacek Siewiera z KPRP, głowa państwa decyzje w tej sprawie podjąć ma w przyszłym tygodniu.

Reklama

Jak podkreśla Czesław Tuła, przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, nowe przepisy spowodują odejścia ze służby. Komentując pomysł powołania Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej powiedział, że "dziś służbą próbuje się zarządzać strachem".

Czytaj też

Mundurowym w nowelizacji ustawy nie podoba się sporo rzeczy, w tym m.in. pomysł powołania Inspektoratu Wewnętrznego Służby Więziennej (uprawnionego do inwigilacji), wydłużenie oddelegowania z maksymalnie 6 do maksymalnie 12 miesięcy, a także nowe przepisy dotyczące mianowania i powołania na stanowiska służbowe.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze