Tymczasowa Rada Krajowej Sekcji Służby Więziennej NSZZ Solidarność zwróciła się o pilną korektę wciąż trwającego pierwszego, a dokładnie zerowego, etapu szczepień przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Jak informują związkowcy, władze nie wzięły w nim pod uwagę personelu medycznego formacji.
"Brak naszych pielęgniarek, pielęgniarzy, lekarzy itd. jest w naszej ocenie niedopuszczalnym błędem ze strony organizacyjnej Narodowego Programu Szczepień, dlatego w pilnym trybie wnosimy o zmianę w przedmiotowej sprawie" - czytamy na oficjalnej stronie związkowców. Pismo w tej sprawie skierowano do szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka, odpowiadającego w rządze za ten program.
W Polsce trwa wciąż "Etap 0" Narodowego Programu Szczepień, w ramach którego ze szczepienia skorzystać mogą, jako pierwsi w kraju, pracownicy sektora ochrony zdrowia (w tym wykonujący indywidualną praktykę), pracownicy Domów Pomocy Społecznej i pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych, także rodzice wcześniaków. Władze, jak widać, nie wzięły jednak pod uwagę personelu medycznego Służby Więziennej, co związkowcy uznają za duże zaskoczenie. Jak przypominają w piśmie do Dworczyka, "w jednostkach penitencjarnych w całej Polsce przebywa ponad 70 tysięcy osób odbywających karę pozbawienia wolności, a nad ich zdrowiem czuwa profesjonalny personel medyczny Służby Więziennej".
Czy sprawę uda się załatwić w ramach "Etapu 0", który trwać ma jeszcze tylko kilka dnia? Przez władzami niewątpliwie trudne zadanie. Większą szansę ma opcja dołączenia personelu medycznego SW do pierwszej tury "Etapu 1", na którą zapisy ruszają 15 stycznia. Obejmuje on, choć w kolejnych turach, także służby mundurowe, ale niestety nie wszystkie. Także tą sprawą zajmowali się niedawno związkowcy z "Solidarności". Na liście znajdziemy bowiem żołnierzy (w tym Wojsk Obrony Terytorialnej), policjantów, strażników granicznych, strażników gminnych i miejskich, strażaków, a także pracowników TOPR i GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych oraz odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe. Nie trafiła więc na nią Służba Więzienna, Służba Celno-Skarbowa czy Służba Ochrony Państwa. Jak dowiedział się InfoSecurity24.pl, funkcjonariusze SOP wpisują się jednak już na listę chętnych do przyjęcia szczepienia, tak jak inne formacje, więc możliwe, że razem z nimi trafią do "Etapu 1". Jak informuje portal o2.pl, pierwszym etapem szczepień objęci mają zostać także prawdopodobnie służby specjalne.
Istnieje szansa, że rząd ma w planach objęcie funkcjonariuszy Służby Więziennej szczepieniami w Etapie II, a praktycznie trzecim. Choć szczegóły kolejnych faz po "0" i "I" mają wynikać z wniosków z tych pierwszych etapów, to na razie właśnie Etap II zakłada, że obejmą one "osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na często kontakty społeczne". Rząd wskazuje tu wprost właśnie funkcjonariuszy służb celno-skarbowych, ale również pracowników wymiaru sprawiedliwości. Tu zapewnie "trafili" więc i mundurowi ze Służby Więziennej.
Na wyjaśnienie tej sprawy jest jednak jeszcze trochę czasu. Jak poinformował bowiem niedawno Michał Dworczyk, osoby z grupy pierwszej między 60 a 70 rokiem życia, nauczyciele i przedstawiciele grup mundurowych będą mogli zacząć zapisywać się na szczepienia dopiero w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia. Prawdopodobnie.
MR