Reklama

Służba Więzienna

Pieniądze są, a rozporządzenia brak. SW czeka na wypłatę podwyżek

Fot. Facebook Służba Więzienna
Fot. Facebook Służba Więzienna

Po „klepniętych” podwyżkach dla służb podległych MSWiA, na swoją kolej czekają funkcjonariusze Służby Więziennej. Jak się okazuje kierownictwo formacji jest już gotowe na wypłatę, którą blokuje jedynie brak stosownych rozporządzeń. „Środki finansowe zostały już zabezpieczone w planach finansowych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej” – poinformował dyrektor generalny SW płk Andrzej Pecka.

O tym, że tegoroczną 20 proc. podwyżki dla mundurowych podległych resortowi spraw wewnętrznych i administracji już nic nie blokuje InfoSecurity24.pl pisało jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Odpowiednie rozporządzenia dotyczące Policji, PSP, SOP i SG zostały wtedy opublikowane w Dzienniku Ustaw i weszły w życie.

Reklama

Na swoje rozporządzenia czekają jednak funkcjonariusze Służby Więziennej. W tej sprawie – już po świętach - dyrektor generalny Służby Więziennej płk Andrzej Pecka wystosował pismo do dyrektorów okręgowych i komendantów ośrodków szkolenia, aby zapewnić, że formacja jest gotowa do wypłaty podwyżek. „Mając na uwadze trwającą procedurę legislacyjną projektów rozporządzeń (…) informuję, że wypłata podwyżek uposażeń funkcjonariuszy zostanie zrealizowana po wejściu w życie procedowanych rozporządzeń” – zapewnił pułkownik Pecka.

Czytaj też

Przypomniał w nim, że projekty rozporządzeń obejmują zmiany w wysokościach uposażeń i dodatków za stopień zgodnie z zasadami realizacji podwyżek określonymi w zawartym w dniu 29 lutego 2024 roku porozumieniu pomiędzy dyrektorem generalnym SW oraz Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa oraz Krajową Sekcją Służby Więziennej NSZZ „Solidarność. Według uzgodnień w SW nastąpić ma „20 proc. waloryzacja uposażenia zasadniczego” (w każdej grupie zaszeregowania uposażenie zasadnicze wzrosnąć ma o 20 proc.).

Reklama

Dodatkowo – jak czytamy – wzrost uposażenia zasadniczego ma nastąpić w równej kwocie (nie mniejszej niż 200 zł) w grupach zaszeregowania od 2 do 41, oraz o min. 100 zł w 1 grupie zaszeregowania. Mundurowi z SW mogą liczyć też na obligatoryjne podniesienie dodatku za wysługę lat (w związku ze wzrostem uposażenia zasadniczego) oraz na podwyższenie dodatku za stopień służbowy (w równej dla wszystkich wysokości 200 zł).

„Informuję, że środki finansowe z przeznaczeniem na realizację wypłat podwyżek uposażeń wraz z dodatkami o charakterze stałym dla funkcjonariuszy zostały już zabezpieczone w planach finansowych jednostek organizacyjnych Służby Więziennej. Jednocześnie informuję, że po wejściu w życie przepisów prawa umożliwiających wypłatę zwaloryzowanych uposażeń nastąpi również wypłata wyrównania uposażeń należnych od 1 stycznia 2024 roku. Przedmiotowa wypłata należnego wyrównania zostanie zrealizowana bez zbędnej zwłoki w kwietniu 2024 roku” – zapewnił dyrektor generalny Służby Więziennej.

Czytaj też

Pułkownik Andrzej Pecka w rozmowie z InfoSecurity24.pl wyraził nadzieję, że stosowne rozporządzenia zostaną „podpisane na początku kwietnia”. „Podwyżki będą i ważne, że większość funkcjonariuszy jest zadowolona z ich kształtu. Oba związki zawodowe zaaprobowały ustalenia i ich odbiór był bardzo dobry. Najpóźniej z majową wypłatą funkcjonariusze otrzymają też należne im wyrównania” – mówił szef SW.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze