Protest w Służbie Więziennej nabiera tempa. "Realizacja porozumienia jest dla nas najważniejsza" [WIDEO]

10 czerwca 2021, 16:35

Pod siedzibą Centralnego Zarządu Służby Więziennej, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, odbyła się pikieta, będąca kolejnym etapem rozpoczętego niedawno protestu. Mundurowi, zrzeszeni w dwóch związkach zawodowych działających w formacji, domagają się realizacji podpisanego w 2018 roku porozumienia, w tym m.in. głębokiej reformy dodatków służbowych czy uruchomienia nowej ustawy modernizacyjnej. Jak podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser, członek Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa, duży problem w formacji stanowią też nadgodziny. 

Pikieta pod Centralnym Zarządem Służby Więziennej, jak - jak mówił w niedawnej rozmowie z InfoSecurity24.pl przewodniczący NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa Czesław Tuła - działaniem ostrzegawczym. Czy przyniesie zamierzony efekt? "Nie chcemy eskalacji. Chcemy dialogu, chcemy rozmów" - podkreślał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser, członek Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Wśród postulatów, które dziś odczytano mowa była m.in. o ustawie modernizacyjnej, reformie sytemu przyznawania dodatków służbowych czy płatnych nadgodzinach, które - jak podkreślają funkcjonariusze - choć teoretycznie istnieją, w praktyce brakuje na nie pieniędzy. Jak mówił w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser z NSZZ FiPW, to właśnie kwestia nadgodzin jest dziś jednym z najbardziej palących problemów w formacji.

Nadgodziny w Służbie Więziennej powstają z normalnego toku służby. 16 służb razy 12, to – jak łatwo policzyć  jest ponad 180 godzin. Normatywny czas służby to mniej więcej 168 godzin. Czyli z normalnego toku służby, bez urlopów, bez zwolnień lekarskich na każdego funkcjonariusza działu ochrony przypada kilkanaście nadgodzin wypracowanych w miesiącu.

Paweł Altwasser, Zarząd Główny NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa

Kolejne spotkanie z kierownictwem formacji zaplanowano na 17 czerwca, a więc już w najbliższy czwartek i jak przekonywał w rozmowie z InfoSecurity24.pl Paweł Altwasser z NSZZ FiPW, dzisiejsza pikieta może pomóc w dojściu do kompromisu. O tym czy tak się stanie dowiemy się niebawem, ale z całą pewnością rozmowy nie będą należały do najłatwiejszych. Na negocjacyjnym stole leży bowiem naprawdę sporo spraw, które trzeba będzie omówić – od reformy dodatków służbowych, przez nową ustawę modernizacyjną, aż po kwestie nadgodzin. Osiągnięcie kompromisu we wszystkich sprawach nie będzie więc proste i gdyby się to nie udało, związkowcy planują kolejne etapy protestu. Pod uwagę - jak mówi Altwasser - brana jest m.in. ogólnopolska manifestacja i strajk włoski z jednostkach penitencjarnych. 

DM

Reklama
Reklama

InfoSecurity24
InfoSecurity24
KomentarzeLiczba komentarzy: 24
Olo
piątek, 11 czerwca 2021, 09:16

Ja bym jeszcze poruszył temat 15 a który powinien być rozwiązany w max 2020. 15 lat służby to ew jest max po którym powinny być liczone lata cywilne. Tych ludzi jest garstka i rząd nie powinien tego blokować. 15 lat służby i po 1,3 %cywilne ,lub 20 lat służby i po 2,6 cywilne

Pies
piątek, 11 czerwca 2021, 02:06

Brawo SW , nie odpuszczajcie mam nadzieję że Policja też wkrótce dołączy.

ddr
czwartek, 17 czerwca 2021, 01:00

w policji zaniżają wymogi przyjęć, taka to recepta na wasze wakaty i dodatki-a taki nie pomyśli o dołączeniu

Jan
czwartek, 10 czerwca 2021, 23:38

Brawo bardzo dobrze mówi a co z reszta związków w innych służbach śpią ?

Marcin
piątek, 11 czerwca 2021, 09:28

Nie jestem panem naczelnikiem z KWP ale też dajcie mi 10.000 nagrody

Decydent
sobota, 12 czerwca 2021, 15:24

Mówisz i masz.

Andrzej
czwartek, 10 czerwca 2021, 19:14

Co z wysługą lat z innych slużb i cywila

Olo
piątek, 11 czerwca 2021, 09:16

Dlaczego to jest pomijane skoro miało być już dawno załatwione!!

Tweets InfoSecurity24