Reklama

Służba Więzienna

Podwyżki w Służbie Więziennej. Związkowcy podpisali porozumienie

fot sw.gov.pl
fot sw.gov.pl

Związkowcy służb mundurowych w marcu tego roku przesłali do właściwych ministrów swoje postulaty dotyczące m.in. podywżek, pełnopłatnych zwolnień lekarskich i powrotu zasad emerytalnych sprzed 2013 roku. Minister Joachim Brudziński spotkał się w czwartek ze związkowcami podległych sobie służb i zapowiedział m.in. rozpoczęcie prac nad przywróceniem pełnopłatnych zwolnień lekarskich do 30 dni w roku dla funkcjonariuszy Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Porozumienie dotyczące wzrostu uposażeń funkcjonariuszy podpisano też w Służbie Więziennej. Wydaje się, że póki co nie grozi nam mundurowy protest. Wszystko zależy jednak od tego, czy zapewnienia i deklaracje przełożą się na mundurową rzeczywistość.

Jak informuje Służba Więzienna, 19 kwietnia podpisano porozumienie w sprawie realizacji wzrostu uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej, od 1 maja 2018 roku. Sygnatariuszami dokumentu byli Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. SW Jacek Kitliński oraz przewodniczący Zarządu Głównego NSZZFiPW Czesław Tuła.

W dokumencie uzgodniono sposób i formę wzrostu uposażeń funkcjonariuszy SW z dodatkowych środków finansowych uzyskanych na podstawie ustawy budżetowej na 2018 rok z przeznaczeniem na zróżnicowanie poziomu uposażeń dla funkcjonariuszy  zarabiających najmniej:

- podwyższenie uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy w 2 grupie zaszeregowania na stanowisku strażnika o kwotę 48 zł,

- podwyższenie dodatków służbowych funkcjonariuszom SW w służbie stałej, spełniającym obligatoryjne przesłanki do jego zwiększenia:

  • do kwoty 600 zł miesięcznie - którzy odbyli szkolenie zawodowe zakończone złożeniem egzaminu na pierwszy stopień oficerski,
  • do kwoty 500 zł miesięcznie - którzy odbyli szkolenie zawodowe zakończone złożeniem egzaminu na pierwszy stopień chorążego,
  • do kwoty 400 zł miesięcznie - którzy odbyli szkolenie zawodowe zakończone złożeniem egzaminu na pierwszy stopień podoficerski.

Jak zapowiadał w rozmowie z InfoSecurity24.pl, Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej, płk Grzegorz Fedorowicz, od 1 stycznia 2019 roku o 0,22 proc. zwiększy się współczynnik wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy. „Mamy nadzieję, że 2019 rok również przyniesie podwyżki, i w tym przypadku też mówimy średnio o kwocie 250 złotych na jeden etat kalkulacyjny” – zapowiadał Fedorowicz.

Płk Fedorowicz, mówiąc o podwyżkach z 2017 roku, wskazywał, że 250 złotych zostało podzielone na wzrost uposażenia zasadniczego – 210 złotych, wzrost dodatków za wysługę lat, ale część z tej kwoty przeznaczona została też na wzrost dodatku służbowego, który ma charakter motywacyjny. Zdaniem wiceszefa polskiego więziennictwa, to właśnie ten motywacyjny element ma dla kierownictwa SW istotne znacznie. Dzięki temu, można docenić tych funkcjonariuszy, którzy wyróżniają się na tle innych – mówił Fedorowicz. Z podpisanego porozumienia wynika jednak, że podwyżki w 2019 roku w całości przeznaczone zostaną na wzrost uposażeń zasadniczych, i żadna cześć z tej kwoty nie trafi na motywacyjny system wynagradzania.

Co na to sami funkcjonariusze?

Andrzej Kołodziejski były przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa  w Katowicach zauważa, „że na uwagę zasługuje przede wszystkim sam fakt porozumienia zawartego po między Panem Generałem, a związkiem zawodowym co powoduje, że również strona społeczna bierze odpowiedzialność za regulacje płacowe”. Podkreśla też, że „dodatek służbowy jest elementem uposażenia wyłącznie uznaniowym”.

Wprowadzenie minimalnych stawek w korpusach podoficerskim, chorążych i oficerskim nazwałbym pewną standaryzacją tego elementu uposażenia. Nie mniej jednak sporego zaskoczenia nie kryją funkcjonariusze z dłuższym stażem służby, którzy mają dodatki służbowe na minimalnym poziomie, oni w tym przypadku nie otrzymają podwyżki.

Andrzej Kołodziejski, były przewodniczący Zarządu Okręgowego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa w Katowicach

Jak zauważa Kołodziejski bardzo pozytywnym sygnałem jest to, że przyszłoroczne środki z ustawy modernizacyjnej będą ulokowane w uposażeniu zasadniczym. To jest naprawdę dobra wiadomość – mówi w rozmowie z InfoSecurity24.pl

DM

Reklama

Komentarze (1)

  1. Ochrona

    A może ktoś otworzy oczy i zobaczy że nie ma ludzi do pracy !!! Nikt o zdrowych zmysłach nie chce przyjść na tych warunkach do służby ! Czemu zamyka się małe jednostki bo zapycha się wakaty w dużych jednostkach tylko jak długo . W przyszłym roku po podwyżkach odejdzie bardzo dużo doświadczonych funkcjonariuszy i co dalej !? Nikt tego na górze nie widzi czy nie chce widzieć ? Ta służba umiera ...

Reklama

Najnowsze