Reklama

Służby Mundurowe

Otwarta droga dla mundurowych podwyżek. Rozporządzenia opublikowane

Fot. Lubuska Policja
Fot. Lubuska Policja

Wypłat podwyżek w służbach podległych MSWiA nic już nie „blokuje”. Rozporządzenia, niezbędne by obiecane mundurowym pieniądze mogły trafić na ich konta, pojawiły się w Dzienniku Ustaw. Można się więc spodziewać, że – zgodnie z deklaracjami – regulowanie należności przez poszczególne formacje rozpocznie się już za chwilę.

Historia tegorocznych 20-proc. podwyżek dla mundurowych, powoli dobiega końca. Przynajmniej, jeśli chodzi o kwestie dopełnienia niezbędnych formalności. Odpowiednie rozporządzenia (dotyczące Policji, PSP, SG oraz SOP) zostały już podpisane przez szefa resortu spraw wewnętrznych i administracji i opublikowane w Dzienniku Ustaw

Tegoroczna podwyżka opiera się na podniesieniu – o 20 proc. – kwoty bazowej. Od stycznia tego roku wynosi ona 2088,77 zł. Rośnie zatem uposażenie zasadnicze (skorelowane z kwotą bazową), ale też inne składniki mundurowych wynagrodzeń. 

Reklama

W poszczególnych służbach podległych MSWiA sposób rozdziału kwot jest jednak różny. W Policji, część podwyżki „wrzucono” w dodatek za stopień, który z wartości kwotowej zamieniono na mnożnik. Po zmianach, przeciętne policyjne uposażenie (razem z tzw. trzynastką) powinno wzrosnąć o 1472 zł.

Czytaj też

By uzyskać oczekiwany wzrost (wynieść ma on 1452 złote wraz z nagrodą roczną) w Państwowej Straży Pożarnej podniesiono mnożniki kwoty bazowej w każdej grupie uposażenia. 

W Straży Granicznej, jak czytamy w uzasadnieniu, „przeciętne miesięczne uposażenie funkcjonariusza Straży Granicznej wraz z nagrodą roczną wzrasta o 1 472 zł”. Tak więc łączny wzrost uposażenia od 1 stycznia obejmuje wzrost uposażenia zasadniczego wraz z dodatkiem za wysługę lat ok. 785 zł, dodatek za stopień ok. 350 zł, dodatek funkcyjny/służbowy ok. 166 zł oraz pozostałe dodatki ok. 58 zł.  

W SG wzrośnie też dodatek kontrterrorystyczny oraz graniczny. Ich zwiększenie nie wynika wprawdzie wprost ze wzrostu kwoty bazowej, jednak i tak MSWiA zdecydowało się na ich podniesienie. Zostaną one podwyższone odpowiednio o 100 zł oraz o 90 zł, tj. z kwoty 500 zł do kwoty 600 zł miesięcznie (dodatek kontrterrortystyczny) oraz z kwoty 450 zł do kwoty 540 zł miesięcznie (dodatek graniczny).

Czytaj też

Funkcjonariusze Służby Ochrony Państwa od stycznia zarabiać będą o 1706 zł więcej (wraz z nagrodą roczną). Podwyższone zostaną stawki uposażenia zasadniczego we wszystkich grupach uposażenia w granicach od 620 zł (w grupie uposażenia 15, tj. na stanowisku kursanta) do 2140 zł (w grupie uposażenia 01, tj. na stanowisku komendanta). Zwiększeniu ulegną też stawki uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy SOP na wszystkich stopniach służbowych w granicach od 220 zł na stopniu szeregowego do 410 zł na stopniu generała dywizji.

Razem ze wzrostem kwoty bazowej większy będzie też m.in. dodatek stołeczny. Ten – od stycznia 2024 – wynosi 658 złotych. 

Jeśli deklaracje składane jeszcze kilka tygodni temu przez przedstawicieli kierownictwa resortu zostaną przekute w działanie, wypłaty powinny rozpocząć się lada moment. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański, w rozmowie z InfoSecurity24.pl przekonywał, że do końca kwietnia wszystkie kwestie dotyczące podwyżek, zostaną uregulowane. Mundurowi podwyżki otrzymają z wyrównaniem od początku roku.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama

    Najnowsze